5/11
ŚLEDZ KORZENNY...

ŚLEDZ KORZENNY

Śledzie w przyprawach korzennych najlepiej jest przygotować na 1-2 dni przed Wigilią, aby zdążyły nabrać jak najwięcej aromatu. W tym właśnie tkwi sekret ich popularności na polskich stołach – w intensywnym smaku i zapachu goździków, cynamonu, anyżu, czy kardamonu.

Skład: łyżka przyprawy maggi, łyżka miodu i soku z cytryny, do tego nieco cebuli i starta skórka z pomarańczy. 190 ml oleju rzepakowego, cynamon, kilka goździków, ziele angielskie. Gram kardamonu i gram anyżu.
Wszystkie przyprawy, oprócz cynamonu praż chwilę na suchej patelni aż uwolnią olejki eteryczne - uważaj aby się nie przypaliły. Następnie utrzyj je w moździerzu i dodaj cynamon. Śledzie pokrój ukośnie na części, wymieszaj z miodem, przyprawą w płynie, sokiem z cytryny. Cebulę pokrój w półplasterki, dodaj do śledzi razem z cienko pokrojoną skórką z pomarańczy oraz przyprawami i olejem. Całość wymieszaj, żeby śledzie pokryły się przyprawami. Odstaw do lodówki na 1-2 dni, by smaki się połączyły.

6/11
ŚLEDŹ MARYNOWANY Z ŻURAWINĄ I IMBIREM...

ŚLEDŹ MARYNOWANY Z ŻURAWINĄ I IMBIREM

To jest to jeden z najczęściej wybieranych wersji śledzia z dodatkiem owoców i innych przypraw. Ale możemy to przygotować sami…
Składniki: 4 łyżki wywaru warzywnego lub mięsnego łyżek, kilka płatów śledzi, biała, cebula, imbir, liść laurowy, kurkuma, 2 łyżeczki cukru, olej rzepakowy, ziele angielskie, 4 łyżki suszonej żurawiny
Śledzia, po wymoczeniu przez kilka godzin w mleku lub wodzie, pokrój w dwucentymetrowe paski. Cebulę pokrój w piórka, imbir obierz i posiekaj w drobną kostkę (ok. 5 cm). Rozgrzej olej na patelni, podsmaż cebulę razem z imbirem posiekanym w paski oraz cukrem około 5 min, aż cebula się zeszkli i zmięknie. Po tym czasie dodaj na patelnię pozostałe składniki – m.in. liść laurowy, ziele angielskie, żurawinę i kurkumę. Smaż całość jeszcze przez około 5 minut na małym ogniu, następnie ostudź. Przygotuj marynatę z ketchupu, WINIARY oraz octu. Tak przygotowane składniki połącz ze śledziem i odstaw do lodówki na 24 godz.
Oryginalny smak tradycyjnemu śledziowi zapewnią żurawina, imbir i kurkuma. Tak marynowanym śledziem, pełnym wyrazistych aromatów, zaskoczysz wszystkich smakoszy przy świątecznym stole! Śledź marynowany z żurawiną to danie z charakterem, dlatego pozwól składnikom dania przeniknąć się i przygotuj przystawkę wcześniej. Śledź z suszoną żurawiną to nie tylko pyszna potrawa, ale także zdrowa przekąska, a to dzięki bogatym właściwościom odżywczym dodatków: żurawiny, imbiru i kurkumy.

7/11
ŚLEDZIE „POD PIERZYNKĄ” Z BURACZKAMI...

ŚLEDZIE „POD PIERZYNKĄ” Z BURACZKAMI

Ta prosta sałatka ze śledzi, gotowanych ziemniaków, buraczków i ogórków, nabiera zupełnie nowego wyrazu, jeśli podasz ją ułożoną warstwowo w małym słoiczku lub przezroczystej miseczce, a całość zwieńczysz pierzynką z tartego żółtego sera.
Filety śledziowe umyj, zalej zimną wodą i wymocz przez około 60 minut, odsącz i pokrój w kostkę. Posiekaj cebulę oraz a ogórki i ziemniaki w drobną kostkę. Buraki zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Ugotowane na twardo jajka zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Na dnie szklanego naczynia układaj kolejno: warstwę śledzi, dodaj warstwę majonezu (2 łyżki), oprósz pieprzem, następnie układaj cebulę, ogórki i ziemniaki, dodaj kolejną warstwę majonezu (2 łyżki), pieprz, następnie buraki, pozostały majonez, pieprz i jajka. Na samym końcu możesz posypać całość, startym na dużych oczkach serem żółtym. Naczynie z sałatką przykryj i wstaw do lodówki. Podawaj na drugi dzień.

Choć śledzie pod pierzynką z serem i buraczkami nie są trudne do wykonania ani czasochłonne, warto przygotować je dzień wcześniej. Po nocy spędzonej w lodówce tylko zyskają na smaku.

8/11
ŚLEDZIE W SOSIE MUSZTARDOWYM...

ŚLEDZIE W SOSIE MUSZTARDOWYM

Śledź „kocha” różne sosy, w tym na przykład musztardowy. Wyjątkowa, odświętna forma podania wzbogacona na przykład majonezem sprawi, że zarówno wygląd, jak i smak zachwyci wszystkich domowników.
Śledzie oczywiście moczymy – tym razem najlepiej w wodzie przez godzinę, aby nie były za słone. Wymoczone śledzie kroimy na małe kawałki i układamy na półmisku. Cebulę obieramy i połówkę cebuli czerwonej i połówkę zwykłej kroimy na cienkie półplasterki, które układamy na kawałeczkach śledzi. Śmietanę łączymy z majonezem i dwoma rodzajami musztard (francuska i sarepska”. Połowę cebuli kroimy w drobniutką kostkę i dodajemy do sosu. Całość mieszamy. Do sosu dodajemy łyżeczkę curry i pół łyżeczki kurkumy. Sosik dokładnie mieszamy i dość obficie polewamy nim przygotowane śledzie z cebulą. Sos powinien być dość gęsty. Całość dekorujemy gałązkami koperku.
Śledzie z sosem musztardowym są dobrą alternatywą dla śledzi w oleju. Nie są tak tłuste, a aksamitny sos dodaje im walorów smakowych.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Halina z Pabianic chce złożyć doniesienie na policję

Halina z Pabianic chce złożyć doniesienie na policję

Pijana 46-latka kierowała samochodem bez opon. Kobieta jechała na samych felgach!

Pijana 46-latka kierowała samochodem bez opon. Kobieta jechała na samych felgach!

Kto wygrał pierwszy „Taniec z gwiazdami”? Pamiętasz zwycięzców wszystkich edycji?

Kto wygrał pierwszy „Taniec z gwiazdami”? Pamiętasz zwycięzców wszystkich edycji?

Zobacz również

Zapomnij o Como! Te włoskie jeziora zawrócą ci w głowie

Zapomnij o Como! Te włoskie jeziora zawrócą ci w głowie

Pijana 46-latka kierowała samochodem bez opon. Kobieta jechała na samych felgach!

Pijana 46-latka kierowała samochodem bez opon. Kobieta jechała na samych felgach!