Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skierniewicka Parowozownia zainaugurowała 19 sezon turystyczny

Zuzanna Gawałkiewicz
Sobota, 6 maja była pierwszym w tym roku dniem otwartym w skierniewickiej Parowozowni, obiekcie wokół którego gromadzą się fani kolejnictwa, by przywracać blask zarówno zabytkowym urządzeniom kolejowym, elementom taboru – lokomotywom i wagonom, ale również samym budynkom i infrastrukturze mieszczącym się przy ulicy Łowickiej 1 w Skierniewicach.

Parowozownia w Skierniewicach

Parowozownia w Skierniewicach powstała wraz z Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską w połowie XIX wieku. Jej budynki były stopniowo rozbudowywane, przebudowywane i odbudowywane z racji tego, iż jako obiekt o znaczeniu strategicznym lokomotywownia uległa poważnym zniszczeniom podczas obu wojen światowych. Jako jedna z jednostek PKP lokomotywownia Skierniewice funkcjonowała do 1991 roku. W 2002 przeszła na własność Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, którego członkowie dokładają starań by całemu kompleksowi przywrócić dawną świetność, a także gromadzą tam i poddają renowacji zabytkowe wagony i lokomotywy oraz inne elementy infrastruktury kolejowej.

Skierniewicką Parowozownię można zwiedzać podczas comiesięcznych dni otwartych. Po raz pierwszy w tym sezonie obiekt można było zwiedzać w sobotę, 6 maja.

– W obecnym, 19 już sezonie turystycznym w Parowozowni wydłużyliśmy godziny zwiedzania i jest więcej dni otwartych – mówi Judyta Kurowska-Ciechańska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. – Z tego względu, że zauważyliśmy, że jest duże zainteresowanie zwiedzaniem w niedziele, było w tej sprawie dużo telefonów, maili, postanowiliśmy, że dni otwarte będą w pierwszą sobotę i niedzielę miesiąca. Zobaczymy, który dzień weekendu bardziej odpowiada turystom.

Na gościach parowozowni wielkie wrażenie robi głównie obrotnica, hala wachlarzowa oraz zgromadzone w niej zabytkowe lokomotywy i wagony. To jednak nie wszystkie niespodzianki, jakie czekają na zwiedzających.

– Rozbudowaliśmy w czasie pandemii wystawę urządzeń sterowania ruchem kolejowym – dodaje Judyta Kurowska-Ciechańska. – Wyburzyliśmy jedną ściankę działową, więc ekspozycja zajmuje większą powierzchnię i udało nam się wyremontować kilka eksponatów. Ta wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci, bo jest interaktywna: święcą się semafory, można tam różne rzeczy przełączać, obracać i przestawiać. Mamy również symulator lokomotywy SM42 także interaktywny.

Kto nie zdąży wybrać się do Parowozowni w ten weekend, jeszcze w tym miesiącu będzie miał kolejną okazję bowiem 20 maja kompleks będzie można zwiedzać podczas Kolejowej Nocy Muzeów. Wstęp jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki