Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szare ściany i przestronne cele. Najstarsze łódzkie więzienie przy ul. Beskidzkiej zmienia się w nowoczesną jednostkę

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
Najstarsze łódzkie więzienie przy ulicy Beskidzkiej 54 przechodzi metamorfozę. W ciągu ostatnich lat wybudowano nowoczesny budynek administracji wraz z przestronną i wygodną salą widzeń. Wybudowano także nowoczesny pawilon mieszkalny, w którym umieszczono areszt śledczy dla kobiet. Oto jak wygląda więzienie od środka.

Nowy pawilon mieszkalny już na etapie projektowania został zaplanowany jako więzienie typu zamkniętego, dla niebezpiecznych recydywistów. Budowę budowlane i wykończeniowe zamknięto w grudniu 2022 roku. Na powierzchni 1 tysiąca m kw. powstały cztery kondygnacje.
Tak jedzą więźniowie - oto prawdziwy JADŁOSPIS
Na poziomie piwnic powstały pomieszczenia magazynowe, w których są składowane m.in. rzeczy osobiste osadzonych. Pozostałe trzy kondygnacje będą pełniły funkcje oddziałów mieszkalnych typu zamkniętego. Na parterze zakwaterowano już pierwszych pensjonariuszy. To osadzone kobiety, które w warunkach aresztu śledczego czekają na zarzuty lub już toczy się wobec nich postępowanie sądowe. Znajdują się tam także cele przejściowe. Przebywają tam 84 osoby. Cały budynek może pomieścić 250 osób. Kolejne kondygnacje będą zasiedlane w miarę potrzeb.

Budynek jest bardzo nowoczesny, a to ma znaczenie zarówno dla osób izolowanych od społeczeństwa jak i dla pracujących w więzieniu funkcjonariuszy. My mamy lepszy komfort pracy, prostsze są przeszukania cel, ale skończył się również problem z przepełnieniem jednostki - tłumaczy mjr Piotr Sokołowski, rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.

Kondygnacje są do siebie bliźniaczo podobne. Na każdym piętrze znajduje się pokój medyczny, pokoje wychowawców i strażników więziennych, łaźnia z prysznicami oraz świetlica. Kolorystyka utrzymana jest w eleganckich odcieniach szarości, co na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl hotel lub zwykły blok mieszkalny. Na każdym piętrze jest ok. 30 cel, głównie czteroosobowych, ale także przeznaczonych dla dwóch osadzonych. W każdej z nich znajduje się łazienka, część sanitariatów ma udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Na wyposażeniu są metalowe szafki oraz parterowe lub piętrowe łóżka. Jest też pólka na telewizor, jeśli dyrektor więzienia wyda na niego zgodę. Na każdego osadzonego przypadają nie mniej niż 4 metry kw. wolnej powierzchni. Tam, gdzie nie ma windy, a trudno osadzonego na wózku umieścić w celi na parterze zainstalowano dla nich specjalne podnośniki i schodołazy.

Osadzeni za zgodą dyrektora jednostki mogą mieć w celi telewizor i dodatkowe sprzęty jak własne radio. Jednak za dodatkowe używanie prądu muszą od ubiegłego roku płacić 15 zł miesięcznie.

To jest bardzo dobry element resocjalizacji, bo nasi podopieczni zwykle nie są nauczeni płacenia rachunków - dodaje mjr Piotr Sokołowski.

Historia Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Beskidzkiej 54 w Łodzi sięga lat 40 ubiegłego wieku. Niemcy przygotowali tam obóz pracy dla ok. 500 więźniów. Po wojnie jako więzienie Ośrodek Pracy Więźniów - Sikawa funkcjonowało od 1955 roku. W 1964 przekształcono jednostkę w ZK Sikawa - Łódź, a po 1975 roku w Zakład karny Nr 1 w Łodzi i nazwa ta obowiązuje do dziś. Najstarsze budynki zostały wybudowane jeszcze w latach 80, a najnowszy "ze starych" zabudowań powstał w 2007 roku. W nich mieszczą się cele starego typu, nawet 9 osobowe. Te przestrzenie są remontowane na bieżąco, by standard dostosować do współczesnych norm budowlanych.

Obecnie w jednostce jest 25 wakatów: 10 w służbie zdrowia i 15 w dziale ochrony. W całej jednostce pracuje ponad 400 funkcjonariuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki