Nasza Loteria

Sky Bridge 721: najdłuższy most wiszący na świecie. Wspaniała atrakcja tuż obok Polski

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach.
Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach. Patrycja Seklecka / Polska Press
Sky Bridge 721 to wyjątkowy most w Czechach. Co go wyróżnia? Jest najdłuższym pieszym mostem wiszącym na świecie. Znajduje się w ośrodku Dolní Morava, znanego do tej pory m.in. z ogromnej wieży widokowej, nazywanej „ścieżką w chmurach”. Wiszący most w Czechach jest rozpięty pomiędzy dwoma sąsiadującymi szczytami i wisi na wysokości prawie 100 metrów! Jak wygląda Sky Bridge 721? Czy warto się tam wybrać? Ile kosztują bilety?

Spis treści

Widok na most przy wejściu
Najdłuższy wiszący most na świecie znajduje się tuż za polską granicą. Patrycja Seklecka / Polska Press

Most w Czechach, czyli Sky Bridge 721. Jest tuż obok „ścieżki w chmurach”

W gminie Dolní Morava położonej w Czechach tuż za polską granicą znajduje się niezwykła atrakcja turystyczna - most zawieszony pomiędzy szczytami Masywu Śnieżnika. Miejsce jest już znane turystom z Polski m.in. z pięknych górskich krajobrazów i ośrodków narciarskich, ale w ostatnich latach najchętniej odwiedzane są też inne miejsca, z których słynie ośrodek turystyczny Dolní Morava. Chodzi przede wszystkim o imponującą wieżę widokową, nazwaną „ścieżką w obłokach” – Sky Walk, ale w kurorcie są także inne atrakcje, które opisaliśmy w poniższym tekście:

Dolní Morava: spacer w chmurach, Sky Bridge i inne atrakcje. Co jeszcze warto zobaczyć w czeskim kurorcie? Mapa, bilety

Obok Sky Walk pojawił się Sky Bridge 721, czyli wiszący most o długości 721 metrów. To najdłuższy pieszy most wiszący na świecie. Wykonawcy przyznają, że był to jeden z najbardziej wymagających projektów, choć mają doświadczenie w budowaniu atrakcji na tym terenie (wykonywali m.in. „ścieżkę w obłokach” czy ogromnego mamuta, który stanął w pobliskim parku dla dzieci. Do tej pory za najdłuższy uznawany był wiszący most Baglung Parbat w Nepalu, ale ten w Czechach pokonał go o ponad 150 m.

Sky Bridge 721 – most wiszący prawie 100 metrów nad ziemią

Sky Bridge 721 został rozpięty na wysokości 95 metrów nad ziemią pomiędzy szczytami Slamník (1232 m n.p.m.) i Chlum (1118 m n.p.m.). Z mostu można oglądać Masyw Śnieżnika, Sky Walk i dolinę Mlynsky Potok. Wejście na tę konstrukcję znajduje się na wysokości 1110 metrów n.p.m, a zejście o 6 metrów wyżej. Dlaczego? Jak się okazuje, Sky Bridge 721 jest jednokierunkowy, a po przejściu na drugą stronę na odwiedzających czeka niezwykła ścieżka edukacyjna „Most Czasu” i gra dla wszystkich użytkowników smartfonów z dostępem do internetu.

– Sky Bridge 721 to nie tylko budowla. To jest most, który niesie w sobie ponadczasowy przekaz. Przepiękne widoki, adrenalinę, które chcieliśmy wzbogacić o genius loci [tłum. ducha opiekuńczego tego miejsca – przyp. red.], które skrywają tutejsze góry. Uważam, że udało nam się to. Most przeniesie turystę ze współczesności do przeszłości i z powrotem dzięki ciekawej historii opowiadanej przez 16-letniego chłopca. Odkrywa on ukryte prawdy dotyczące swej własnej rodziny, której losy przeplatają się z wydarzeniami z naszej historii. To wszystko dzięki ciekawej grze z elementami rzeczywistości rozszerzonej – mówi dyrektor handlowy Ośrodka Górskiego Dolní Morava Tomáš Drápal.

Czytaj też:

Wyjątkowy most w Czechach: wrażenia

Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach.
Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach. Patrycja Seklecka / Polska Press

Atrakcję po raz pierwszy otwarto dla turystów 13 maja 2022 r., a my byliśmy na miejscu i przygotowaliśmy relację ze Sky Bridge 721.

Wrażenia rzeczywiście są niesamowite! Przejście po metalowej kracie to gratka zarówno dla fanów adrenaliny, jak i osób, które chcą pokonać lęk wysokości. Jeżeli po wejściu na atrakcję poczujecie lekkie bujanie – nie panikujcie – to zupełnie normalne zjawisko. Atrakcja jest przemyślana w każdym calu – widoki będą tam przepiękne latem, jesienią, zimą i wiosną. Jak zaznaczyli wykonawcy, jedyne ograniczenie może stanowić duża prędkość wiatru (ok. 130 km na godzinę) – takie warunki atmosferyczne sprawią, że most będzie chwilowo zamykany dla odwiedzających.

Zobaczcie, jak prezentuje się most oraz zapierające dech w piersiach widoki, które można z niego podziwiać:

„Most Czasu" to owoc współpracy organizacji Lasy Republiki Czeskiej, gminy Dolní Morava i Muzeum Fortyfikacji Czechosłowackich. Trasa zwiedzania liczy 2 kilometry, a jej częściami są m.in. chronologicznie rozmieszczone tablice edukacyjne i lekki schron, czyli rzopik. Na ten pouczający spacer warto zarezerwować sobie ok. godziny – po tym czasie zwiedzający wracają do punktu wyjścia, który znajduje się przy chacie Slaměnka.

Czy warto wejść na Sky Bridge 721?

Wiszący most w Dolni Moravie został rozpięty pomiędzy szczytami Slamnik i Chlum
Wiszący most w Dolni Moravie został rozpięty pomiędzy szczytami Slamnik i Chlum ivabalk/Pixabay

Naszym zdaniem – zdecydowanie tak! Most położony jest tuż obok Sky Walk, ścieżek przeznaczonych dla kolarzy górskich i wielu innych atrakcji. Tworzy z nimi integralną całość, pozwala docenić piękno tamtejszych krajobrazów i wzbogaca turystów o wiedzę na temat przeszłości regionu. Nawet jeżeli cierpicie na lęk wysokości, warto przełamać go właśnie tam – przyglądając się magicznej panoramie gór, zapomnicie o strachu. Z takim bagażem wiedzy i doświadczeń chciałoby się odwiedzać Dolní Moravę na okrągło...

Jak dojechać do Sky Bridge 721 w Dolní Morava?

Ośrodek Dolní Morava znajduje się tuż przy granicy z Polską, 20 minut samochodem od przejścia granicznego Boboszów – Dolní Lipka. To miejsce warto odwiedzić podczas pobytu w Górach Sowich lub Górach Stołowych. Dojazd z Kłodzka do Dolni Morava zajmie około godziny.

Czytaj też: Czechy: atrakcje na weekend. Piękne pałace, nawiedzone zamki, nietypowe muzea i zaskakujące miejsca na wypoczynek blisko polskiej granicy

Ile kosztuje wejście na most wiszący w Czechach? Cennik biletów

Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach.
Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach. Patrycja Seklecka / Polska Press

Ile kosztuje wejście na najdłuższy most wiszący świata?

Ceny biletów:

 • Bilet z rejestracją eshop: zwykły 440 koron (ok. 87 zł), ulgowy (dla dzieci do 15 lat) 245 koron (ok. 49 zł).
 • Bilet bez rejestracji eshop: zwykły 550 koron (ok. 103 zł), ulgowy 290 koron (ok. 55 zł).

Bilety można kupić przez internet – zazwyczaj w sklepie online można trafić na bardzo korzystne zniżki cen biletów.

Obejrzyjcie galerię zdjęć z naszej wycieczki po Sky Bridge 721:

FAQ - Czechy. Co warto zobaczyć blisko granicy?

Co zobaczyć w Czechach? Jakie są nietypowe miejsca w Czechach? Które atrakcje dla dzieci warto zwiedzić? Poniżej znajdziecie listę pytań i odpowiedzi związanych z najlepszymi atrakcjami w Czechach!

Co warto zobaczyć w Czechach?

U naszego południowego sąsiada jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Czechy to nie tylko Praga. Atrakcje i miasta w Czechach, które polecamy zobaczyć to:

 • Moravská Třebová, czyli zwiedzamy renesansowy zamek, strzeżony przez gigantycznego słomianego misia
 • Zamek Svojanov, czyli nawiedzona twierdza pełna mrocznych legend
 • Svitavy, czyli muzeum z bardzo oryginalnym doborem wystaw, gdzie zabytkowe pralki harmonijnie współgrają z mamutami
 • Polička, czyli wspinaczka po 192 stopniach na wieżę, by zobaczyć izbę, w której urodził się i wychował genialny kompozytor
 • Nové Hrady - pałacowy ogród pełny kapeluszy i motorowerów
 • Litomyśl, czyli stare-nowe miasto z laserowym kościołem i pięknym renesansowym pałacem z listy UNESCO
 • Vysoké Mýto, czyli miejsce, w którym wykuwała się historia czeskiej motoryzacji
 • Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach

Sky Bridge 721, Dolní Morava - najdłuższy most wiszący na świecie - ceny

Podstawowe ceny biletów (obejmujące wejście na najdłuższy most wiszący na świecie) wynoszą:

 • Normalny - ok. 67 zł, czyli 350 koron czeskich.
 • Ulgowy (dzieci od 3 do 14 lat) - ok. 47 zł, czyli 245 koron czeskich.

W ofercie znajdują się także pakiety, które obejmują zwiedzanie kilku atrakcji: Sky Bridge 721, Sky Walk („ścieżka w obłokach") oraz przejazdy kolejką.

Pakiet SKY EXTRA
Dwa przejazdy kolejką (w górę i w dół), wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 212 zł, czyli 1105 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 145 zł, czyli 765 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 570 zł, czyli 2980 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 630 zł, czyli 3290 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 690 zł, czyli 3590 koron czeskich.

Pakiet SKY
Przejazd kolejką w górę, wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 170 zł, czyli 880 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 117 zł, czyli 610 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 455 zł, czyli 2370 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 513 zł, czyli 2680 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 553 zł, czyli 2890 koron czeskich.

Atrakcje niedaleko granicy z Czechami. Co zwiedzić?

W granicach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska promowane są w ramach „Skarbnicy Wrażeń” następujące atrakcje turystyczne:

Czechy: atrakcje na wyciągnięcie ręki. Pomysł na jesienny urlop lub weekendową wycieczkę

Jeśli macie ochotę wyskoczyć na krótko do innego kraju, proponujemy wypad do Czech, gdzie dawne Pogranicze Czesko-Morawskie kusi licznymi atrakcjami niedaleko polskiej granicy. Nie każdy wie, że dwa regiony po obu stronach tej granicy zawiązały turystyczną współpracę i stworzyły projekt „Skarbnica Wrażeń”, który ułatwia podróżowanie, zachęca do zwiedzania i promuje polskie atrakcje u Czechów, a czeskie w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sky Bridge 721: najdłuższy most wiszący na świecie. Wspaniała atrakcja tuż obok Polski - Strona Podróży

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
FdS
Dwie atrakcje obok siebie. Byłem na Sky Walk.
G
Gość
Przygotuj się na wyjątkowy moment, kiedy znajdziesz się 95 metrów nad głęboką górską doliną. Po 721-metrowej kładce możesz przejść z jednego grzbietu górskiego na drugi. Wejście na nią wymaga odrobiny odwagi, jednak obiecujemy niezwykłe i niezapomniane wrażenia.
G
Gość
3 lutego, 16:55, Gość:

To najdłuższy most wiszący w Europie. Może przyjąć 45 tys. aut dziennie

https://noizz.pl/design/to-najdluzszy-most-wiszacy-w-europie-moze-przyjac-45-tys-aut-dziennie/b1131me

Most wiszący "Çanakkale 1915", który powstał między miastami Gallipoli w Europie i Lapseki w Azji, ma w sumie aż 4608 m długości. Przęsło zawieszone nad cieśniną Dardanele ma natomiast długość 2023 m. W ten sposób konstrukcja pobiła rekord należący do japońskiego mostu "Akashi Kaikyō", którego wiszące przęsło 1992 m.

G
Gość
To najdłuższy most wiszący w Europie. Może przyjąć 45 tys. aut dziennie

https://noizz.pl/design/to-najdluzszy-most-wiszacy-w-europie-moze-przyjac-45-tys-aut-dziennie/b1131me
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki