Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne śniadanie wielkanocne. Co powinno się znaleźć na stole. Jakie potrawy podać na Wielkanoc?

Maria Kwiecińska
Maria Kwiecińska
Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole? Sprawdź, jakie ma to znaczenie.
Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole? Sprawdź, jakie ma to znaczenie. Pixabay
Dlaczego śniadanie wielkanocne jest tak uroczystym posiłkiem? Zobacz, jakie potrawy powinieneś przygotować na tradycyjne śniadanie na Wielkanoc. Żadne danie nie znalazło się na liście bez powodu.

Śniadanie wielkanocne - co położyć na stole?

Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików. To wtedy chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Chrystusa. Niedziela Wielkanocna to dzień, w którym jemy świąteczne śniadanie.

Podczas śniadania najważniejszym pokarmem jest oczywiście święconka, czyli produkty, które w Wielką Sobotę święcimy w kościele w koszyczkach. Śniadanie rozpoczyna się podzieleniem się jajkiem. Tradycja mówi, że wszystkie poświęcone pokarmy powinny zostać zjedzone podczas świąt i nie można ich wyrzucać.

Zarówno produkty, które wkładamy do koszyczka, jak i kładziemy na wielkanocnym stole mają swoją tradycyjną symbolikę. Co powinno znaleźć się wśród świątecznych potraw? Na pewno te dania, która są przyrządzone z użyciem produktów, które wkładamy do święconki i mają symboliczne znaczenie. Są to:

  • Jajko - jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią
  • Twaróg/ ser - oznacza przymierze człowieka z naturą
  • Chleb - to dla chrześcijan ciało Chrystusa
  • Mięsa i wędliny – mają zapewnić dostatek i sytość
  • Sól – oznacza oczyszczenie i prawdę
  • Chrzan – symbolizuje mękę Pańską

Potrawy na Wielkanoc - symbole na świątecznym stole

Z wyżej wymienionych produktów można wyczarować na Twoim stole wiele potraw, które zachwycą rodzinę. Do najbardziej tradycyjnych dań należy oczywiście żurek z jajkiem ze święconki, który możesz podać w doskonale wyglądającym, chrupiącym chlebie. Do żurku można wkroić wędliny i kiełbasę, którą można również przygotować na wiele sposobów - kiełbasę można zapiec w marynacie z miodu lub innych przypraw.

Jajka, które są najczęściej kojarzone z Wielkanocą także można przygotować według wielu pomysłów, co na pewno będzie świetnym urozmaiceniem tradycyjnego stołu. Popularne są jajka faszerowane pieczarkami, łososiem i warzywami. Na wiele sposobów można wykonać również pasty jajeczne oraz sałatki. Jajka można również podać na ciepło w sosie chrzanowym. Gospodynie chwalą również przepis na jajka faszerowane i opiekane w skorupkach.

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć oczywiście mięs i pieczeni. Doskonałym wyborem będzie pasztet, do którego można dobrać według uznania różne dodatki. Dla tych, którzy nie spożywają mięsa lub nie przepadają za mięsnymi daniami, idealny będzie pasztet z soczewicy lub fasoli.

Podczas świąt nie może zabraknąć także ciast. Z Wielkanocą kojarzy się przede wszystkich kolorowe, zdobione mazurki z czekoladą, bakaliami i kajmakiem. Słodką potrawą przygotowywaną na Wielkanoc jest również pascha. Inne ciasta, takie jak makowiec, sernik lub ucierana babka i drożdżówki również mają symboliczne znaczenie - oznaczają umiejętności i doskonałość.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki