Transatlantyk Festival: Wystąpi Yoko Ono

  Transatlantyk Festival: Wystąpi Yoko Ono [GALERIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Transatlantyk Festival: Wystąpi Yoko Ono [GALERIA]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Archiwum artystki

  Ta gwiazda festiwalu Transatlantyk nie pozostawi nikogo obojętnym. Yoko Ono, żona Johna Lennona, wystąpi w Poznaniu 7 sierpnia w duecie z Thurstonem Moore’m z grupy Sonic Youth.
  Yoko Ono - awangardowa artystka wizualna, autorka filmowych eksperymentów, ale przede wszystkim wokalistka i partnerka Johna Lennona nigdy nie była ulubienicą tłumów. Nawet przy okazji jej niedawnych, 80. urodzin Piotr Bratkowski trochę złośliwie, ale jakże trafnie zatytułował poświęcony jej artykuł "Pierwsza wiedźma popkultury".

  Czytaj także:

  O Transatlantyku pisano także w Hollywood  - Moim działaniom artystycznym towarzyszyły komentarze krytyczne. I dopiero gdy poznałam Johna… On naprawdę rozumiał moją twórczość i był pełen słów zachęty - tak po latach Yoko Ono podsumuje swą relację z Johnem Lennonem w wywiadzie udzielonym Wiesławowi Weissowi. Poznali się w 1968 roku podczas wernisażu jej prac plastycznych i performatywnych i od tego momentu stopniowo ich światy łączyły się coraz ściślej. Ślub wzięli po niecałym roku znajomości, ale swój związek zakomunikowali światu już wcześniej, szokując nagością na okładce wydanej w 1968 roku płyty "Two Virgins" - dźwiękowego eksperymentu, którego dokonali podczas pierwszej spędzonej razem nocy.

  Transatlantyk: bohaterowie muzykalni i... "glokalni". Nagrody festiwalu wręczone!  Gdy w kwietniu 1970 roku ogłoszono oficjalnie zakończenie działalności The Beatles, fani znaleźli w osobie Yoko Ono kozła ofiarnego, odpowiedzialnego za rozbicie największego zespołu rockowego na świecie. Jakąś część winy można jej przypisać, jeśli weźmiemy pod uwagę łańcuch wydarzeń z 1969 roku. Po ślubie na Gibraltarze John i Yoko wybrali się podróż poślubną, której częścią stał się wymyślony przez Japonkę happening. Najpierw w Amsterdamie, a później w Montrealu słynni małżonkowie przyjmowali dziennikarzy w pidżamach, dyskutując o pokoju na świecie w łóżkach hotelowych. Akcja poza medialnym rozgłosem przyniosła też antywojenną piosenkę "Give Peace A Chance", wydaną pod szyldem nieistniejącego zespołu The Plastic Ono Band. Lennon, który od 1966 roku nie pojawiał się na scenie, zapragnął jednak szybko urzeczywistnić ów projekt, czego efektem był występ w Toronto, z naprędce skleconym składem, w którym obok Johna i Yoko pojawił się m.in. Eric Clapton. Biografowie Beatlesów do dziś twierdzą, że ów występ był symbolicznym końcem Beatlesów.

  Lider postanowił działać samodzielnie, a Yoko Ono przypadła rola jego wyklętej przez fanów muzy. Tę ocenę łagodzi solowa twórczość Lennona, który sam twierdził, że bez inspiracji jego żony nie powstałaby między innymi ballada wszech czasów - "Imagine".  Po śmierci Lennona Yoko Ono stała się strażniczką jego spuścizny, także politycznej. Poprzez fundację Imagine Peace wspiera ruchy ekologiczne i wolnościowe. Z biegiem czasu stała się kimś w rodzaju matki chrzestnej tego typu inicjatyw. Co piątek na swoich profilach na facebooku i twitterze odpowiada na pytania fanów z całego świata - większość zaczyna się od słów "Organizuję akcję wsparcia…" i kończy "Co o tym myślisz"? Odpowiedzi nie są długie, ale organizatorzy zawsze mogą dzięki nim dopisać ją do listy osób publicznych wspierających określoną akcję. Zdarzają się oczywiście inne pytania - w ostatni piątek niejaki Michael Triolo poprosił ją na przykład o radę dla nowego papieża. "Bądź sobą" - brzmiała odpowiedź.

  Yoko Ono nie zarzuciła też działalności muzycznej, mającej zwykle awangardowy charakter. Taka też była jej ostatnia, wydana w 2012 płyta "Chimera", w której udział Yoko polegał - jak napisał dziennikarz "Rolling Stone" - na "stękaniu, przyśpiewkach, improwizowanej deklamacji poezji oraz impresjonistycznych odgłosach seksu". Mimo tej mało zachęcającej zapowiedzi album został oceniony całkiem wysoko, w dużej mierze dlatego, że w dźwiękowy eksperyment Yoko zanurzyła się z Kim Gordon i Thurstonem Moorem, liderami legendarnej rockowej grupy Sonic Youth. "Chimerę" wydali jako trio YOKOKIMTHURSTON.  Materiał z "Chimery" usłyszymy w Poznaniu, podczas festiwalu Transatlantyk , ale tylko w wykonaniu Yoko Ono i Moore’a. Album nagrano bowiem w 2011 roku, potem jednak para z Sonic Youth rozstała się - zarówno w sensie osobistym, jak i artystycznym.

  Jan A.P. Kaczmarek: Poznań gra w trzeciej lidze. Trzeba to zmienić!  Znana na razie jest data koncertu Ono i Moore'a podczas festiwalu Transatlantyk - 7 sierpnia. Jego miejsce i cenę biletów poznamy na początku kwietnia.

  Wszystko o Transatlantyk Festival

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zona chirurga...

  ll (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 189 / 117

  ...wcale nie musi byc fachura w tej profesji.przeciez ta kolesiowa w muzyce nie dokonala nic.wielu sie jednak nia podnieca.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja nie rozumiem?

  dlaczego piszecie o transatlantyku nowym nic nie znaczącym festiwalu, a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 189 / 103

  nie piszecie o Camerimage, który ma status festiwalu kwalifikującego filmy do Oskara?
  O co chodzi ? A powinno chodzic o rzetelna informację, przeciez na Camerimage przyjeżdzaja wieksze sławy od...rozwiń całość

  nie piszecie o Camerimage, który ma status festiwalu kwalifikującego filmy do Oskara?
  O co chodzi ? A powinno chodzic o rzetelna informację, przeciez na Camerimage przyjeżdzaja wieksze sławy od Yoko ONO?!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  !! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 184 / 109

  Bosko! Yoko nareszcie w Polsce!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurna...

  ll (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 199 / 109

  ...nastepna gwiazda po niejakiej keys przyjezdza.za co Poznan jest karany takim odpadem koncertowym?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo