Spełnij marzenia o dobrej pracy. Zobacz, co oferuje ci PO WER!

Artykuł sponsorowany
Chcesz mieć dobrą pracę, ale nie wiesz, jak zacząć jej poszukiwanie? Pragniesz zostać przedsiębiorcą, ale nie masz środków na rozpoczęcie działalności? Marzysz o zdobyciu dobrego zawodu, lecz nie stać cię na kurs pozwalający zdobyć niezbędne umiejętności? Tutaj dowiesz się, w jaki sposób pokonać te trudności i do kogo zwrócić się po pomoc!

Każdego roku, PO WER pomaga dziesiątkom tysięcy młodych kobiet i mężczyzn w postawieniu pierwszych kroków na ścieżce kariery i spełnieniu marzeń o dobrej pracy. Form wsparcia jest wiele. Zanim jednak zobaczymy jak z nich skorzystać, spróbujmy dowiedzieć się, co tak naprawdę oznacza ten tajemniczy skrót.

Pomóc młodym osiągnąć sukces
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój - bo tak brzmi jego rozwinięcie - realizowany jest przy wsparciu Unii Europejskiej. Jego główny cel to aktywizacja zawodowa młodych ludzi z tzw. grupy NEET: są to osoby do 30 roku życia, pozostające poza strefą zatrudnienia i edukacji. Jednym słowem, chodzi o ludzi nie uczących się, nie pracujących ani nie przygotowujących się do zawodu. Często są to absolwenci szkół, czy też osoby, które straciły pracę. To do nich skierowany jest ten program. Dzięki wsparciu, otrzymać mogą oni możliwość zdobycia nowych umiejętności, uzyskać wymarzoną pracę i rozpocząć prawdziwe życie zawodowe.
Jedną z instytucji realizujących obecnie projekt w ramach PO WER w województwie łódzkim, jest Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach.

- Docelowo objęte mają nim zostać 362 osoby - mówi Anna Wiśniewska, koordynatorka czwartej edycji projektu "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie pabianickim".

Bezpłatne kursy

Jak podkreśla, każda edycja projektów z PO WER cieszy się dużą popularnością. W tej edycji, uczestnicy skorzystać mogą z wielu form wsparcia. Jedną z nich są szkolenia.

- Ich zakres dobieramy pod potrzeby pracodawców - tłumaczy.

Jak to działa? Osoba bezrobotna najpierw sama szuka pracodawcy. Ten podpisuje deklarację, w której oświadcza, że zatrudni taką osobę po zakończeniu danego szkolenia. Następnie, urzędnicy kierują uczestników projektu na odpowiednie kursy do wyspecjalizowanych ośrodków szkoleniowych.

- W tym roku były to głównie kursy na operatorów wózków jezdniowych - mówi koordynatorka projektu. - Powodzenie mają również kursy na kierowców zawodowych.

W ramach PO WER organizowane są również staże. Pracodawcy sami mogą mieć kandydata na jego odbycie. Wtedy wystarczy, że złożą wniosek, w którym wpiszą jego nazwisko. Jeśli jednak nie posiadają wytypowanej osoby, z pomocą przychodzą specjaliści z PUP w Pabianicach.

- Nasi pośrednicy pracy szukają odpowiedniego kandydata - mówi Anna Wiśniewska.

Na podstawie rozmów z uczestnikami projektu i ich predyspozycji, urzędnicy typują kilku kandydatów na staż w danej firmie. Pracodawca ma możliwość wybrać osobę, która w najlepszy sposób spełnia jego oczekiwania. Co ważne, przy organizowaniu staży, pierwszeństwo mają sprawdzeni pracodawcy. To znaczy tacy, o których pracownicy urzędu wiedzą, że zatrudniają uczestników projektu po zakończeniu stażu.

Chcesz założyć firmę?

A co w przypadku, gdy młody bezrobotny pragnie "pójść na swoje" i zacząć działalność na własny rachunek? Wtedy też może skorzystać z PO WER. Jedną z form wsparcia realizowaną przez pabianicki PUP, są dotacje na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

- Bezrobotny musi przedstawić nam swój biznes-plan - wyjaśnia koordynatorka projektu.
-Następnie jest on weryfikowany przez komisję, która przeprowadza także rozmowę z kandydatem.
Jeśli uczestnik projektu zakwalifikuje się do otrzymania wsparcia, dostaje dotację w wysokości 22 tys. zł. Musi być ona przeznaczona na rzeczy niezbędne do uruchomienia działalności gospodarczej. Nowe firmy są monitorowane przez kolejne 12 miesięcy - przez taki czas musi ona funkcjonować, by nie trzeba było zwracać pieniędzy.
Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, w tym roku dotacje trafić mają jeszcze do pięciu osób.

Gdzie szukać?

Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach nie jest jedynym, który w województwie łódzkim realizuje projekt z PO WER. Aktywizacją bezrobotnych w ramach programu zajmuje się również Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu. Tu również uczestnicy projektu mogli przejść szkolenia - w tym roku urząd realizował np. szkolenie operatora koparko-ładowarki - odbyć staż, czy otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Uczestnicy przeszli także proces poradnictwa zawodowego, mogli wystąpić o bony szkoleniowe, czy bony na zasiedlenie. Również tutaj, projekt realizowany będzie do końca bieżącego roku.

PO WER jest programem o tak dużej skali, że z łatwością znaleźć można formę wsparcia skrojoną na miarę naszych potrzeb. Poza szkoleniami, stażami czy dotacjami, instytucje realizujące projekty mogą także kierować uczestników na prace interwencyjne czy przyznawać środki na wyposażenie stanowiska pracy.

Chcesz sam przekonać się, jakie możliwości daje ci PO WER? Nic prostszego. Odwiedź swój lokalny Powiatowy Urząd Pracy i zapytaj o projekt. Niezbędne informacje znajdziesz również w internecie. Wejdź na stronę www.power.wup.lodz.pl, by zobaczyć, jakie projekty są obecnie realizowane. Odwiedź witrynę swojego PUP - tam również możesz dowiedzieć się, jakie wsparcie czeka na bezrobotnych.

Nie czekaj dłużej. Zacznij zawodową przygodę razem z PO WER!

Spełnij marzenia o dobrej pracy. Zobacz, co oferuje ci PO WER!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki