Szczyt Rady Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki: Będzie eskalacja kolejnych sankcji wobec Białorusi, jeśli działania się nie zatrzymają

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Szczyt Rady Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki: Będzie eskalacja kolejnych sankcji wobec Białorusi jeśli działania się nie zatrzymają
Szczyt Rady Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki: Będzie eskalacja kolejnych sankcji wobec Białorusi jeśli działania się nie zatrzymają Twitter/KPRM
Udostępnij:
W czwartek w Brukseli odbywa się Rada Europejska. - Będzie eskalacja kolejnych sankcji wobec Białorusi, jeśli te działania się nie zatrzymają – mówił przed czwartkowym spotkaniem premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek rozpoczęło się spotkanie Rady Europejskiej. Przywódcy unijnych państw przyjechali do Brukseli, by rozmawiać między innymi o pandemii COVID-19, bezpieczeństwie, a także zbliżającym się podwyżkom cen energii.

Dzień wcześniej, w środę 15 grudnia, przywódcy spotkali się w Brukseli na szczycie Partnerstwa Wschodniego. Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej i szefowa Komisji Europejskiej spotkali się z przywódcami Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

– W odniesieniu do Białorusi jednoznacznie pokazujemy na używanie migrantów jako narzędzia, żywych tarcz. Jest to przyjęte przez wszystkie państwa i jednocześnie pokazujemy, że będzie eskalacja kolejnych sankcji wobec Białorusi, jeśli te działania się nie zatrzymają. Mamy tutaj zgodność dotyczącą konkluzji – stwierdził przed czwartkowym spotkaniem premier Mateusz Morawiecki.

Oprócz tego premier przekazał, że przywódcy państw członkowskich zadeklarowali zacieśnienie współpracy między UE a NATO. – To nasza podstawowa część architektury bezpieczeństwa i ta współpraca będzie ujęta w kluczowej deklaracji – zaznaczył.

Szef polskiego rządu przekazał także dziennikarzom, że dyskutowano o polityce klimatycznej, ponieważ to na niej ciąży "cień cen uprawnień do emisji CO2".

– Polska bardzo jednoznacznie opowiada się za tym, żeby wprowadzić możliwość finansowania inwestycji gazowych i nuklearnych. One są niżej emisyjne, czyli takie jakich potrzebujemy na najbliższe 30 lat, Polska jednoznacznie dopomina się o to – powiedział premier.

Polska sprzeciwia się także pomysłowi nałożenia na gospodarstwa domowe podatku od ciepłej wody i paliw, ponieważ będzie to kolejne obciążenia dla obywateli. - Jesteśmy tym krajem, który zaproponował najdalej idące obniżki podatku w związku z inflacją. Chcemy złagodzić presję inflacyjną - tu działamy bardzo szybko i bardzo mocno, żeby osłabić wpływ inflacji na portfele obywateli – mówił.

Pandemia oraz ceny energii

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział, że cały czas w centrum uwagi będzie COVID-19.

- Pojawienie się nowych wariantów przypomina nam, że nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. Bardziej niż kiedykolwiek szczepienia, w tym trzecie dawki, pozostają naszym najlepszym narzędziem w walce z pandemią. Nie powinniśmy szczędzić wysiłków, aby przezwyciężyć wahania dotyczące szczepień i walczyć z dezinformacją - oświadczył w zaproszeniu wysłanym do unijnych przywódców.

Michel podkreślił, że rozmowy będą skupiać się także na bezpieczeństwie. - W obliczu coraz większej niestabilności na świecie zgodziliśmy się, że UE musi wziąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. Jak omówiono w Brdo, dostarczymy wskazówek dla ambitnego Kompasu Strategicznego, który określi wspólną wizję strategiczną na następną dekadę. Będziemy także dyskutować o tym, jak dalej zacieśniać naszą bliską współpracę z NATO, które pozostaje dla państw członkowskich podstawą ich zbiorowej obrony – przekazał.

Oprócz tego ważnym tematem obrad będzie ocena sytuacji gospodarczej, wzrost cen energii oraz system handlu uprawnieniami do emisji w UE (ETS).

Podczas szczytu poruszony zostanie temat sytuacji na Białorusi oraz na Ukrainie. Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił w zaproszeniu, że "jakakolwiek dalsza agresja militarna na Ukrainę będzie miała ogromne konsekwencje i poważne koszty w odpowiedzi”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie