Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci AHE z Nigerii poznali etykietę, grill cudzoziemców z UŁ

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Spotkanie w hotelu Novotel dotyczyło m.in. codziennej etykiety w postępowaniu z Polakami
Spotkanie w hotelu Novotel dotyczyło m.in. codziennej etykiety w postępowaniu z Polakami Grzegorz Gałasiński
Z początkiem października na łódzkich ulicach pojawiło się więcej cudzoziemców. W piątek (4 października) w hotelu Novotel 30 obywateli Nigerii poznawało polskie zwyczaje na spotkaniu zorganizowanym przez agencję, która sprowadziła ich do Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. A dziś i jutro kolejne powitalne grille dla zagranicznych gości Uniwersytetu Łódzkiego. Tylko u trzech największych uczelni w mieście można doliczyć się łącznie 4,6 tys. cudzoziemców.

Anglojęzyczne spotkanie pt. „Orientation training” organizatorzy – z agencji Euroafrica Educational Services – zaplanowali na sześć godzin. Zdradzili, że dotyczyło ono m.in. codziennej etykiety w postępowaniu z Polakami. Agencja sprowadziła do Łodzi 30 Nigeryjczyków, którzy zaczęli studia na kierunkach Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej.

Prywatne agencje rekrutują studentów na płatne studia nie tylko dla uczelni niepublicznych (pobierając od szkoły wyższej np. część zysków z czesnego). Do umów z agencjami przyznawał się już m.in. Uniwersytet Łódzki – choć w tej uczelni większe znaczenie mają programy wymiany wspierane przez fundusze europejskie (np. Erasmus) oraz sława Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców.

Ogółem UŁ po raz pierwszy w swojej historii przyjmie w bieżącym roku akademickim ponad 3 tys. studentów zagranicznych. Największa ze spodziewanych grup studentów zagranicznych to Ukraińcy (ok. 900 osób), inne liczne nacje to Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy. Z drugiej strony, UŁ chwali się, że po raz pierwszy znajdą się w tej uczelni obywatele Jamajki oraz Suazi. W sobotę i w niedzielę część z tych przyjezdnych bierze udział w powitalnych grillach w konferencyjnych centrum UŁ na łódzkich Rogach.

W Politechnice Łódzkiej grupa cudzoziemców to ok. 800 osób. Wzrasta popularność PŁ w takich krajach jak Kazachstan, Meksyk, Indie, Brazylia i Chiny.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi prowadzi swoje studia anglojęzyczne dla ok. 800 studentów.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Łódzkiego czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki