Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tego kopciuszka naprawdę możesz spotkać! A nawet odwiedzi cię w ogrodzie i umili czas śpiewem. To mało znany, a popularny ptaszek

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kopciuszki chętnie mieszkają w pobliżu człowieka. Bywa, że zakładają gniazda pod okapami dachów, czy w załomach murów.
Kopciuszki chętnie mieszkają w pobliżu człowieka. Bywa, że zakładają gniazda pod okapami dachów, czy w załomach murów. Gabrielle Agrillo/unsplash.com
Kopciuszek to niewielki ptak, który najchętniej zamieszkuje miasta, można go też spotkać na wsi. Wygląda dość niepozornie, ale warto poznać tego nieco skrytego sąsiada. Sprawdź, jak wygląda ptak kopciuszek, co jada, czy jest pod ochroną oraz czy odlatuje na zimę.

Jak wygląda ptak kopciuszek?

Kopciuszek to nie tylko postać z bajki, ale i niewielki ptak, który mieszka w Polsce. Podobno jego nazwa wzięła się stąd, że samce wyglądają jak okopcone przez dym z kominów, na których chętnie przysiadają. To założenie może być nieco krzywdzące dla kopciuszków, bo „okopcony” wygląd jest… szatą godową samców. A więc eleganckim „ubraniem”, które ma robić wrażenie na samiczkach.

Jak wyglądają kopciuszki? Wspomniana szata godowa samców to czarne, lśniące pióra, pokrywające większość ciała, z wyjątkiem kupra i ogona, które są rude, jasnego brzucha oraz białych lusterek na skrzydłach. Natomiast poza okresem lęgowym kolory są mniej intensywne, a czerń zastępuje kolor ciemnoszary (czarna pozostaje część twarzowa). Natomiast samiczki kopciuszka są szarobrązowe z rudym ogonkiem. Są one podobne do pleszek, ale te ptaki mają rdzawopomarańczowy spód ciała.

Kopciuszki to ptaki nieco mniejsze od wróbli (długość ciała to 14-15 cm) o smukłej sylwetce i stosunkowo długim i ruchliwym ogonie. W Polsce spotyka się podgatunek kopciuszka europejskiego (Phoenicurus ochruros gibraltariensis), jest jeszcze kilka innych.

Czy kopciuszki są pod ochroną?

Kopciuszki wprawdzie są dość liczne – jak podaje portal Jestem na pTAK!, liczbę ich par szacuje się na ok. 1,2 miliona, ale są to ptaki pod ochroną.

Czy kopciuszki odlatują na zimę?

Kopciuszki to ptaki migrujące – na zimę odlatują, głównie w region Morza Śródziemnego. Nie spieszą się jednak z odlotem, bo robią to w październiku, nawet listopadzie, a wracają już w marcu. Zdarza się też, że próbują zimować w Polsce.

Gdzie mieszkają kopciuszki?

Te ptaki, w odróżnieniu od wielu innych gatunków, nie są związane z lasami czy nawet drzewami. Kiedyś zasiedlały skaliste obszary, ale spodobało się im w miastach, gdzie budynki i inne konstrukcje zastępują im skały. Zamieszkują nawet place budowy, kamieniołomy i inne – wydawałoby się – niezbyt przyjazne ptakom tereny. Można je spotkać także na wsiach.
Kopciuszki, podobnie jak kosy czy kawki, lubią miejsca przekształcone przez człowieka. Są jednak dość skryte i pomimo że mieszkają w naszym sąsiedztwie, nie zawsze je dostrzegamy lub identyfikujemy.

Kiedy i jak śpiewają kopciuszki?

Miejsce życia wpłynęło na pewne zwyczaje kopciuszków. Zwykle te ptaki śpiewają rano, przed świtem, ale jeśli zamieszkają w pobliżu latarni, możemy usłyszeć je także w nocy. Nie dorównują wprawdzie innym nocnym śpiewakom, jak słowiki, ale są przyjemne dla ucha. Ponieważ samce w ten sposób oznaczają terytorium, do koncertowania wybierają wysoko położone miejsca, z których głos dobrze się roznosi.

Co jedzą ptaki kopciuszki?

Dieta kopciuszków sprawia, że to pożądani sąsiedzi, bo pomagają się pozbyć m.in. much i komarów. Te ptaki żywią się głównie owadami, ale nie pogardzą też niewielkimi ślimakami i innymi bezkręgowcami. Pokarm zbierają z różnych powierzchni, ale nie tylko. Kopciuszek to również aktywy łowca! Jak czytamy w portalu stowarzyszenia Jestem na pTAK!:

Polując z zasiadki na większe, latające owady, często rzuca się na nie w powietrzu i strąca na ziemię.

Późnym latem i jesienią menu kopciuszków uzupełniają owoce i drobne nasiona. Gdybyśmy zauważyli kopciuszki, które postanowiły pozostać w naszej okolicy na zimę, właśnie tego pokarmu nie powinno zabraknąć w karmniku.

Życie rodzinne kopciuszka

Kopciuszki już pod koniec marca tworzą pary lęgowe i zaczynają budować gniazda. Umiejscawiają je w różnych załomach i szczelinach murów, pod okapami dachów, niekiedy w budynkach – wybierają miejsca, które są osłonięte od góry. Mają dwa, a nawet trzy lęgi, a młode ptaki często pozostają w pobliżu rodziców, nawet gdy te przystępują do kolejnych lęgów. Pisklęta po opuszczeniu gniazda są dokarmiane jeszcze przez około dwa tygodnie. Niektóre kopciuszki mogą pochwalić się olbrzymim sukcesem – dr A. Kruszewicz pisze o samicy, która w ciągu 5 lat odchowała 51 młodych! Niestety młode kopciuszki często padają ofiarą wychodzących kotów.

Wybrane źródła
Jestem na pTAK!
Kruszewicz, A., Ptaki Polski od A do Ż, Warszawa 2010
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
tukanmedia.pl

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Tego kopciuszka naprawdę możesz spotkać! A nawet odwiedzi cię w ogrodzie i umili czas śpiewem. To mało znany, a popularny ptaszek - RegioDom.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki