Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętomięs Polski w Łodzi. Będzie byk z rożna i mięsiwa do bezpłatnej degustacji

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Tak na Świętomięsie Polskim bawiono się w innych miastach.
Tak na Świętomięsie Polskim bawiono się w innych miastach. Dariusz Bloch
W niedzielę w pasażu Schillera odbędzie się pierwsza łódzka edycja Świętomięsa Polskiego. To impreza promująca jedzenie polskiego mięsa. Będzie byk z rożna, mięsny kocioł i stół. Wszystkie potrawy będzie można bezpłatnie degustować.

Świętomięs Polski to odbywająca się jesienią w różnych miastach kraju impreza promująca walory spożywcze i zdrowotne polskiego mięsa. W programie są degustacje, wykłady, zabawy dla dzieci. Wszystko, co zostanie ugotowane podczas Świętomięsa Polskiego będzie można bezpłatnie degustować na miejscu.

W niedzielę od godz. 12 do 20 w pasażu Schillera pojawią się stoiska oraz scena. Wszystkie atrakcje dotyczyć będą polskiego mięsa, głównie wieprzowiny, ale też wołowiny oraz drobiu.

Na scenie prowadzone będzie gotowanie na żywo. Czterej kucharze przygotują nietypowe dania mięsne, które mogą być inspiracją dla gotujących w domach łodzian.

Główną atrakcją imprezy będzie pieczony na rożnie byk. Ponieważ zwierzę musi wisieć nad żarem przez 15-18 godzin, zostanie nadziane na rożen już w sobotni wieczór. W ten sposób będzie gotowe na degustację przewidzianą
- Pieczenie byka jest bardzo widowiskowe. Wszędzie, gdzie się pojawiamy, spotyka się z dużym zainteresowaniem - mówi Andrzej Łyszyk, producent imprezy.

W ogromnym kotle i na patelni świętomięsnej gotować się będą potrawki, które będzie można degustować. Będą też kiełbaski z grilla, m.in. kiełbasa biała parzona wielkopolska.

Pojawi się też łódzki element czyli stół Poznańskiego, czyli prezentacja żydowskich potraw wykonanych z polskiego mięsa. Wystawione zostaną na nim dania z wołowiny i podrobów drobiowych.

Dla dzieci przygotowano zagrodę młodych hodowców, w której w zabawowy sposób będą mogły poznać różne rodzaje zwierząt i sposoby ich hodowli.

Będzie też mięsna wszechnica w której pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiedzą o naukowych pracach na temat jedzenia mięsa.

- Na tema spożycia mięsa panuje wiele mitów. Niektórzy mają obawy przed jego spożywaniem - przyznaje Łyszyk. - Naukowcy wyjaśnią, jak zdrowo jeść mięso i dlaczego mięso jest ono niezbędne dla ludzkiego organizmu - dodaje.

Świętomięs Polski w Łodzi zakończy się koncertem zespołu Żuki. Znana polska grupa zaprezentuje własne wersje przebojów Beatlesów.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Podczas Świętomięsa Polskiego nie będzie prowadzona sprzedaż. Wszystkie potrawy będą dostępne do bezpłatnej degustacji.

Imprezę organizują Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Związek Rzemiosła Polskiego Dodatkową okazją jest zbliżający się jubileusz 200-lecia Łódzkiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy. Finansowana jest z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

- Celem imprezy jest zwiększenie produkcji i spożycia polskiego mięsa i jego przetworów - mówi Andrzej Łyszyk. - Nie promujemy żadnego konkretnego produktu, ale dietę opartą na mięsie - wyjaśnia.

To pierwsze takie wydarzenie w Łodzi, organizatorzy mają nadzieję na kolejne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki