MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzynasta emerytura 2022 niedługo na Twoim koncie. Kiedy ZUS wypłaci "trzynastkę"?

Michał Sierek
Michał Sierek
Już w kwietniu wypłacona zostanie trzynasta emerytura. Wyniesie ona 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto). Wszystkie najważniejsze informacje na temat trzynastej i czternastej emerytury w 2022 roku znajdziecie w tym artykule. W galerii zamieszczamy wyliczenia emerytur po waloryzacji, która przeprowadzona została w marcu. Sprawdź ▶▶
Już w kwietniu wypłacona zostanie trzynasta emerytura. Wyniesie ona 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto). Wszystkie najważniejsze informacje na temat trzynastej i czternastej emerytury w 2022 roku znajdziecie w tym artykule. W galerii zamieszczamy wyliczenia emerytur po waloryzacji, która przeprowadzona została w marcu. Sprawdź ▶▶ Archiwum Polska Press
1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto) - tyle wyniesie trzynasta emerytura w 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznej przeleje ją na konta emerytów już za kilka tygodni. Emeryci w 2022 roku mogą spodziewać się jeszcze jednego bonusu w postaci czternastej emerytury. Wszystkie najważniejsze informacje na temat "trzynastki" i "czternastki" znajdziecie w artykule. W galerii zamieszczamy natomiast wyliczenia emerytur po waloryzacji, która w tym roku wynosi aż 7 procent.

Spis treści

"Trzynastkę", czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Trzynasta emerytura 2022. W kwietniu wypłata

Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca. ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.

Wyliczenia marcowej waloryzacji emerytur

O 7 procent wzrosną emerytury i renty w marcu 2022 roku. Rząd zdecydował, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy, niż wynikałoby to z dotychczas obowiązujących przepisów. Tak wysoki wskaźnik waloryzacji to między innymi reakcja na bardzo wysoką inflację w Polsce, która - według szacunków - w styczniu przekroczyła 9 proc.! Jak marcowe podwyżki przełożą się na konkretne emerytury?

Waloryzacja: takie podwyżki emerytur szykują się od marca. Sprawdź wyliczenia w galerii

Warto wiedzieć: Biorąc pod uwagę wskaźniki makroekonomiczne ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, czyli wskaźnik inflacji w 2021 r. i realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r., przy 20 proc. udziale realnego wzrostu wynagrodzeń we wskaźniku waloryzacji – wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w 2022 r. ukształtowałby się na poziomie 105,7 proc.

  • Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrośnie z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł, czyli o 87,56 zł.
  • Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł – to o 65,67 zł więcej.

"Czternastka" w 2022 roku. Kto dostanie całość?

Wypowiedzi polityków obozu rządowego, które pojawiły się kilka tygodni temu wprowadziły niepewność, jeśli chodzi o perspektywę wypłaty "czternastki" w 2022 roku. Ostatecznie jednak PiS zdecydował, że i świadczenie trafi do portfeli polskich emerytów w tym roku.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że czternasta emerytura w 2022 roku zostanie wypłacona na podobnych zasadach jak w roku ubiegłym. Pieniądze mają trafić do uprawnionych „jesienią lub późnym latem”.

Przy wypłacie czternastki uwzględniona będzie indywidualna sytuacja dochodowej świadczeniobiorców. Jak szacuje rząd, zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzymała to świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

POLECAMY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzynasta emerytura 2022 niedługo na Twoim koncie. Kiedy ZUS wypłaci "trzynastkę"? - Express Bydgoski

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki