Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy na koronawirusa. W województwie łódzkim powstał drugi w Polsce wojskowy mobilny punkt pobierania wymazów

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
We wtorek 5 maja pod Opocznem rozpoczął działalność mobilny wojskowy punkt pobierania wymazów na obecność koronawirusa. To drugi w Polsce taki zespół, z pięciu zaplanowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Przebadać się w nim mogą, w ekspresowym tempie, osoby wskazane przez sanepid. Punkt może być w każdej chwili przerzucony w dowolny rejon województwa, gdzie pojawi się ognisko Covid-19.

We wtorek 5 maja pod Opocznem uruchomiono pierwszy wojskowy punkt pobierania wymazów w województwie łódzkim. To drugi taki zespół w Polsce, z pięciu zaplanowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Tworzy go około 40 specjalnie przeszkolonych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Punkt utworzono w miejscowości Ostrowy (traf chciał, że to rodzinne strony płk. Pawła Wiktorowicza, dowódcy 9. ŁBOT) w powiecie opoczyńskim na wniosek wojewody łódzkiego. Dlaczego powiat opoczyński? Jak do tej pory stwierdzono tam około 200 zakażeń koronawirusem, co obok Łodzi jest najwyższym wskaźnikiem w województwie łódzkim.

Punkt zorganizowano zgodnie z zasadą „drive thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. We wtorek 5 maja żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali próbki na obecność koronawirusa od około 60 osób. Wymazy są pobierane od osób wcześniej wskazanych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. W tym przypadku opoczyński sanepid kieruje tam osoby objęte kwarantanną z terenu powiatu, tj. przede wszystkim policjantów, strażaków, pracowników służby zdrowia. W komunikacie MON czytamy, że do takich punktów będą mogły również zgłosić się "osoby, mające widoczne objawy koronawirusa (gorączka powyżej 38 stopni, kaszel, utrata smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem)". Jak się jednak dowiedzieliśmy w 9 ŁBOT, w przypadku punktu uruchomionego w woj. łódzkim w praktyce trzeba się jednak najpierw zgłosić do sanepidu po skierowanie.

Sam wymaz jest pobierany po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Na placu wymazowym są wyznaczone strefy: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Cała procedura nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Zebrane próbki są przewożone do laboratorium. Jeśli wynik badań będzie pozytywny, pacjent otrzyma taką informację telefonicznie. Informację o wyniku badania będzie można również sprawdzić po kontakcie telefonicznym i przez stronę internetową stacji sanitarno-epidemiologicznej przez specjalny kod wydany podczas badania.

Łódzcy terytorialsi zostali przeszkoleni do przeprowadzania wymazów przez specjalistów z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Testy u osób objętych kwarantanną nie są dla nich nowością. Przeprowadzają je od kilku tygodni wspólnie z żołnierzami z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, natomiast od 1 maja zespoły wymazowe 9ŁBOT i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim wykonują testy personelowi domów pomocy społecznej w województwie łódzkim.

Mobilny punkt będzie działał pod Opocznem do soboty. Jak mówi major Arkadiusz Rubajczyk, rzecznik 9 ŁBOT, zespół może zostać szybko przerzucony w dowolny punkt województwa, jeśli pojawi się tam ognisko koronawirusa i wojewoda łódzki wystąpi z takim wnioskiem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki