Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straciliśmy różne festiwale. Na ich miejsce powstają nowe, wspaniałe przedsięwzięcia

Błażej Lenkowski
Błażej Lenkowski: czy na nasze miasto trzeba wiecznie narzekać? Czasem jest to uzasadnione, bo nie wszystko zmierza w pożądanym kierunku. Ale warto dostrzec i podkreślać pozytywne strony.
Błażej Lenkowski: czy na nasze miasto trzeba wiecznie narzekać? Czasem jest to uzasadnione, bo nie wszystko zmierza w pożądanym kierunku. Ale warto dostrzec i podkreślać pozytywne strony. Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński
Łódź żyje oddolnymi inicjatywami swoich mieszkańców, coraz to nowymi, oryginalnymi i innymi. To naprawdę wspaniałe jak kreatywni potrafią być łodzianie w dziedzinie tworzenia kultury, rozrywki i własnych inicjatyw. Łódź to właśnie idealne miejsce dla ludzi z własnymi pomysłami. Niedawno przetaczała się przez lokalne media i środowiska opiniotwórcze pesymistyczna dyskusja, jak to straciliśmy tyle wspaniałych festiwali. Popadanie w depresję z tego powodu wydaje się jednak nieuzasadnione. Straciliśmy… to fakt. Ale na ich miejsce jak grzyby pod deszczu wyrastają nowe wspaniałe przedsięwzięcia. Można skuteczniej promować miasto przez teatr

Jakiś czas temu pisałem o rozwijającym się w bardzo interesującym kierunku Festiwalu Puls Literatury. Mam nadzieję, że w tym roku jego następna edycja będzie kolejnym krokiem milowym w jego rozwoju i ukazywaniu Łodzi jako miasta, w którym naprawdę toczy się życie intelektualne. W tym tygodniu Łódź gości tradycyjnie, bo już 31 raz, niezwykły Festiwal Szkół Teatralnych. To impreza dla młodych i zdolnych, podczas której wystawiane są najciekawsze prace dyplomowe studentów polskich uczelni teatralnych: Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Filii we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. To na tym festiwalu szlify zbierali: Michał Żebrowski, Borys Szyc, Robert Więckiewicz czy Zbigniew Zamachowski. Kto wie czy niedługo Julia Konarska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Sebastian Machalski czy Bartosz Żuchowski, czyli aktorzy występujący w tegorocznej edycji, nie pójdą w ich ślady? To wydarzenie to prawdziwa uczta dla każdego miłośnika teatru. Przedstawienia można oglądać na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, Teatru im. Stefana Jaracza, Teatru Studyjnego PWSFTviT oraz Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Część festiwalu rozgrywa się również w takich miejscach jak wciąż niezwykła Łódzka Piwnica Artystyczna Przechowalnia. Nie rozumiem, dlaczego stosunkowo mało mówimy o takich inicjatywach? Dlaczego nie potrafimy skuteczniej promować przez nie naszego miasta? Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie: www.festiwalszkolteatralnych.pl.

Sztuka wideo otwiera nowe perspektywy
Już dziś rusza kolejne młode i niezwykle ciekawe przedsięwzięcie, w branży pośrednio tradycyjnie związanej z Łodzią, czyli sztuką wideo. Mam na myśli Festiwal Sztuki Wideo "Punkty Widzenia". To już trzecia edycja tej ciekawej, oddolnej inicjatywy młodych ludzi. Pomysł na festiwal to stworzenie przestrzeni umożliwiającej spotkanie osób zainteresowanych współczesną sztuką wideo. Wydarzenie stanowi platformę prezentacji dokonań i zjawisk w najnowszej sztuce wideo. Jest też branżowym wydarzeniem "networkinowym" i sposobnością wymiany myśli, doświadczeń oraz umiejętności pomiędzy doświadczonymi artystami oraz tymi dopiero debiutującymi na polu sztuki.

W tym roku festiwal gościć będzie artystów wideo z Berlina: George'a Drivasa, Niklasa Goldbacha, Gabriele Stellbaum, Toma Schöna, Faye Mullen, Melanie Manchot oraz Ming Wong z prezentacją pod tytułem: "Under Construction". Kuratorem wystawy jest Ewa Surowiec. Poza gośćmi z zagranicy wystąpią również Artur Żmijewski, Agnieszka Kalinowska, Wiktor Polak, Aleksandra Kubiak, Karol Radziszewski i wielu innych artystów. Jako wystawy towarzyszące będzie można obejrzeć "Zapis Konstrukcji" Ewy Surowiec oraz "Gwiazdki z Trzynastki" Konrada Kuzyszyna. Wieczorne afterparty w piątek i sobotę odbędzie się w rytmach muzyki serwowanej przez Marcusa Saudy. Festiwal gościć będzie w Muzeum Sztuki 2 przy ul. Ogrodowej 19 (konkurs główny w sobotę) oraz w 6. Dzielnicy przy ul. Piotr-kowskiej 102 (prezentacje w piątek oraz afterparty w piątek oraz sobotę). Szczegóły programu można znaleźć na stronie: www.punktywidzenia.com.

Czy na nasze miasto trzeba wiecznie narzekać? Czasem tak, bo nie wszystko zmierza w pożądanym kierunku. Ale naprawdę warto też dostrzegać i pisać również o tych pozytywnych stronach, których naprawdę jest wiele!
Autor jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu)

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki