Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska kusi pracowników etatami

Agnieszka Jasińska
Każdy kandydat na strażnika przejdzie trzy testy
Każdy kandydat na strażnika przejdzie trzy testy Krzysztof Szymczak/archiwum
Masz skończone 21 lat, średnie wykształcenie, wiesz kto jest prezydentem Łodzi? Jeśli szukasz pracy, to czeka na Ciebie etat w straży miejskiej. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja. Wolnych miejsc w szeregach strażników jest aż 12.

Dokumenty trzeba złożyć do 20 kwietnia. Każdy kandydat na strażnika miejskiego będzie musiał przejść testy: sprawnościowy, psychologiczny i z wiedzy ogólnej. Na koniec czeka go rozmowa z komisją rekrutacyjną. Wtedy też pytania zadaje sam komendant. I nie zawsze jest miło.

- Sprawdzam jak kandydat radzi sobie w stresujących sytuacjach. Pytam na przykład dlaczego usiadł akurat w tym miejscu. I kandydat na strażnika musi się z tego wytłumaczyć - mówi Dariusz Grzybowski, komendant łódzkiej straży miejskiej.

Straż miejska ma teraz 12 wolnych etatów, bo strażnicy często przechodzą do policji albo do służby więziennej. - Myślą o przywilejach i większych pieniądzach - mówi Grzybowski. - Ja nikogo nie zatrzymuję na siłę, nie staję nikomu na drodze. Najważniejsze dla mnie jest to, by pracownik był zadowolony. Inaczej nie będzie żadnych efektów z jego pracy.

Choć rekrutacja została ogłoszona zaledwie 5 dni temu, już wpłynęło kilkanaście kwestionariuszy. Wcześniej zdarzało się, że o jedno miejsce ubiegało się nawet 20 osób. Wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie podobnie. Nowi funkcjonariusze powinni rozpocząć pracę na przełomie maja i czerwca.

Strażnik miejski w Łodzi zarabia 1635 zł brutto. Do tego dochodzą dodatki strażowe oraz trzynasta pensja. Nie jest to dużo, ale strażnicy cenią sobie stabilność zatrudnienia i umowę o pracę.

Nie jest to łatwe zajęcie. W grudniu ubiegłego roku 22-letnia kobieta pobiła strażniczkę miejską, za to, że funkcjonariuszka zwróciła jej uwagę za przechodzenie na czerwonym świetle. Strażniczka upadła na ziemię i straciła przytomność. W łódzkiej straży miejskiej pracuje około 500 osób, z czego 20 proc. to kobiety. Panie coraz chętniej zgłaszają się do pracy. Mają też bardzo dobrą opinię, często są bardziej zdecydowane i stanowcze niż mężczyźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki