Trasa W-Z usprawni ruch tramwajowy, ale nie samochodowy...

  Trasa W-Z usprawni ruch tramwajowy, ale nie samochodowy [ZDJĘCIA]

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Trasa W-Z usprawni ruch tramwajowy, ale nie samochodowy [ZDJĘCIA]
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat. prasowe

  Zaczynająca się niebawem modernizacja Trasy W-Z jest podporządkowana projektowi usprawnienia ruchu tramwajowego na linii Widzew - Retkinia, ze wszystkimi tego konsekwencjami dla innych środków transportu.
  Na początku był tramwaj. Na końcu też zresztą będzie głównie tramwaj. Nie byłoby gruntownej przebudowy Trasy W-Z, gdyby nie pomysł utworzenia tramwajowego dworca w samym centrum miasta. A nie byłoby podkładki do rozmów o dworcu, gdyby nie odkryto, że tory tramwajowe linii wschód - zachód w Śródmieściu i na Retkini nie nadają się do eksploatacji.

  O tym, że przebudowa Trasy W-Z jest projektem tramwajowym, będziemy jeszcze słyszeć nieraz.
  Szczególnie wtedy, gdy będą padać pytania o to, jak warta przeszło 600 mln zł inwestycja ułatwi życie kierowcom. Bo choć to właściciele samochodów zapłacą czasem i zszarganymi nerwami najwyższą cenę zbliżającej się rewolucji, nagroda dla nich będzie relatywnie najniższa.

  Budowa Trasy W-Z - zobacz, jak będzie wyglądała [WIZUALIZACJE+FILM]

  Nie będziemy w tym miejscu narzekać na czekający nas paraliż komunikacyjny w ciągu najbliższych dwóch lat, nie będziemy się też rozwodzić nad urbanistyczno-estetyczną tragedią, którą Łodzi zgotowali projektanci. Zamiast tego spróbujemy pokazać konkretne rozwiązania, przewidziane na kolejnych skrzyżowaniach Trasy W-Z i przeanalizować ich skutki dla kierowców, pasażerów oraz pieszych.

  Uzasadniając konieczność przeprowadzenia inwestycji, Zarząd Dróg i Transportu przekonuje w sporządzonym dwa lata temu raporcie, iż niezbędna jest wymiana torowisk na niemal całej linii, łączącej Retkinię z Widzewem. "W chwili obecnej co najmniej na dwóch odcinkach Trasy torowiska kwalifikuje się do wyłączenia z eksploatacji" - czytamy w dokumencie ZDiT. W najgorszym stanie mają być szyny na alei Wyszyńskiego oraz na odcinku centralnym alei Piłsudskiego.

  Urzędnicy dopowiadają, że marnie sytuacja wygląda też na alei Mickiewicza między aleją Włókniarzy i ulicą Żeromskiego. Lepiej ma być od Żeromskiego do Piotrkowskiej oraz od "skrzyżowania marszałków" do Niciarnianej. ZDiT uzasadnia, że wymiana samych torowisk i tak kosztowałaby przeszło 100 mln zł, nie osiągnięto by jednak żadnych dodatkowych celów, stąd optowanie za bardziej ambitnym, choć kosztochłonnym (613 mln zł) projektem, do którego realizacji przystępujemy dziś. A efekt końcowy? Według dyrektora Grzegorza Nity, szefa ZDiT, tramwaj, który jedzie obecnie z Retkini na Widzew 40 minut, po zmianach ma jechać pięć - sześć minut krócej.

  Z najnowszych wyliczeń, przedstawianych przez miasto, wynika, że liczba nowych pasażerów, korzystających z komunikacji miejskiej, przekroczy po zakończeniu inwestycji 46 tysięcy. Część z nich będą stanowić mieszkańcy Olechowa, który dzięki przedłużeniu torów o ponad cztery kilometry uzyska połączenie tramwajowe z resztą miasta. Tory zostaną ułożone na ulicach Rokicińskiej i Hetmańskiej, a nowa pętla będzie kończyć ich bieg obok zakładu Della.

  Choć będzie to pierwsze od lat całkowicie nowe torowisko wybudowane w Łodzi, z punktu widzenia całego układu komunikacyjnego istotniejsze jest to, co wydarzy się na centralnym odcinku Trasy W-Z. Kluczowym elementem tej układanki będzie dworzec przesiadkowy dla pasażerów tramwajów, poruszających się Trasą W-Z i prostopadłą do niej trasą Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Składy poruszające się aleją Kościuszki w kierunku południowym, zamiast przecinać aleję Mickiewicza, będą skręcać w lewo. Tu właśnie, naprzeciwko Centralu, usytuowany będzie dworzec.

  Pod szklanym dachem ułożone zostaną cztery tory, po dwa w każdym kierunku. Wyliczono, że w ciągu godziny średnio będą się tu spotykać 24 tramwaje z Trasy W-Z i 30 z ŁTR. Przesiadający się między nimi pasażerowie nie będą się trudzić pokonywaniem przejścia podziemnego, lecz będą korzystać z tradycyjnego przejścia dla pieszych. Koszt samego tylko centrum przesiadkowego wynosi 120 mln zł. I nie byłoby dyskusji o zasadności jego budowy, gdyby nie implikacje tego przedsięwzięcia, niezwiązane już z ruchem tramwajów. Więcej na ten temat za chwilę, na razie pozostańmy przy zmianach, dotyczących pasażerów komunikacji miejskiej.

  Tramwaje ŁTR, po krótkiej wizycie na alei Mickiewicza, skręcą ponownie w kierunku południowym. Aby to było możliwe, konieczne będzie ułożenie nowych torowisk na ulicy Piotrkowskiej, na odcinku Mickiewicza - Żwirki. W zamian tory znikną z dalszej części al. Kościuszki oraz z ulicy Żwirki. Ta ostatnia zostanie przywrócona we władanie kierowcom - dziś jest praktycznie wyłączona z ruchu.

  W dokumentach ZDiT można znaleźć postulat ograniczenia linii autobusowych, poruszających się równolegle z tramwajami Trasy W-Z. Konkretów brak. Z drugiej strony, planowana jest integracja linii tramwajowych i autobusowych. Autobusy mają wjeżdżać na torowiska i mieć wspólne przystanki z tramwajami. Taką integrację przewiduje się m.in. na Retkini oraz na ulicy Bandurskiego, naprzeciwko dworca Łódź Kaliska. Ten ostatni przypadek jest ciekawy, także z punktu widzenia kierowców.

  Wjazd autobusu na torowisko planowany jest tylko na południowej nitce Bandurskiego, po północnej stronie autobus będzie się zatrzymywał jak dawniej. Pasażerom przesiadającym się z niego do tramwaju zostanie udostępnione całkowicie nowe przejście dla pieszych, znajdujące się na poziomie zero. Z sygnalizacją. Kolejne światła w bezpośrednim sąsiedztwie alei Włókniarzy - nie brzmi to dobrze. Grzegorz Nita, dyrektor ZDiT, twierdzi jednak, że nie będą generować dodatkowych korków, gdyż będą zintegrowane z sygnalizacją na skrzyżowaniu Bandurskiego - Mickiewicza/Włókniarzy - Jana Pawła II.

  Poczekamy, zobaczymy. Na pociechę dla kierowców można dodać, że przejście to będzie znajdować się tylko na północnej nitce, w stronę Retkini, nie będzie więc dodatkową uciążliwością dla aut, próbujących się wydostać z Retkini w godzinach porannego szczytu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (59)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niedoinformowanie

  zobaczcie jak jest budowany ukłed torowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "W zamian tory znikną z dalszej części al. Kościuszki oraz z ulicy Żwirki." Nie prawda, nie znikną, będą na tzw wszelki wypadek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w-z

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Do Della pojedzie tramwaj . Ale do Gillette to już nie można było . Ciężko pomyśleć. A może brakło pieniążków czy może nie istotni są pracownicy z Noewgo Józefowa. Nadal uważam Łódź za największą...rozwiń całość

  Do Della pojedzie tramwaj . Ale do Gillette to już nie można było . Ciężko pomyśleć. A może brakło pieniążków czy może nie istotni są pracownicy z Noewgo Józefowa. Nadal uważam Łódź za największą wieś pod Warszawą a i pani pewna z Warszawki nie Lepiej zażądza Stolicą wszystkich naszą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "liczba nowych pasażerów, korzystających z komunikacji miejskiej, przekroczy po zakończeniu inwestyc

  Betty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 5

  Gdzie ci pasażerowie mają się ZMIEŚCIĆ? Przy non stop okrajanych rozkładach i zabieranych brygadach? ZDiTowi przypominam że już jakiś czas temu skończyły się wakacje i chyba najwyższa pora...rozwiń całość

  Gdzie ci pasażerowie mają się ZMIEŚCIĆ? Przy non stop okrajanych rozkładach i zabieranych brygadach? ZDiTowi przypominam że już jakiś czas temu skończyły się wakacje i chyba najwyższa pora przywrócić szkolne rozkłady.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  5 minut za 300 mln!!!

  Spostrzegawczy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

  Żenada!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To w czym problem?

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 22

  Chyba dobrze, że nadawany jest priorytet komunikacji publicznej. Będzie się lepiej jeździć po mieście.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Re :........

  <.> (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Cytat:
  A pytałeś pasażerów tramwajów czego potrzebują, magistracki trollu?


  a ty ( wy) magistracki trollu pytałeś ?!
  hahahhaha......

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Re :Czy to brednie jakiegoś komuszego sługusa?

  hahahahaha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 27

  Cytat:
  Szanowny autorze (zapewne z SLD) tego paszkwila:
  Mam w du.ie wszelkie samochody. W każdym normalnym, cywilizowanym mieście ludzie poruszają się komunikacją zbiorową, rowerami i piechotą....rozwiń całość

  Cytat:
  Szanowny autorze (zapewne z SLD) tego paszkwila:
  Mam w du.ie wszelkie samochody. W każdym normalnym, cywilizowanym mieście ludzie poruszają się komunikacją zbiorową, rowerami i piechotą. Samochodów używa się do zaopatrzenia sklepów i świadczenia usług dla ludności. A w centrum miasta nie powinno być żadnych samochodów poza absolutnymi wyjątkami typu policja czy karetki pogotowia.


  następny oszołom :) hahahhahahazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Re :Jakich

  who is who (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  Cytat:
  Tobie się naprawdę wydaje, że każdy kto się z tobą nie zgadza to ktoś podstawiony przez UMŁ?

  Spokojnie, nie bój się, przemęczysz się te dwa lata, ale zobaczysz, że na tej inwestycji i tak...rozwiń całość

  Cytat:
  Tobie się naprawdę wydaje, że każdy kto się z tobą nie zgadza to ktoś podstawiony przez UMŁ?

  Spokojnie, nie bój się, przemęczysz się te dwa lata, ale zobaczysz, że na tej inwestycji i tak najbardziej skorzystają kierowcy, a pasażerowie tramwajów dostaną w prezencie dłuższe czasy przejazdu i tramwaje przepuszczające samochody na lewoskrętach.

  Jeśli zaś chodzi o wydawanie się najmądrzejszym to chyba jednak honory przypadają tobie - począwszy od wymyślania, jakie to rozwiązanie byłoby najlepsze a skończywszy na tropieniu kto jest kto.


  Na szczęście co poniektórzy potrafią liczyć, nie tylko utracone 300 mln. złotych naszych publicznych pieniędzy na to czego my łodzianie nie chcemy i nie potrzebujemy, ale i twoje wpisy magistracki trollu, a jest ich ponad 15 sztuk na 39 :) i to nie jest kwestia tropienia, ale inna etyczna i moralna kwestia, jak zresztą ze wszystkim z czym za tych rządów mamy do czynienia.
  Pozdrawiam.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "My łodzianie"

  ja łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  A pytałeś pasażerów tramwajów czego potrzebują, magistracki trollu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy to brednie jakiegoś komuszego sługusa?

  joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 22

  Szanowny autorze (zapewne z SLD) tego paszkwila:
  Mam w du.ie wszelkie samochody. W każdym normalnym, cywilizowanym mieście ludzie poruszają się komunikacją zbiorową, rowerami i piechotą....rozwiń całość

  Szanowny autorze (zapewne z SLD) tego paszkwila:
  Mam w du.ie wszelkie samochody. W każdym normalnym, cywilizowanym mieście ludzie poruszają się komunikacją zbiorową, rowerami i piechotą. Samochodów używa się do zaopatrzenia sklepów i świadczenia usług dla ludności. A w centrum miasta nie powinno być żadnych samochodów poza absolutnymi wyjątkami typu policja czy karetki pogotowia. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyślcie zanim się wypowiecie

  Kamil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  Może i masz w du**e wszystko, ale rano chciałoby się kupić świeże pieczywo czy świeżą wędlinę, prawda? A jak to dostarczyć do sklepu? O tym nie pomyślałaś... Poza tym w większości cywilizowanych...rozwiń całość

  Może i masz w du**e wszystko, ale rano chciałoby się kupić świeże pieczywo czy świeżą wędlinę, prawda? A jak to dostarczyć do sklepu? O tym nie pomyślałaś... Poza tym w większości cywilizowanych miast myśli się o tym żeby ruch najpierw wyprowadzić z miasta, a nie tylko o tym jak utrudnić...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja też

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Mam w d**** samochody,a głosuje na SLD.I co ty na to?Może nie oglądałaś "Sami swoi"gdzie Pawlak wypowiedział jedno mądre zdanie...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i nie wstyd ci?

  joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

  Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, żeby uczciwy i porządny człowiek głosował na komuchów. Chyba że to kwestia stanu umysłu, a nie moralności. Tak czy inaczej albo ktoś taki jest sowieckim sługusem...rozwiń całość

  Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, żeby uczciwy i porządny człowiek głosował na komuchów. Chyba że to kwestia stanu umysłu, a nie moralności. Tak czy inaczej albo ktoś taki jest sowieckim sługusem albo idiotą. Róznica niewielka. A krytykę budowy trasy w-z komuchy uczyniły sztandarowym punktem swojego programu wyborczego, stąd moje skojarzenie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  no to nieżle masz nasrane we łbie,gratuluję.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kogo obchodzi opinia jakiegoś komucha?

  joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Powiedz to większości łodzian, bo oni myślą podobnie i dlatego komuchy są na marginesie łódzkiej sceny politycznej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RE Oni wybrali wariant my wybierzmy nazwę !

  ...............:)) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

  Cytat:
  Oni wybrali warian my wybierzmy nazwę ! Moje propozyjce to:
  Wielki wąwóz Zdanowskiej,
  Kanion Zdanowskiej!
  Rów Zdanowskiej !
  Łodzianie bądzmy kreatywni zmienmy nazwę z...rozwiń całość

  Cytat:
  Oni wybrali warian my wybierzmy nazwę ! Moje propozyjce to:
  Wielki wąwóz Zdanowskiej,
  Kanion Zdanowskiej!
  Rów Zdanowskiej !
  Łodzianie bądzmy kreatywni zmienmy nazwę z Mickiewicza/Piłsudskiego i uczcijmy starania naszej władzy :-/)))


  Czeluść Zdanowskiej
  Rozpadlina Zdanowskiej
  Krater Zdanowskiej
  Nonsens Zdanowskiej
  Urwisko Zdanowskiej
  Usuwisko Zdanowskiej
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RE Oni wybraliwariant my wybierzemy nazwę!

  exa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Głosuję na: Rozpadlina Zdanowskiej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny