Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silne pięści ŁKS. Kibice zapłacili za mistrzów. Konkurs o historii ŁKS Nr 7. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Dziś prezentujemy informacje pięściarzach ŁKS, którzy w 1947 roku zostali mistrzami Polski. Przy okazji ogłaszamy konkurs nr 7 z cyklu: „115 książek na 115-lecia ŁKS”. Nagrodami w konkursie są książki Jacka Bogusiaka.

Sportowcy ŁKS przed II wojną światową zdobyli sześć tytułów drużynowego mistrza Polski. Po zakończeniu wojny działacze i sportowcy ŁKS przystąpili do odbudowy klubu. W ŁKS odradzało się wiele sekcji. Pierwszy po wojnie tytuł drużynowego mistrza Polski wywalczyli bokserzy ŁKS w 1947 roku.

Zawodnicy ŁKS zdobyli złoto po wielu perypetiach poza ringiem. Na nim walczyli dokonale, byli lepsi od 11 innych drużyn. Na mecz do Rzeszowa mieli lecieć samolotem, gdy na lotnisku Lublinek wsiadali do „Douglasa” przyszedł telegram, że mecz został odwołany, bo w hali w Rzeszowie odbędzie się zjazd partii. Na wyjazd do Poznania jechali pociągiem, który miał kilka godzin spóźnienia. Dzięki pomocy kibiców ŁKS dotarł do Poznania taksówkami, za które zapłacili kibice ŁKS.

W ŁKS odradzało się wiele sekcji. Pierwszy po wojnie tytuł drużynowego mistrza Polski wywalczali bokserzy ŁKS w 1947 roku.
Bokserzy urozmaicali swoje treningi. Niewadził i Pisarski próbowali i to z powodzeniem grać w hokeja pod wodzą trenera Władysława Króla. Stasiak próbował swych sił w tenisa. Ale wszyscy najwięcej osiągnęli w boksie.

Bokserzy ŁKS mieli doskonałe kontakty z kibicami, którzy jeździli za nimi w dużych grupach na mecze wyjazdowe. W 1947 roku rozgrywki o MP toczyły się w dwóch grupach po 6 drużyn. ŁKS wygrał swoją grupę i w meczu o tytuł zmierzył soę z drużyną milicjantów z Gdańska i Gdyni.

W pierwszym meczu w Gdańsku MKS pokonał ŁKS 9:7. W rewanżu w Łodzi bokserzy ŁKS wygrali 11:5 i zdobyli tytuł mistrza Polski. Mecz finałowy odbył się 26 maja 1947 roku na stadionie w miejscu lodowiska, na którego betonowej płycie był ustawiony ring. W nagrodę bokserzy ŁKS otrzymali od wspaniałego boksera Edwarda Rana dwie pary doskonałych rękawic. Polecamy wszystkim przeczytać strony „Z pamiętnika wspomnień” i „Śpiewanie hymnu ŁKS” - to ukazuje atmosferę tamtych dni na stadionie ŁKS.

Więcej informacji, zdjęć z tego turnieju i opisów tytułów dla ŁKS można przeczytać na kolejnych slajdach na naszej stronie internetowej oraz w książce: „Mistrzowski tytuł ŁKS w boksie” do nabycia w księgarni książek historycznych „Odkrywcy” przy ul. Narutowicza 46 w Łodzi.

Pytania do konkursu nr 7.

  • 1. Kto był trenerem bokserów ŁKS w 1947 roku?
  • 2. Gdzie odbywały się mecze finałowe
  • 3. Bokserzy ŁKS Niewadził i Pisarski oprócz boksu uprawiali jaką dyscyplinę sportu?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mejlowy: [email protected]. Pierwszych pięciu nadawców prawidłowych odpowiedzi otrzyma książki o historii ŁKS. Nagrody wręczymy w lipcu, o miejscu i czasie wszystkich laureatów powiadomimy w późniejszym czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki