Toeplitz - wymagający, ale nie onieśmielający

  Toeplitz - wymagający, ale nie onieśmielający

  Anna Pawłowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Małgorzata Toeplitz-Winiewska i Zuzanna Toeplitz z dziećmi były honorowymi gośćmi świętowanego wczoraj stulecia urodzin założyciela i wieloletniego rektora łódzkiej szkoły filmowej - profesora Jerzego Toeplitza, zarazem ojcu obu pań.
  - Wszyscy wiemy, jak wielkie zasługi dla szkoły miał profesor Toeplitz. Ta szkoła stoi na stworzonych przez niego fundamentach - mówił Robert Gliński, obecny rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej, od czasów prof. Toeplitza zlokalizowanej przy ul. Targowej 63.

  Wieczór był okazją, aby przypomnieć sobie postać profesora, podzielić się wspomnieniami.

  - Okazało się, że bardzo wiele osób, z którymi rozmawiałem, pamięta wiele zabawnych i mądrych historyjek, które wiązały się z działalnością profesora w naszej szkole. Będzie okazja, aby o tym porozmawiać - zapowiadał rektor.

  Na potrzeby jubileuszu uczelnia przygotowała pachnącą drukiem broszurkę poświęconą profesorowi i doktorowi honoris causa uczelni, kilkunastominutowy film dokumentalno-wspomnieniowy zmontował Sławomir Kalwinek.

  - Niezależnie od tego, że był naszym ojcem, był niezwykłym człowiekiem w naszym życiu - mówiły jego córki. - Poza wszystkim innym pokazał nam, jak korzystać z życia, jak je kochać, jak żyć przyjemnie jednocześnie niesłychanie dużo pracując. Lubił ludzi, lubił studentów, lubił uczyć. Był wymagający, ale nie onieśmielający.

  Jerzy Toeplitz urodził się 24 listopada 1909 roku w Charkowie na Ukrainie. W 1933 roku ukończył wydział prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w trakcie studiów z kolegami założył stowarzyszenie Miłośników Filmu Artystycznego "Start".

  Przed wojną pracując dla Rady Naczelnej Przemysłu Filmowego przygotował projekt stworzenia wyższej szkoły filmowej, plany zostały zniweczone przez wybuch wojny.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  gr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 62

  A to zdjęcia na górze - co one robią? huhają z zimna moze?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo