MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tesco sprzedaje sklepy w Polsce! Zamiast Tesco będą sklepy Netto. W województwie łódzkim w 28 sklepach Tesco pracowało 900 osób

Alicja Zboińska
Stało się to, o czym mówiono od lat: Tesco wychodzi z Polski i sprzedaje 301 sklepów w całym kraju. Nabywcą jest firma Salling Group A/S, która prowadzi sklepy Netto. To właśnie Netto zastąpi Tesco. W województwie łódzkim pod koniec zeszłego roku działało 28 sklepów Tesco, które zatrudniały ok. 900 osób.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Stało się to, o czym mówiono od lat: Tesco wychodzi z Polski i sprzedaje 301 sklepów w całym kraju. Nabywcą jest firma Salling Group A/S, która prowadzi sklepy Netto. To właśnie Netto zastąpi Tesco. W województwie łódzkim pod koniec zeszłego roku działało 28 sklepów Tesco, które zatrudniały ok. 900 osób.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Łukasz Kasprzak
Tesco sprzedaje 301 sklepów w całej Polsce. Zamiast Tesco będą sklepy Netto. Nabywcą jest firma Salling Group A/S, która prowadzi sklepy Netto. To właśnie Netto zastąpi Tesco. W województwie łódzkim pod koniec zeszłego roku działało 28 sklepów Tesco, które zatrudniały ok. 900 osób.

Tesco sprzedaje sklepy w Polsce!

W sumie Tesco pozbywa się w Polsce 301 sklepów, centrów dystrybucji i głównej siedziby. Sieć pozostanie u naszych sąsiadów: w Czechach, na Węgrzech i Słowacji.

- Widzieliśmy znaczącą poprawę wyników naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal dostrzegamy wyzwania rynkowe w Polsce - tłumaczy decyzję Dave Lewis, prezes Grupy Tesco. - Ta transakcja pozwoli nam skoncentrować się w regionie na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową i możliwości wzrostu oraz osiągamy marże i wyniki finansowe, które stanowią wartość dla grupy.

Dave Lewis podziękował polskim pracownikom za wsparcie i zaangażowanie. Tesco nie informuje, co stanie się z pracownikami. Część z nich zapewne znajdzie pracę w sklepach Netto.

Zamiast Tesco będą sklepy Netto.

Tesco w Polsce zostało sprzedane za 900 mln zł(równowartość 181 mln funtów), a łączne wpływy netto mają wynieść około 819 mln zł (równowartość 165 mln funtów), w gotówce. Sfinalizowanie transakcji spodziewane jest w bieżącym roku finansowym. Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne.

- Dodatkowo Grupa Tesco poczyniła znaczne postępy w sprzedaży pozostałych nieruchomości w Polsce, nieuwzględnionych w transakcji - czytamy w komunikacie firmy. - W ciągu ostatnich 18 miesięcy zostały sprzedane lub uzgodniono sprzedaż 22 sklepów, co daje wpływy netto w wysokości około 200 mln funtów. Grupa Tesco będzie prowadzić dalsze działania w celu sprzedaży pozostałych nieruchomości, w tym 19 działających sklepów, nie objętych tą transakcją sprzedaży.
Nie wiadomo, czy wśród 19 sklepów są placówki z Łodzi lub województwa łódzkiego. Biuro prasowe sieci odmówiło odpowiedzi na to pytanie zaznaczając: - Informacje te podane zostaną do wiadomości w późniejszym czasie, gdy poinformujemy bezpośrednio koleżanki i kolegów pracujących w tych sklepach. Wszystkie sklepy Tesco pozostają otwarte.

Co z pracownikami Tesco w województwie łódzkim

Pod koniec grudnia zeszłego roku w województwie łódzkim działało 28 sklepów Tesco, które zatrudniały ok. 900 osób. Pod koniec lutego tego roku sieć poinformowała o sprzedaży centrum przy ul. Widzewskiej 22 w Łodzi. Kupiła je firma Echo Investment z Kielc, podobnie jak sklepy w Poznaniu przy ul. Opieńskiego oraz w Krakowie przy ul. Kapelanka. W miejscu sklepów powstaną mieszkania, na tych trzech działkach może powstać łącznie ok. 240 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej, biurowej i handlowo-usługowej.

Na przełomie marca i kwietnia tego roku został zamknięty sklep Tesco w Bełchatowie, który zatrudniał 35 osób. Jego miejsce zajął Carrefour.

W ostatnich latach zatrudnienie w sklepach brytyjskiej sieci było ciągle zmniejszane. W 2015 roku sieć zatrudniała w Łódzkiem 1,7 tys. pracowników, dwa lata później już tylko 1,4 tys. osób. W styczniu 2019 roku przedstawiciele Tesco poinformowali o zamiarze zamknięcia 32 sklepów w kraju, w tym sklep przy ul. Natalii w Łodzi, przy ul. Konstytucji w Rawie oraz przy ul. Łódzkiej w Zgierzu. We wszystkich sklepach pracowało niemal 1300 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki