Trudniej o miejsce w najlepszych LO? Jak na podwójny rocznik szykują się w Łodzi, Piotrkowie, Bełchatowie?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
I LO w Piotrkowie im. Chrobrego zwykle przyjmowało 6 klas pierwszych. Ale już przed wakacjami szkoła „ścięła” nabór do 5 oddziałów – aby przygotować się do nadchodzącego. Wiosną I LO zaoferuje 8 oddziałów (po 4 dla obu grup). Ten plan musi jeszcze zaakceptować samorząd
I LO w Piotrkowie im. Chrobrego zwykle przyjmowało 6 klas pierwszych. Ale już przed wakacjami szkoła „ścięła” nabór do 5 oddziałów – aby przygotować się do nadchodzącego. Wiosną I LO zaoferuje 8 oddziałów (po 4 dla obu grup). Ten plan musi jeszcze zaakceptować samorząd Dariusz Śmigielski
Udostępnij:
Uczniom z tzw. podwójnego rocznika będzie trudniej, niż poprzednikom, o miejsce w najlepszych liceach ogólnokształcących. Potwierdzili to samorządowcy z Łodzi, podobne informacje płyną od dyrektorów „topowych” LO akademickich oraz w innych miastach województwa. Ale będą wyjątki...

Wiosną 2019 roku o miejsca w szkołach zawodowych oraz w ogólniakach będą ubiegać się, i absolwenci wygaszanych gimnazjów, i podstawówek. Tak wynika z kalendarza rządowej reformy oświaty (obie te grupy nie będą mieszane w tych samych klasach z uwagi na inny program nauczania). W tym tygodniu Urząd Miasta Łodzi podał pierwsze szczegóły nadchodzącej rekrutacji. – Dla każdego absolwenta będzie miejsce – mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Ale nie zagwarantujemy, że każdy dostanie się wymarzonej szkoły.

UMŁ szacuje, że wiosną do samorządowych LO i szkół zawodowych będzie zdawało ok. 10,5 tys. absolwentów (w tej liczbie także chętni spoza Łodzi) – czyli dwa raz więcej niż w „normalnym” roczniku. A to przełoży się na poziom trudności w naborze do większości najchętniej wybieranych co roku ogólniaków. Dla przykładu XXI LO im. Prusa prowadzi obecnie 5 klas pierwszych. Ale nie oznacza to, że w najbliższym naborze zaoferuje absolwentom podwójnego rocznika 10 oddziałów. Będzie ich razem 7 (4 dla kandydatów po podstawówce i 3 dla chętnych po gimnazjum – ta dysproporcja wynika z szacunków, według których „pogimnazjalna” populacja będzie nieco mniej liczna).

I LO im. Kopernika (obecnie prowadzi 5 klas pierwszych) wiosną zaproponuje absolwentom gimnazjów i podstawówek po 3 nowe oddziały (razem 6).

Dla odmiany, okazuje się, że rezerwy lokalowe posiada popularne XXVI LO im. Baczyńskiego. W minionym naborze ta szkoła proponowała 5 klas pierwszych – ostatecznie dostała zgodę i na szósty – zaś w nadchodzącej rekrutacji będzie 10 oddziałów (po 5 dla obu grup kandydatów).

Publiczne LO Uniwersytetu Łódzkiego zaproponuje 6 klas (po 3 dla obu grup), zaś w minionym naborze było ich 5.

Jak z podwójnym rocznikiem radzą sobie „topowe” LO w regionie?

I LO im. Chrobrego w Piotrkowie zwykle przyjmowało 6 klas pierwszych. Ale już w przed wakacjami szkoła „ścięła” nabór do 5 oddziałów – aby przygotować się do nadchodzącego. Wiosną I LO zaoferuje 8 oddziałów (po 4 dla obu grup). Ten plan musi jeszcze zaakceptować samorząd.

Z kolei I LO w Bełchatowie im. Broniewskiego zakomunikowało urzędnikom, że szkoła jest gotowa na przyjęcie 10 klas pierwszych (po 5 dla obu grup) – czyli dwa razy więcej niż w minionym naborze.

TOP 12: Licea Ogólnokształcące w województwie łódzkim, w których wiedza rośnie najbardziej. Badanie EWD 2016-2018 ekspertów podległych MEN

Zobacz: Lekarze zachęcają do szczepień w nietypowym spocie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
ST
Ja Pani pomogę!!!
m
mama ósmoklasistki
aż strach pomyśleć, że ONI ciągle mają poparcie. Gdybym spotkała min. ed. udusiłabym ją gołymi rękoma.
o
olo
Wszyscy o tym dawno mówili, tylko minister edukacji zaprzeczała.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie