Syrena z napędem elektrycznym od FSO z Kutna

  Syrena z napędem elektrycznym od FSO z Kutna

  Justyna Sobczak

  Dziennik Łódzki

  Syrena z napędem elektrycznym od FSO z Kutna

  Syrena z napędem elektrycznym od FSO z Kutna ©Jacek Babicz

  Fabryka Samochodów Osobowych Syrena z Kutna otrzymała rządowe dofinansowanie na budowę własnego auta elektrycznego.
  Syrena z napędem elektrycznym od FSO z Kutna

  Syrena z napędem elektrycznym od FSO z Kutna ©Jacek Babicz

  Cele kutnowskiej fabryki są określone - firma nie chce być konkurencją dla dużych koncernów, a jej plany przewidują produkcję polskiego samochodu w ilościach małoseryjnych.Ogłoszony we wrześniu zeszłego roku nowy program sektorowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ma na celu wspieranie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, a w efekcie wzrost konkurencyjności całego polskiego sektora motoryzacyjnego.

  Przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dofinansowanie m.in. na stworzenie prototypów innowacyjnych aut, nowatorskich rozwiązań w obszarze elektromobilności i inteligentnych systemów wspierających produkcję pojazdów.

  W I konkursie INNOMOTO przedsiębiorcy złożyli 87 wniosków o dofinansowanie. Pieniądze otrzyma 47 projektów, których łączna wartość wynosi ponad 238 mln zł.

  Wśród laureatów konkursu jest Fabryka Samochodów Osobowych Syrena z Kutna. Firma otrzyma ponad 6,5 mln zł na opracowanie nowego modelu samochodu osobowego w wersji elektrycznej w oparciu o nowatorską hybrydową konstrukcję nośną. Wartość całego projektu to ponad 12 mln zł.  W 2015 r. samochód S201 w nadwoziu sedan - nazywany również Syrenką - otrzymał homologację. Powstanie tego modelu nie byłoby możliwe bez innej kutnowskiej firmy - AMZ Kutno, znanej z przerabiania furgonetek w karetki pogotowia i bankowozy. Początkowo to właśnie AMZ miał zająć się produkcją auta, ale nieoficjalnie mówi się o tym, że kłopotem okazało się pozyskanie silnika spalinowego od koncernów motoryzacyjnych (od 1 września 2015 r. nie jest możliwa pierwsza rejestracja auta z silnikiem innym niż Euro 6 i w efekcie syrenka byłaby bardzo droga). Stąd pomysł, by w auto napędzał silnik elektryczny.

  Syrena, kultowy samochód PRL była produkowana w latach 1957 - 1972 przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie, a od 1972 r. do 1983 r. przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej.

  W sumie wyprodukowano ponad 500 tys. egzemplarzy modelu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ile jeszcze?

  Łukasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Kibicuje temu projektowi od początku. Dziwne, że nie zorientowali się wcześniej, że nikt im nie sprzeda silników i zmarnowali cześć pracy. Teraz dofinansowanie i znowu się to toczy dwa lata. Wiem,...rozwiń całość

  Kibicuje temu projektowi od początku. Dziwne, że nie zorientowali się wcześniej, że nikt im nie sprzeda silników i zmarnowali cześć pracy. Teraz dofinansowanie i znowu się to toczy dwa lata. Wiem, że nie jest to łatwe, ale kurde, chcą zrobić ten projekt, czy robić tak, żeby nie zrobić i zbierać dofinansowania?
  Już nie wiem czy to podpucha, czy projekt będzie realny...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdura

  bts (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  dziwna bzdura jak polska motoryzacja ma być konkurencyjna - co jest założeniem programu - skoro produkcje mają być małoseryjne

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY