Wcześniej w bazylice ks. abp Grzegorz Ryś odprawił mszę z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim. Podczas nabożeństwa mówił, że miłosierdzie jest jednym z fundamentów kościoła.
- Jałmużna nigdy nie jest czynem sprawiedliwości - tłumaczył metropolita łódzki. - Ta polega na tym, że mogę dać z tego, co mi zbywa, temu, komu się należy, kto na to zasługuje. Mnie to zasadniczo niewiele kosztuje. A jałmużna owszem. Ona jest wtedy, gdy przekraczam te proporcje wyznaczane przez sprawiedliwość wymienną. Wtedy możemy mówić o miłosierdziu.
Światowy Dzień Ubogich w 2017 roku ustanowił papież Franciszek. Do godz. 18 potrzebujący mogli skorzystać nie tylko z posiłku, ale również z porad specjalistów (wykonać badania USG i EKG, zmierzyć poziom cukru), uzupełnić ciepłą odzież i otrzymać „Przewodnik po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się...”. Rozstawiono także namiot, w którym można było zaszczepić się przeciwko Covid-19. Chętni mogli również porozmawiać z psychologiem, pracownikiem socjalnym, prawnikiem, doradcą zawodowym i terapeutą uzależnień.
Od 14 listopada we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej dostępna jest także tytka charytatywna. Przygotowano ich 25 tys. Tytka to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przynosimy z powrotem do parafii. Zebrane w ten sposób dary zostaną przekazane ubogim w postaci paczek bądź wykorzystane do przygotowania posiłków. W poprzednich edycjach akcji w całej Polsce zebrano ponad 100 tys. tytek.
Obchody Światowego Dnia Ubogich zorganizowały m.in. Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Centrum Służby Rodzinie
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?