Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne przeboje muzyczne i filmowe. Piosenki i filmy, które niezmiennie wprowadzają nas w świąteczny nastrój

Dar
Mariah Carey
Mariah Carey Daniela Federici/Sony Music
Święta Bożego Narodzenia należą do ulubionych tematów twórców piosenek i filmów. Wiele przebojów towarzyszy nam od lat, a ciągle powstają nowe.

Przez lata trudno nam było wyobrazić sobie święta bez „zarzynanego” przez galerie handlowe przeboju duetu Wham! „Last Christmas” czy niezrównanej „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa w różnych filmowych odsłonach. Mroczny cień pandemii spowijający tegoroczne święta sprawia, że możemy zatęsknić za tym, co wydawało nam się już wyjątkowe ograne i opatrzone.

Napisana przez George’a Michaela, dla współtworzonego z Andrew Ridgeleyem duetu Wham!, słodka piosenka „Last Christmas” powstała w roku 1984. Od tamtego czasu corocznie w okresie świąt Bożego Narodzenia jest emitowana w rozgłośniach w wielu krajach świata, liczni wykonawcy nagrali również swoje wersje słynnego przeboju. Powstał nawet film inspirowany utworem - zatytułowany oczywiście „Last Christmas”, do którego scenariusz napisała laureatka Oscara, Emma Thompson, a w głównych rolach wystąpili Emilia Clarke i Henry Golding. Film był pokazywany w kinach podczas ubiegłorocznych świąt.

Do świątecznych piosenek, po które najchętniej sięgają wokaliści na całym świecie, należy kompozycja „White Christmas”, pierwotnie wykonana przez Binga Crosby’ego i Marthę Mears w filmie „Gospoda świąteczna”, a następnie nagrana przez wokalistę w roku 1942. Według Księgi Rekordów Guinnessa do dziś jest to najlepiej sprzedający się singiel w historii muzyki rozrywkowej.

Jeden z największych przebojów świątecznych nagrała Mariah Carey - to utwór „All I Want For Christmas Is You”. Piosenka napisana przez Carey i Waltera Afanasieffa znalazła się na słynnej płycie wokalistki „Merry Christmas” z roku 1994. Krążek ten uzyskał tytuł „najlepiej sprzedającego się świątecznego albumu wszech czasów”, a sama piosenka jest m.in. najlepiej sprzedającym się świątecznym dzwonkiem do telefonów. I ten utwór nagrało w różnych wersjach wielu artystów.

Wyjątkowymi świątecznymi klasykami są piosenki, które wiązały się z ogólnoświatowym przesłaniem pokoju i pomocy dla poszkodowanych. Takim utworem jest „Happy Xmas (War Is Over)” autorstwa Johna Lennona i Yoko Ono. Nagrana w roku 1971 piosenka była protest songiem przeciw wojnie w Wietnamie, a stała się jedną z najpopularniejszych kompozycji prezentowanych w okresie świąt. Kolejnym tego rodzaju utworem jest piosenka „Do They Know It’s Christmas” Boba Geldofa i Midge’a Ure’a, nagrana w roku 1984 przez skrzyknięty na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii projekt Band Aid. W przedsięwzięciu wzięli udział m.in. Phil Collins, Bono, George Michael, Sting, David Bowie, Paul McCartney. W roku 2004, z inicjatywy Madonny, powstała kolejna wersja tego utworu, z nowymi wykonawcami.

W Polsce najbardziej znaną świąteczną piosenką jest chyba „Dzień jeden w roku” z repertuaru zespołu Czerwone Gitary, a skomponowana przez Seweryna Krajewskiego do słów Krzysztofa Dzikowskiego. „Niebo - Ziemi, Niebu - Ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia, drzewa - ptakom, ptaki - drzewom, tchnienie wiatru - płatkom śniegu” - czyż można prościej wyśpiewać ten czas? Oczywiście, doskonale znaną świąteczno-zimową piosenką jest również „Z kopyta kulig rwie” grupy Skaldowie, nagrana w 1968 roku. Wielu rodzimych artystów nagrywało poza tym utwory z kolędą w tytule, z których warto przypomnieć niezwykłą i przejmującą „Kolędę dla nieobecnych” Zbigniewa Preisnera, zaśpiewaną przez Beatę Rybotycką.

A świąteczne filmy? Znakomitych i popularnych tytułów jest tyle, że trudno przywołać wszystkie. Ale zawsze duże wrażenie zrobi jedna z wielu wersji „Opowieści wigilijnej” na podstawie książki Charlesa Dickensa. Wśród nich jest produkcja Roberta Zemeckisa, zrealizowana w technice motion capture, polegającej na tym, że gesty i ruchy aktorów przenoszone są na komputerową animację - tutaj zatem oglądamy i słyszymy Jima Carreya i Gary’ego Oldmana. Historia trzech duchów Świąt Bożego Narodzenia, które nawiedzają starego skąpca, Scrooge’a, by dać mu szansę na odmianę swojego serca i losu, pozostaje przepiękną i mądrą lekcją.

W kinie o okresie świątecznym opowiada się na rozmaite sposoby, lecz do sprawdzających się najlepiej należy komedia romantyczna. Modę tę na cały świat rozprzestrzeniła najlepsza komedia romantyczna w historii kina, czyli „To właśnie miłość” z 2003 roku. Dziesięć historii o miłości, która się zapętlają, z udziałem takich gwiazd, jak Hugh Grant, Alan Rickman, Liam Neeson, Colin Firth, Emma Thompson. Nigdy się nie znudzi... W Polsce ten pomysł próbowano powtórzyć w serii „Listy do M.” - na tyle udanie, iż trzy części (na czwartą czekamy) cieszyły się ogromną popularnością. Film „Kevin sam w domu” zna każdy polski telewidz, krzepiącą jest historia zawarta w filmie „Cud na 34. ulicy” o człowieku, który naprawdę wierzy w to, że jest Świętym Mikołajem. Nie tylko dzięki sztuce to wspaniałe dni także po to, by każdy stał się choć na chwilę Świętym Mikołajem...

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki