MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trudne warunki w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów: „poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem”

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Wybierasz się w najbliższym czasie w Tatry? Jeżeli uważasz, że przemierzanie tamtejszych szlaków w czerwcu to dobry pomysł, koniecznie zapoznaj się z komunikatem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Warunki w najwyższych górach Polski są bardzo trudne, a jeden nieprzemyślany ruch może okazać się tragiczny w skutkach...

Spis treści

W Tatrach jest niebezpiecznie. TPN ostrzega turystów

Pogoda i warunki panujące w górach rządzą się swoimi prawami. Jeśli planujesz niedługo wypad na tatrzańskie szlaki, dokładnie przemyśl swoją decyzję, bowiem – jak twierdzą pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego – o tej porze roku na szlakach jest niebezpieczniej niż kiedykolwiek.

W wyższych partiach jest ślisko i zalega śnieg
Wybierasz się w Tatry? Lepiej się zastanów, zanim ruszysz na szlak.

Domena publicznaFlickr.com / Raini Svensson / Domena publiczna

Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Jest mokro i ślisko. Północnej stronie grani Tatr Wysokich i w żlebach, miejscami zalega jeszcze śnieg, na którym jest bardzo ślisko. Należy zachować tam szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr Wysokich wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur i mgła, które w znacznym stopniu ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie – informuje TPN.

Jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia oraz sprzętu, m.in. czekana, kasku czy raków (nie raczków!), zrezygnuj z chodzenia po górach.

Jesteś początkujący? Nie wychodź w góry!

Nawet najlepiej przygotowani muszą brać pod uwagę różne możliwości – w przeciągu kilku ostatnich dni ratownicy TOPR interweniowali kilkanaście razy, a jednego z poszkodowanych nie udało się uratować. Mężczyzna prawdopodobnie poślizgnął się na płacie śniegu i spadł, doznając śmiertelnych obrażeń.

O poślizgnięcie się na takim płacie bardzo łatwo, o wyhamowanie upadku trudniej, nawet przy posiadaniu odpowiedniego sprzętu. Pomijając już fakt, że sam sprzęt nie hamuje, a kluczową rolę odgrywa tu błyskawiczna reakcja i umiejętności człowieka – wyjaśnia Tatromaniak.

Na Facebooku pojawiły się zdjęcia obrazujące to, jak naprawdę wyglądają tatrzańskie szlaki w czerwcu. Jeśli obraz przemawia do ciebie bardziej niż słowa, być może to powstrzyma cię przed podjęciem nieostrożnej decyzji o wybraniu się w Tatry:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trudne warunki w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów: „poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem” - Strona Podróży

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki