Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spycimierz spod Uniejowa może trafić do sieci najciekawszych wsi

Krzysztof Kaniecki
Spycimierz, sławny jest nie tylko w naszym kraju z kwiatowych dywanów na Boże Ciało
Spycimierz, sławny jest nie tylko w naszym kraju z kwiatowych dywanów na Boże Ciało Krzysztof Kaniecki
Poduniejowska miejscowość ubiega się o miejsce wśród najatrakcyjniejszych turystycznie wsi w Polsce.

Spycimierz, sławny nie tylko w naszym kraju z kwiatowych dywanów na Boże Ciało, bierze udział w nowatorskim projekcie zatytułowanym "Tworzenie sieci najciekawszych wsi". Projekt ten jest realizowany przez firmę Imedes z siedzibą w Hiszpanii na zlecenie FAPY (rządowa Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa) we współpracy z różnymi ośrodkami akademickimi, m.in. z Uniwersytetem Łódzkim.

I właśnie ta uczelnia wytypowała Spycimierz do udziału w organizowanym po raz pierwszy projekcie.

- Już samo wytypowanie Spycimierza do setki miejscowości pretendujących do znalezienia się w sieci najciekawszych wsi było dla nas dużym wyróżnieniem - przyznaje Beata Czyszek z Urzędu Miasta w Uniejowie. - Tym bardziej że to nie była nasza inicjatywa. Mogliśmy zgodzić się lub nie na przyjazd ekspertów, którzy na miejscu dokonują oceny wsi. Spycimierz najpierw znalazł się w setce, a teraz jest już w pięćdziesiątce miejscowości aspirujących do wejścia do sieci najciekawszych miejscowości.

W ubiegłym tygodniu w Spycimierzu pojawili się eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy sprawdzali, czy miejscowość zachęca do odwiedzania i pobytu. Dr Małgorzata Marks-Krzyszkowska i mgr Pamela Jeziorska-Biel niczym turystki próbowały na miejscu zdobyć jak najwięcej informacji. Oceniły stan zabudowy, historyczne walory oraz klimat i atmosferę Spycimierza, a także zrobiły fotografie.

Po każdej wizycie ekspertki z Uniwersytetu Łódzkiego wypełniają karty ocen miejscowości, które pretendują do miana najciekawszych wsi.

- Nie wiemy, jak zakończy się udział Spycimierza w tym projekcie - przyznaje Beata Czyszek z uniejowskiego ratusza. - Nie znamy też dokładnej daty ogłoszenia, czy nasza miejscowość znajdzie się w sieci najciekawszych wsi. Mamy jednak cichą nadzieję, że nam się uda, bo spycimierski proboszcz bardzo ciekawie opowiedział ekspertkom historię miejscowości, mieszkanki przedstawiły interesujące opowiadania o ponad 200-letniej tradycji zdobienia kwiatami trasy Bożego Ciała, a do tego doszły liczne legendy o Spycimierzu, które na pewno znajdą się w karcie oceny.

Polska "Sieć najciekawszych wsi" jest wzorowana na podobnych projektach z krajów z południa Europy. Wyróżniane są miejscowości, które mają najciekawszą historię, zwyczaje i zabytki oraz ład przestrzenny.

"Sieć najciekawszych wsi" ma również służyć budowaniu tożsamości oraz jakości życia mieszkańców. Sto miejscowości, które mogłyby w sieci się znaleźć, wskazała już Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Z tych stu wyłoniono pięćdziesiąt.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki