Szewach Weiss: W Niemczech liczba Żydów rośnie, w Polsce...

  Szewach Weiss: W Niemczech liczba Żydów rośnie, w Polsce nie. Wyciągnijcie wnioski

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - W Niemczech żydowska diaspora rośnie, a w Polsce nie. Czemu tak się dzieje? Oto musicie zapytać sami siebie. Ja wolę nie wracać do tych kwestii. Faktem jest, że Żydzi nie wracają do Polski - mówi prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Warszawie, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Prof. Szewach Weiss

  Prof. Szewach Weiss ©FOT.GRZEGORZ GALASINSKI/POLSKAPRESSE

  Czy reakcja Knesetu na przyjęcie przez Sejm zakazu uboju rytualnego nie była przesadzona? To wręcz zakrawało na próbę nacisku na proces tworzenia prawa w niezależnym kraju, jakim jest Polska.
  Prawo jest prawem, każde państwo tworzy je według własnego uznania. Zdarzają się też sytuacje, gdy inne kraje komentują przyjmowane regulacje. Nie chciałbym komentować tej pojedynczej sytuacji. Natomiast warto przy tej okazji nakreślić szersze tło.

  Co Pan nazywa tym szerszym tłem?
  Proszę pamiętać, że istnienie narodu żydowskiego jest bardzo mocno związane z religią. Żyd, gdy się rodzi, zostaje obrzezany, w wieku 13 lat ma bar micwę, a więc staje się dorosły z punktu widzenia prawa religijnego.
  Każdy Żyd jest zobligowany do jedzenia potraw koszernych - choć akurat nie każdy tego przestrzega. Każdy Żyd chce także tego, by zostać pogrzebanym na cmentarzu żydowskim. Niestety, wielu Żydów w Polsce, w Europie nie ma możliwości odwiedzania cmentarzy żydowskich - wiadomo, jak w czasie wojny pracowała niemiecka fabryka śmierci. A to ważne, gdyż wokół tych reguł powstał naród żydowski. Podobnie jest z kwestią uboju rytualnego. Proszę nie interpretować moich wypowiedzi w tej sprawie jako komentarza polityka czy byłego ambasadora. Mogę o tym mówić tylko w swoim własnym imieniu. Osobiście bardzo żałuję, że w chwili, gdy Bóg przekazywał ludziom dziesięć przykazań, wpisał do nich lakoniczne stwierdzenie: "nie zabijaj". Powinien jeszcze dodać słowo "nikogo", by było wiadomo, że nie można zabijać nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Szkoda, że jemy mięso. Ja i moja rodzina staramy się go unikać. W Izraelu obowiązuje zakaz polowania na zwierzęta.

  Czyli Pan jest przeciwny nie tylko ubojowi rytualnemu, ale w ogóle zabijaniu jakichkolwiek zwierząt?
  Ja, osobiście, tak. Ale to moje subiektywne odczucie. Trzeba pamiętać, że cała wspólnota nie może się kierować moimi własnymi opiniami. Diaspory żydowskie żyjące poza Izraelem muszą mieć możliwość kultywowania własnych tradycji, własnej religii. A z ustawą przyjętą przez Sejm zakazującą uboju rytualnego trudno żyć. Ta ustawa ma konotacje antysemickie.

  Zarzuca Pan posłom antysemityzm?
  Absolutnie nie! Polska nie jest krajem antysemickim, polski rząd nie jest antysemicki. Ale też uważam, że należy pozwalać żyć Żydom po swojemu - przecież życie Żydów nie jest mniej moralne niż życie innych Europejczyków. Nie chcę krytykować izraelskich władz za to, że skrytykowały Polaków za przyjęcie ustawy zakazującej uboju rytualnego. Chcę natomiast przypomnieć specyficzną rolę rządu w Tel Awiwie. Na ten gabinet patrzy cały świat, traktując go jako naturalnego przywódcę narodu żydowskiego rozumianego jako wspólnota historyczna. Dlatego właśnie ten rząd broni rytuałów, które są głęboko osadzone w naszej tradycji, kulturze, religii. Tu nie chodzi o sam ubój, lecz właśnie o rytuał.

  Ale diaspora żydowska w Polsce dalej może dokonywać uboju rytualnego na własne potrzeby - gwarantuje to inny akt prawny. Nowa ustawa zabrania tylko uboju zwierząt na eksport. Czemu protestować przeciwko temu?
  Owszem. Ale teraz Żyd we Francji nie może kupić koszernego mięsa z Polski. To absurdalna sytuacja. Skoro zdenerwowała ona nawet tak pokojowo i koncyliacyjnie nastawionego człowieka jak rabin Michael Schudrich, to znaczy, że coś poszło nie tak, jak powinno.

  Narodowość mięsa koszernego ma znaczenie?
  Nie, narodowość nie ma znaczenia. Cała sytuacja rozgrywa się na dużo głębszym poziomie. Dlatego wolę nie ruszać tej sprawy, niechętnie rozmawiam z panem na ten temat. To wszystko wiąże się z przeszłością i przez to jest bardzo delikatną sprawą. Lepiej tej sprawy przez najbliższe kilka pokoleń w ogóle nie ruszać. Rytuały żydowskie są bowiem bardziej restrykcyjne niż innych nacji, trzeba o tym pamiętać. Dlatego właśnie wolę nie ciągnąć tego tematu.

  Ja z kolei o to pytam, bowiem sytuacja wokół zakazu uboju rytualnego jest wyjątkowa. O stosunkach polsko-izraelskich w ostatnich latach było cicho, a tu nagle jedna sprawa zaczęła urastać do konfliktu między naszymi państwami.
  Bo stosunki między Polską a Izraelem są bardzo dobre - a w takich sytuacjach rzadko się o tym mówi. Niedawno Polskę odwiedził premier Beniamin Netanjahu wraz z pięcioma innymi ministrami i ta wizyta dowiodła najlepiej, że te relacje układają się bardzo dobrze. Choć taka sytuacja nie wyklucza krytyki.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (103)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  my damy sobie rade

  polski polanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  za niedługi czas to polska bedzie siła europy bo dalej polska i europejska a nie azjatycko afrykanska, niemcy za chwile zmienia flage na islamska hehhe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Weiss, jak Pan myśli ...

  REJTAN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Czy w takim razie, ewentualnie zamieszkalym w Polsce wyznawcom Mahometa, różnych odłamów tej religii, powinniśmy zezwolić na szariat, traktowanie kobiet jak niewolnice, obcinanie łehtaczek...rozwiń całość

  Czy w takim razie, ewentualnie zamieszkalym w Polsce wyznawcom Mahometa, różnych odłamów tej religii, powinniśmy zezwolić na szariat, traktowanie kobiet jak niewolnice, obcinanie łehtaczek dziewczynkom, etc, etc. TAK MUSIELIBYŚMY ZROBIĆ. Sam Pan dobrze wie, że pańscy rodacy, gdy otrzymaja palec, żądają za chwilę ręki, a potem chcieliby rządzić całym cialem, tak jak przed 1939 .. . Polską !!!To, zae Niemcy zezwalają na ubój rytualny, nie znaczy, ze MY TEŻ MUSIMY podporządkować się temu . W POLSCE MY POLACY USTANAWIAMY PRAWO, niech lażdy ustanawia je we wlasnym kraju, a jeśli nasze prawo komuś nie odpowiada, ... ma wyjście, na cztery strony świata.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zydow mamy dosc

  polacych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Ten z Izraela przedstawil to tak jakby to byla nagana. Co ci Zydzi sobie wyobrazaja, juz sie tak rozchulali, ze az zalosne to jest, ale to dlatego, ze to najbardziej bazczelny z narodow, a my z...rozwiń całość

  Ten z Izraela przedstawil to tak jakby to byla nagana. Co ci Zydzi sobie wyobrazaja, juz sie tak rozchulali, ze az zalosne to jest, ale to dlatego, ze to najbardziej bazczelny z narodow, a my z kolei jestesmy wobec Zydow za grzeczni. Tez wredny, zarozumialy narod powinien miec powiedziane wprost, ze skoro sloma z papcia wylazi to do rozmow niedzynarodowych sie Zydki nie nadaja. Palcem grozic i jeszcze z Polakow zlych robic na tle Niemcow??? To Polacy gineli z rak hitlerowskich broniac Zydow a tutaj taki smiec bedzie nas do szwabow pozniej porownywal albo jeszcze z nas gorszych robil niby. To juz nie jest smieszne, chociaz mozna machnac reka, owszem ale nie tym razem, dosc tego!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koziol

  ofiarny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Jako KOZIOL OFIARNY mozna dobrze zarobic . Holokaust - pieniadze

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szewach Weiss:

  Wyciągnijcie wnioski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  W Niemczech liczba Islamistów rośnie, w Polsce nie.

  Wyciągnijcie wnioski

  Stan umysłu płata figle szczególnie po objawieniach w Berlinie ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Myślę że,

  Europejczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  warto Europejczykom wydac kilka mil. euro by postawic mur wokół tego państwa z tym prymitywnym narodem. Ktoś chyba umyślnie prowokuje was do obnażania swoich paskudnych charakterów. Kto was wpuścił...rozwiń całość

  warto Europejczykom wydac kilka mil. euro by postawic mur wokół tego państwa z tym prymitywnym narodem. Ktoś chyba umyślnie prowokuje was do obnażania swoich paskudnych charakterów. Kto was wpuścił do Europy, popełnił większy błąd jak Merklowa. Zgadnijcie o kim piszę?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WNIOSEK JEST JEDEN

  d.marynia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  w Niemczech sytuacja moze sie powtorzyc - u nas nie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @d**** marynia

  Hänschienklein (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  U was się juz powtórzyła, w 1968r. i trwa permanentnie od momentu pokazania się Żydów na tej niegościnnej, wyjałowionej ziemi.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do szajseklein

  dxxxxrabin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nikt po waszym odejsciu nie bedzie plakal, gwarantuje, was nie bedzie a Polska bedzie dalej stala.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli w Niemczech jest tak przyjaźnie

  qba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  to dlaczego lata temu, jeszcze przed napływem islamistów, w Monachium wybudowano synagogę w postaci twierdzy, otoczonej z 5 metrowym murem ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  psy

  aneta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  wietnamczycy żrą psy ,więc idąc tokiem myslenia żydów powinnismy pozwolić zółtkom jesc nasze pupile mało tego jeszcze na eksport wysyłać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Masz Ci panie Kasznke

  CoJaTamWiem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  hmmm... Tułaliscie sie po swiecie cale wieki ... dostaliscie Swój kraj chociaz wielu mowi ze nieslusznie ... to siedzcie tam i zyjcie a nie krążycie po świecie ciagle zasłaniając sie Holokaustem i...rozwiń całość

  hmmm... Tułaliscie sie po swiecie cale wieki ... dostaliscie Swój kraj chociaz wielu mowi ze nieslusznie ... to siedzcie tam i zyjcie a nie krążycie po świecie ciagle zasłaniając sie Holokaustem i wszedzie chcecie miec prawa jak obywatele danego kraju a nawet wieksze. Ludzie ... troche skromnosci ...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo