Testy na koronawirusa dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych jeszcze przed końcem ferii. W Łódzkiem zgłosiło się dwie trzecie z nich

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Testy na koronawirusa dla nauczycieli klas I-III w szkołach podstawowych rozpoczną się 11 stycznia i potrwają 15 stycznia. W województwie łódzkim na te bezpłatne badania zgłosiło się dwie trzecie z pracujących z najmłodszymi uczniami. Możliwość zgłoszenia miała także w całości tzw. niepedagogiczna kadra podstawówek – w tej grupie zgłosiła się ponad połowa uprawnionych z naszego regionu. >>> Czytaj dalej na kolejnej ilustracji >>>
Testy na koronawirusa dla nauczycieli klas I-III w szkołach podstawowych rozpoczną się 11 stycznia i potrwają 15 stycznia. W województwie łódzkim na te bezpłatne badania zgłosiło się dwie trzecie z pracujących z najmłodszymi uczniami. Możliwość zgłoszenia miała także w całości tzw. niepedagogiczna kadra podstawówek – w tej grupie zgłosiła się ponad połowa uprawnionych z naszego regionu. >>> Czytaj dalej na kolejnej ilustracji >>>Grzegorz Gałasiński / archiwum DŁ (zdjęcie ilustracyjne)
Udostępnij:
Testy na koronawirusa dla nauczycieli klas I-III w szkołach podstawowych rozpoczną się w poniedziałek (11 stycznia) i potrwają do piątku (15 stycznia). W województwie łódzkim na te bezpłatne badania zgłosiło się dwie trzecie z pracujących z najmłodszymi uczniami. Możliwość zgłoszenia miała także w całości tzw. niepedagogiczna kadra podstawówek (czyli administracja, np. sekretarki, oraz obsługa: m.in. sprzątaczki) – w tej grupie zgłosiła się ponad połowa uprawnionych z naszego regionu.

Ogólnopolski program testów jest związany z planowanym powrotem do nauki stacjonarnej dzieci z klas I-III po trwających feriach zimowych. Jego data – 18 stycznia – zbiega się z początkiem nowego semestru.

Przypomnijmy ponadto, iż nauczyciele są wymienieni w Narodowym Programie Szczepień w jego pierwszym etapie (obok pensjonariuszy DPSów, osób powyżej 60 roku życia i służb mundurowych). Realizacja tego etapu ma się zacząć 15 stycznia (obecnie trwa etap zerowy – obejmujący medyków).

Testy dla koronawirusa dla nauczycieli szkół podstawowych w klasach I-III. Bez konsekwencji dla tych, którzy się nie zgłosili

Ministerstwo Zdrowia zebrało już informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli i niepedagogicznych – przez kuratoria oraz przez wojewódzkie sanepidy. 30 grudnia 2020 r. ten resort poinformował, że sanepidy powiatowe zaczęły tworzyć listy imienne pracowników szkół, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w badaniach.

Co z tymi, którzy takiej chęci nie zgłosili?

„Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania” – precyzuje komunikat Ministerstwa Zdrowia. – „Warto zaznaczyć, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii”.

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru. W przypadku wyniku pozytywnego, pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Bezpłatne testy dla nauczycieli szkół podstawowych. Ilu z nich zgłosiło się w województwie łódzkim?

W poniedziałek (4 stycznia) otrzymaliśmy z Kuratorium Oświaty w Łodzi szczegółowe dane na temat zgłoszeń do programu testów z naszego regionu.

  • Na 9184 nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych województwa łódzkiego gotowość przystąpienia do badań na obecność koronawirusa wyraziło 5995 osób (czyli 65 proc.).
  • Na 6228 pracowników niepedagogicznych podstawówek w Łódzkiem w testach chce uczestniczyć 3529 osób (57 proc.).
  • Program bezpłatnych badań obejmuje także kadrę szkół specjalnych. W wojewódzkie łódzkim z ich 2283 nauczycieli zgłosiło się 1598 osób (70 proc.).
  • W szkołach specjalnych naszego regionu pracuje 679 niepedagogicznych. Gotowość przystąpienia do testów wyraziło 404 z nich (59 proc.).

Kiedy powrót do nauki stacjonarnej? Kurator z Łodzi optymistą

„Kuratorium przekazało do ministerstwa liczbę pracowników szkół, także niepedagogicznych, którzy będą mieli styczność z klasami I-III. Przed powrotem do pracy bezpłatnie przetestują się oni na obecność koronawirusa, jeśli tylko tego zechcą. Następny etap to już szczepienia nauczycieli. Jestem umiarkowanym optymistą” – mówił w sylwestrowym wywiadzie dla „Dziennika Łódzkiego” Waldemar Flajszer, kurator oświaty. – „Wierzę, że po edukacji wczesnoszkolnej dość szybko uda się przywrócić do stacjonarności uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz maturzystów. Już w marcu czekają ich przecież egzaminy próbne”.

Czytaj także: "mam demokratyczny styl zarządzania" - twierdzi nowy kurator Waldemar Flajszer. Czy przekona nauczycieli w pierwszym wywiadzie dla „DŁ"?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

z tymi nauczycielami to niezły kabaret jest . a co to da że tych nauczycieli niby szczepią ????????????????? nauczycieli w szkołach jest kilkudziesięciu a tylko kilku ma bezpośredni kontakt z dana klasą.duzo duzo bardziej jest prawdopodobne że dziecko zarazi sie poza szkola lub od innego dziecka lub od młodych rodziców którzy bedą może szczepieni gdzies w wakacje albo po itp itd

Dodaj ogłoszenie