Jacek Kmiecik
ga Świątek i Naomi Osaka dotychczas zmierzyły się ze sobą dwukrotnie i wygrały po razie AFP/EASTNEWS
Broniąca tytułu mistrzyni French Open Iga Świątek zmierzy się z Naomi Osaką w drugiej rundzie Roland Garros, odnawiając w środę po dwóch latach rywalizację pomiędzy obecną i dawną numer 1 światowego tenisa. To spotkanie, które elektryzuje fanów tenisa na całym świecie, obiecuje być jednym z najbardziej emocjonujących starć na tegorocznym turnieju.

Świątek i Osaka: droga do Paryża

Czterokrotna mistrzyni Wielkiego Szlema Iga Świątek przybyła do Paryża w życiowej formie, po triumfach w Madrycie i Rzymie, gdzie dominowała na nawierzchni ceglanej. Polka, która już trzykrotnie wywalczyła Puchar Suzanne Lenglen, ma szansę na kolejny wielki sukces. Jej forma na glinie w tym sezonie budzi podziw i stawia ją w roli faworytki do obrony tytułu.

Naomi Osaka, czterokrotna mistrzyni Wielkiego Szlema, wraca do rywalizacji po długiej przerwie macierzyńskiej. Jej pierwsze zwycięstwo na tegorocznym Roland Garros, choć nie przyszło łatwo, pokazało, że Japonka jest w stanie rywalizować na najwyższym poziomie. Mimo braku triumfów na glinie, Osaka pokazała, że jest gotowa na wyzwania, które niesie ze sobą ta specyficzna nawierzchnia.

Świątek – Osaka: historia spotkań

Spotkanie w Paryżu będzie trzecim starciem tych tenisistek. Do tej pory bilans ich bezpośrednich spotkań jest równy – każda z nich odniosła po jednym zwycięstwie. Świątek wygrała ostatni mecz w finale Miami Open, dominując na korcie i pokonując Osakę bez straty seta. Tym razem jednak rywalizacja będzie na glinie, co stawia Polkę w roli zdecydowanej faworytki.

Świątek i Osaka: wzajemny szacunek

– Jestem naprawdę pod wrażeniem. To wspaniała osoba, a jej styl gry jest całkiem przyjemny do oglądania. Cieszę się, że wróciła i gra w większej liczbie turniejów niż przed przerwą. Oczywiście, nie grałam przeciwko Naomi na glinie, więc zobaczymy, jak to wszystko pójdzie.

Wypowiedź Świątek świadczy o wzajemnym szacunku, jaki panuje między tenisistkami. 23-letnia Polka docenia powrót do touru starszej o 3 lata Osaki i jest ciekawa, jak ich pierwsze spotkanie na glinie wpłynie na rywalizację.

– Dużo ją obserwowałam, gdy byłam w ciąży. Gra z nią we French Open to zaszczyt, ponieważ wygrała tu więcej niż raz. To dla mnie bardzo duże wyzwanie.

Ocena Osaki pokazuje, że mecz ze Świątek jest dla niej nie tylko sportowym wyzwaniem, ale także zaszczytem. Japonka jest świadoma osiągnięć Polki na paryskiej glinie i gotowa na sprawdzenie swoich sił w tej prestiżowej rywalizacji.

Świątek – Osaka: transmisja meczu

Mecz Igi Świątek z Naomi Osaką odbędzie się na korcie centralnym imienia Philippe Chatriera, a jego początek zaplanowano na godzinę 12:00. Transmisję spotkania przeprowadzi Eurosport 1 oraz Eurosport Player, co pozwoli fanom tenisa na całym świecie śledzić na żywo to emocjonujące starcie.

W trzeciej rundzie zwyciężczyni tego meczu zmierzy się z lepszą z pary Jana Fett – Marie Bouzkova, co dodatkowo podnosi stawkę tego spotkania.

Otwarte mistrzostwa Francji kobiet to turniej, który odbywa się od 26 maja do 8 czerwca. Całkowita pula nagród w grze pojedynczej kobiet Roland Garros wynosi 53,4 miliona euro. Triumfatorka otrzyma 2,4 mln euro, a finalistka – połowę tej sumy.