Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka z Łodzi buduje największą grupę pogrzebową w Polsce

Redakcja
Znana nie tylko Łodzi firma Klepsydra weszła ostatnio do Grupy Klepsydra, a ta z kolei zadebiutowała na warszawskiej giełdzie jako pierwsza z branży. Co więcej, niedawno pozyskała także strategicznego inwestora z Hiszpanii, który wesprze firmę w dalszym rozwoju w Polsce.

Rynek firm pogrzebowych, do tej pory był w Polsce bardzo rozdrobniony. Nowy podmiot z łódzkim rodowodem stara się to zmienić i stawia sobie za cel pozyskiwanie dobrze zarządzanych i stabilnych zakładów pogrzebowych, z silnymi lokalnymi markami. Dzięki temu powstanie największa grupa spółek, podobnie jak jest w Hiszpanii, Francji czy w Niemczech.

„Grupa Klepsydra to nowoczesna firma, z dobrymi tradycjami, lider rynku pogrzebowego w Polsce. Jest ceniona za profesjonalne podejście oraz traktowanie swojego zawodu z godnością i dbałością. Teraz jest dla nas czas na zmiany i wyjście poza rynek łódzki. Jako pierwsi z branży weszliśmy w czerwcu 2023 roku na giełdę. Z sukcesem przejmujemy spółki z naszej branży. Rynek pogrzebowy stabilnie rośnie, dlatego zamierzamy rozwijać się dzięki przejęciom” – powiedział Marek Cichewicz, prezes zarządu spółki holdingowej Grupa Klepsydra.

Sukces spółki tworzą menedżerowie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży: Tomasz Salski oraz Marek Cichewicz, którzy są obecnie największymi akcjonariuszami firmy i nie zamierzają tego zmieniać. Tomasz Salski znany jest szerzej również jako współwłaściciel Łódzkiego Klubu Sportowego.

„Od kilkunastu lat myślimy o budowie największej grupy spółek pogrzebowych w Polsce. Mam w sobie gen sportowca, więc rywalizacja jest dla mnie naturalna. Zawsze dążę do najlepszych wyników, niezależnie od tego co robię. Dlatego Grupa Klepsydra, która już jest największą spółką pogrzebową w naszym kraju, będzie dalej rosła. Mamy obecnie nie tylko pieniądze na przejęcia, ale też zespół ludzi z olbrzymim doświadczeniem. Rynek też nam sprzyja, ponieważ jest wiele firm, które zostały założone w latach 90-tych i mierzą się obecnie z problemem sukcesji. My jesteśmy odpowiedzią na ten problem – powiedział Tomasz Salski, główny akcjonariusz.

Intensywne przejęcia

Grupa początkowo składała się z trzech spółek, ale już pod koniec czerwca kupiła większościowy pakiet Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Krakowie, jednej z największych firm pogrzebowych w tym regionie. Z kolei w ostatnich dniach nabyła 100% udziałów w firmie pogrzebowej Sotor z Torunia, jednego liderów w województwie kujawsko-pomorskim. Oznacza to, że dzisiaj Grupa składa się już z pięciu podmiotów.

Umowa z Hiszpanami

Niedawno Klepsydra otrzymała zastrzyk gotówki od lidera rynku pogrzebowego w Hiszpanii, firmy Global Funeral Services. To z pewnością pomoże w realizacji ambitnych planów, aby w najbliższych latach pozyskać kolejnych kilkunastu partnerów z różnych województw. Hiszpanie wniosą nie tylko 23,3 mln zł ale mają też wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu firm pogrzebowych. Ta wiedza może okazać się bardzo ważna dla rozwoju polskiej Grupy.

„Strategiczna współpraca z Global Funeral Services wskazuje nam cel. Hiszpanie posiadają między innymi ponad 50 domów pogrzebowych, zarządzają także 15 krematoriami i 23 cmentarzami. To nam uświadamia, że właściwie jesteśmy na początku dynamicznego rozwoju naszego biznesu. Mam nadzieję, że w tym roku poinformujemy o kolejnych nowych podmiotach, które się do nas przyłączą” – zapowiedział Marek Cichewicz.

Według Jorge Viñas Costa, prezesa zarządu spółki Global Funeral Services, Grupa Klepsydra to unikalna spółka na polskim rynku, która znajduje się tuż przed etapem dynamicznego wzrostu.

„Wzrostu, którego doświadczyły też nasze firmy w Hiszpanii konsolidując krajowy rynek pogrzebowy. Z głównymi akcjonariuszami Grupy znamy się od wielu lat, ponieważ pracujemy w ramach tych samych międzynarodowych organizacji pogrzebowych. Dlatego doceniając perspektywy naszych polskich partnerów oraz ich wiarygodność i profesjonalizm, jesteśmy przekonani, że spółka nie tylko zrealizuje zakładane cele strategiczne i odniesie sukces na polskim rynku” – powiedział Jorge Viñas Costa.

Początki działalności i rozwój Grupy

Początki firmy związane są ściśle z miastem Łodzią. Firma Pogrzebowa „Klepsydra” powstała z przekształcenia Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Łodzi, firmy której historia sięga lat 50. ubiegłego wieku. Posiada więc ponad 60-letnie doświadczenie w świadczeniu usług pogrzebowych i cmentarnych, a od 2008 roku również̇ usług kremacyjnych. Jest obecnie jednym z dwóch liderów usług pogrzebowych w Łodzi. Administruje także dwoma cmentarzami ewangelicko-augsburskimi w Łodzi

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spółka z Łodzi buduje największą grupę pogrzebową w Polsce - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki