Według oficjalnych danych, w Polsce wydaje się rocznie około 35 tys. tytułów książkowych. Jak podaje Biblioteka Narodowa, w ubiegłym roku wydawcy ponownie zwiększyli liczbę publikowanych tytułów, sięgając po bardzo różne gatunki. Wzrósł zwłaszcza wybór literatury popularnej, w tym szczególnie prozy fantastycznej oraz książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Publikuje się bardzo wiele poradników oraz książek należących do literatury faktu „Trwa także – obserwowany już od dekady – intensywny rozwój oferty komiksów, przy czym warta podkreślenia jest nie tylko ich rosnąca liczebność, ale także różnorodność” – dodaje Biblioteka Narodowa. Co symptomatyczne, znacznie mniej niż jeszcze rok wcześniej, ukazało się książek naukowych. I jest to w ostatnich latach, jak się okazuje, stała tendencja.
Z badań Biblioteki Narodowej wynika również, że w ciągu ubiegłego roku co najmniej jedną książkę przeczytało 34 proc. Polaków. Wśród najpoczytniejszych w Polsce książek dominują beletrystyka, literatura kryminalna i obyczajowo-romansowa. Tak jak w poprzednich latach, kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni, a różnica ta jest wciąż bardzo wyraźna (odpowiednio 42 proc. i 26 proc.).
Warto natomiast zauważyć, że wyraźnie wzrosło zainteresowanie książkami wśród osób w wieku 15-18 lat, które wracają do czytelniczych praktyk sprzed pandemii: czytelnikami książek było 72 proc. badanych nastolatków (60 proc. w 2021 roku). 18 proc. było intensywnymi czytelnikami, deklarowało czytanie siedmiu i więcej książek (a jeszcze w 2021 roku było ich tylko 5 proc.). Brzmi to optymistycznie. Może jest więc nadzieja, że z potrzeby czytania książek młodzi ludzie nie wyrosną jako dorośli?
Jakie książki polecamy zatem na jesienne wieczory? Zobacz w naszej galerii.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?