Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Łodzi! Jakość powietrza nie jest tragiczna, ale i tak normy zanieczyszczeń zostały przekroczone. Polskie miasta w czołówce rankingu!

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Od wtorku 9 stycznia pogorszyła się jakość powietrza w Polsce. Powstawaniu smogu sprzyjają warunki atmosferyczne - utrzymujący się od kilku dni silny mróz, bezchmurne niebo i brak wiatru.

Smog w Łodzi. Za dużo szkodliwych pyłów w powietrzu

W czwartek 11 stycznia według mapy opublikowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska największy smog występuje w południowej Polsce, na wielu stacjach monitorujących jakość powietrza została określona jako bardzo zła.
W Łodzi tak źle nie jest, jakość powietrza jest oceniana jako średnia. Jednak normy stężeń zanieczyszczeń zostały przekroczone. Np. czujnik zamontowany w pasażu Schillera wskazuje przekroczenie norm pyłów zawieszonych PM 10 o 147 procent, a PM 2,5 ponad trzykrotnie.
W regionie łódzkim najgorszym powietrzem oddychają mieszkańcy Łasku i Radomska, jakość zyskała ocenę "zła".

Łódź poza niechlubnym rankingiem, ale...

Łódź nie należy co prawda do polskich aglomeracji z najgorszym indeksem jakości powietrza (AQI) na świecie. Jednak nieobecność w rankingu nie jest powodem do zadowolenia, ponieważ Łódź zalicza się do miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Tak wygląda sytuacja w polskich miastach 11.01.2024
Tak wygląda sytuacja w polskich miastach 11.01.2024 GIOŚ

Tymczasem we Wrocławiu, który znalazł się w tym rankingu na 4. miejscu, wskaźnik AQI osiągnął 203 jednostki, podczas gdy według norm nie powinien on przekraczać 50 jednostek. W Krakowie, który znalazł się na 9 miejscu - 182. Z powodu tak fatalnej jakości powietrza władze Krakowa wprowadziły bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, by zachęcić krakowian do porzucenia samochodów na rzecz autobusów i tramwajów.

Na szczęście, pogoda sprzyjająca smogowi ma się wkrótce zmienić. Chmury i silniejszy wiatr, które dotarły nad północną i środkową Polskę, przemieszczają się do województw południowych. Wszystko wskazuje na to, że w piątek 12 stycznia smog ustąpi i będzie się lżej oddychać.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Smog w Łodzi! Jakość powietrza nie jest tragiczna, ale i tak normy zanieczyszczeń zostały przekroczone. Polskie miasta w czołówce rankingu! - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki