Tysiąc miejsc parkingowych na Retkini zdrożeje lub będzie zlikwidowane. Miasto podniosło opłaty za dzierżawę

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zaktualizowano 
Nawet tysiąc miejsc na parkingach strzeżonych może zniknąć z Retkini po podwyżkach wprowadzonych w sierpniu przez Urząd Miasta Łodzi. Przedsiębiorcy grożą, że zamkną swoje biznesy.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE. Matylda Witkowska
Nawet tysiąc miejsc na parkingach strzeżonych może zniknąć z Retkini po podwyżkach wprowadzonych w sierpniu przez Urząd Miasta Łodzi. Przedsiębiorcy grożą, że zamkną swoje biznesy.

Około tysiąca mieszkańców blokowiska na Retkini może stracić miejsca parkingowe dla swoich samochodów.

- Usłyszałam w tym tygodniu, że właściciel parkingu podniesie stawkę o kilkadziesiąt złotych albo zamknie parking. Nie wiem, co robić, gdzie zostawię samochód? - martwi się pani Anna, mieszkanka osiedla, na którym znalezienie darmowego miejsca parkingowego graniczy z cudem. Właściciele parkingów na Retkini zapowiadają, że mają dwa wyjścia: albo stawki dla parkujących auta wzrosną z około 100 do 150 zł za miesiąc, albo zamkną swoje interesy.

Co jest powodem? Na początku sierpnia prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wydała zarządzenie podnoszące od 1 września stawki za dzierżawę miejskich terenów. Teraz właściciele parkingów, którym kończą się umowy, zaczęli otrzymywać pisma z informacją o nowych cenach.

Stawki dzierżawy zmieniły się w całej Łodzi, ale na Retkini jest to odczuwalne wyjątkowo mocno. Tereny parkingowe wzdłuż ul. Maratońskiej, do tej pory zakwalifikowane były jako „strefa zurbanizowana kategorii III”, a szefowie parkingów płacili 1,10 zł za mkw. miesięcznie. Nowe rozporządzenie podzieliło miasto na strefy i parkingi przy Maratońskiej znalazły się nagle w strefie drugiej ze stawką 3,10 zł za mkw. miesięcznie.

- To prawie trzykrotny wzrost, o którym poinformowano nas z dnia na dzień - denerwuje się jeden z właścicieli retkińskich parkingów. - Gdy ktoś ma mały sklep lub działkę, to wzrost opłaty nawet dwukrotnie nie jest dla niego problemem. Ale w przypadku parkingu opłata za teren to jeden z największych kosztów - dodaje.

Dla przedsiębiorców parkingowych podwyżka oznacza wzrost miesięcznych opłat z kilku na kilkanaście tysięcy złotych i to już za kilka tygodni lub miesięcy.

Co teraz się stanie?

- Żeby wyjść na zero, muszę podnieść stawkę ze 120 do 150 zł, ale nie wiem, czy klienci tyle zapłacą - mówi szef parkingu. - Już teraz mam wolne miejsca, jeśli będzie ich więcej, zamknę interes - dodaje.

Inny właściciel parkingu podkreśla, że w blokach na Retkini mieszkają głównie emeryci.

- Samochód to często dorobek ich całego życia. Stoi u mnie stary fiat uno i ponad 20-letnie audi. Wartość większości samochodów to 20-30 tys. zł. Gdy podniosę stawki, ludzie zrezygnują - mówi i też zastanawia się nad zamknięciem parkingu.

Na razie przedsiębiorcy rozmawiają z radnymi i urzędnikami.

- Jak będzie trzeba, zaczniemy słać petycję - mówią. - Nie rozumiemy, po co te podwyżki. Jeśli zlikwidujemy biznes, miasto nic nie zarobi - dodaje.

Tymczasem łódzki magistrat nie zamierza zmieniać stawek. Jak podkreśla biuro prasowe magistratu, stawki są wyznaczane przez niezależnego rzeczoznawcę.

- Wyceniając stawkę czynszu, to niezależny rzeczoznawca dokonuje analizy wszystkich czynników mających wpływ na jej wysokość - wyjaśnia biuro prasowe magistratu.

Jak dodają urzędnicy, obniżki czynszu są możliwe jedynie w określonych przepisami przypadkach np. dzierżawę gruntu pod parking dla osoby niepełnosprawnej lub w przypadku uciążliwych remontów dróg. „W innym przypadku obniżka stanowiłaby niedozwoloną pomoc publiczną” - informuje biuro prasowe magistratu.

Urzędnicy twierdzą, że na razie nie zgłoszono planów likwidacji żadnych parkingów.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 54

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
24 września, 15:07, bykx:

Ograniczyć ilość tych rzęchów na czterech kółkach. Skandal, ze jedzie jedna osoba w aucie do pracy i z powrotem; w jednej rodzinie każdy ma auto. Stąd kilometrowe korki wszędzie i zanieczyszczenia. Auta nie powinny mieć prawa wjeżdżać do centrum miasta.

Pokasować te parkingi dla tych gratów a zrobić teren zielony dla dzieci do zabawy i odpoczynku.

24 września, 16:52, Gość:

Posłuchaj palancie. Dzieci mają w dupie bieganie między blokami. Mają w domu PS4, Smartfon, PSP, tablet. Pewnie niewiele ci to mówi, ale tak jest. A te graty, na które cie nie stać bo pewnie jesteś bezrobotnym aktywistą na pożyczonym rowerku miejskim służą np do tego, żeby rodzice mogli te dzieci zabrać gdzieś w weekend i coś im pokazać. A to, że każdy ma auto to oznaka dobrobytu jak to, że każdy ma komputer i telefon. Chociaż niedługo pewnie i tego będziecie chcieli zakazać

24 września, 17:13, Gość:

Hahaha pokazać coś dzieciom w weekend. Niby co, market i galerię :D

24 września, 18:02, Gość:

Wspolczuje twoim jeśli mają tak prymitywnego starego że tylko market możesz im pokazać.

To w ramach tego dobrobytu kup sobie jeszcze miejsce postojowe.

G
Gość
24 września, 15:58, Kowal:

Co to jest 150 zł na miesiąc za parking? Nie chcecie płacić za parkowanie, to sprzedajcie gabloty, sknerusy.

17 października, 0:25, Gość:

no w sumie 150 to nic na miesiąc, prawie jak pierdnąć. razy 12x150 = 1800 to prawie darmo.

sprzedaj puszkę, zaoszczędzisz.

G
Gość
24 września, 20:25, Gość:

Tylko jest druga strona medalu. Podniosa ceny, parkingi upadna a w ich miejsce wjada mini markety. I tyle pozytku z terenu bedzie. Tak to było z Aldi na Włókniarzy.

25 września, 0:03, Gość:

Koniecznie nowe bloki, na Retkini jest za mało bloków.

Po co nowe, ja tam bym postawił STARE! Na retkinię prowadzą stare drogi to stare bloki będą pasoały. Hanka nie może chodnika wyremontować a teren wydzierżawi :) Dobry kabaret miejski.

G
Gość
25 września, 0:13, mietek:

A ja parkuję NA SWOIM TERENIE

Hahaha

Brawo TY!. Hanka nie podniosła Ci opłaty że masz teren na terenie miasta?

G
Gość
24 września, 20:59, Gość:

To świadczy o tym że właściciele parkingów pobierają za dużo kasy od najemców. Po podwyżce 3 zł za metr... Jedno miejsce to max 3 na 5 metrów czyli 15. 15x3=45 zł a chcą 150? Szok!

Do miejsca parkingowego z ulicy samochody magicznie się teleportują ! Pysznie!. Ubezpieczenie, pensja dla pracowników, utrzymanie tego to w sumie można sobie w koszta wrzucić i od podatku odliczyć. Kurde chyba musisz mi biznes plan przedstawić, wynajmę od miasta po nowej cenie i jeszcze będzie mi się sypało do kieszeni ,

G
Gość
24 września, 15:58, Kowal:

Co to jest 150 zł na miesiąc za parking? Nie chcecie płacić za parkowanie, to sprzedajcie gabloty, sknerusy.

no w sumie 150 to nic na miesiąc, prawie jak pierdnąć. razy 12x150 = 1800 to prawie darmo.

E
Eskulap
24 września, 17:02, Gość:

Dlaczego dopiero teraz? Właściciele smrodzącego złomu już dawno powinni być obciążeni opłatą za przetrzymywanie swoich gratów na cudzym terenie.

To znaczy że do tej pory parkowanie na płatnym parkingu było za darmo?

Czynsze w górę śmieci w górę, pensje w dół - wszyscy pójdziemy do dps-u to miasto nam da brawo Ty!

O
Ostro
24 września, 15:07, bykx:

Ograniczyć ilość tych rzęchów na czterech kółkach. Skandal, ze jedzie jedna osoba w aucie do pracy i z powrotem; w jednej rodzinie każdy ma auto. Stąd kilometrowe korki wszędzie i zanieczyszczenia. Auta nie powinny mieć prawa wjeżdżać do centrum miasta.

Pokasować te parkingi dla tych gratów a zrobić teren zielony dla dzieci do zabawy i odpoczynku.

Tak w tym miejscu na Maratońskiej zrób park na 40 metrach pomiędzy ulicami - życzę Ci przyjemnego wypoczynku. Ciekawe tylko dlaczego 50 metrów dalej nikt z miasta od 4 lat nie kwapi się do tego żeby taki piekny park zrobić na byłej krańcówce autobusowej - straszy toto znacznie gorzej niż te parkingi.

2,5tdi
25 września, 21:18, Batek:

Dlaczego wogule są utrzymywane takie brudne szpecące parkingi. Zlikwidować je i utworzyć skwery albo inne strefy zielone.

A zaparkuje w d... twojej starej idioto bez wyobraźni.

B
Batek

Dlaczego wogule są utrzymywane takie brudne szpecące parkingi. Zlikwidować je i utworzyć skwery albo inne strefy zielone.

L
Lisica

Na retkini głównie emeryci większej bzdury nie słyszałam chyba temu cwaniakowi pomyliło się z teofilowem i innymi osiedlami, taka polityka wyzyskuwaczy wolą stracić niż obniżyć ceny!!!!!

P
Pragmatyzm

Te podwyżki są zgodne z praworządnością Hanna Z ma pełne prawo dostosować ceny do europejskich standardów tego chce suweren i tak głosował ;)

G
Gość
24 września, 20:59, Gość:

To świadczy o tym że właściciele parkingów pobierają za dużo kasy od najemców. Po podwyżce 3 zł za metr... Jedno miejsce to max 3 na 5 metrów czyli 15. 15x3=45 zł a chcą 150? Szok!

24 września, 21:56, Gość:

Co ty gadasz. Dolicz do tego pensje pracowników , ZUS, prąd ( latarnie muszą być ) i podatki. To wyjdzie Ci trochę inna kwota niż sobie coś tam sam wyliczyłeś. A do tego właściciel też chciałby dostać jakieś wynagrodzenia za to , że prowadzi tą działalność, bo chyba nie o to chodzi , żeby działał charytatywnie.

Debile widzą i liczą po swojemu, tak samo jest z wypłatą dostają 2000 na rękę to myślą że pracodawca płaci 2000 a faktycznie około 3000

b
bezdomny menel
24 września, 21:47, Gość:

Nosz ku.... Właściciel parkingu zarabia , miasto zarabia. Ludzie mają parkingi strzeżone. To trzeba właścicielom parkingu podnieść opłatę, bo może uda się wycisnąć z niego jeszcze jakiś grosz. Najlepiej niech zwijają interesy i idą na bezrobotne , jak nie chcą płacić wyższych dzierżaw. Tak to w tym naszym mieście się myśli.

25 września, 11:17, .:

Piierdolisz pisowski tłuku

A i owszem, Twoją starą.

.
24 września, 21:47, Gość:

Nosz ku.... Właściciel parkingu zarabia , miasto zarabia. Ludzie mają parkingi strzeżone. To trzeba właścicielom parkingu podnieść opłatę, bo może uda się wycisnąć z niego jeszcze jakiś grosz. Najlepiej niech zwijają interesy i idą na bezrobotne , jak nie chcą płacić wyższych dzierżaw. Tak to w tym naszym mieście się myśli.

Piierdolisz pisowski tłuku

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3