Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczą w szkole, ale nie dostaną podwyżek? Wszystko zależy od tego, co jest w umowie. Podwyżki należą się osobom niebędącym nauczycielami?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Sprawdzamy, czy osoby niebędące nauczycielami również otrzymają podwyżki.
Sprawdzamy, czy osoby niebędące nauczycielami również otrzymają podwyżki. freepik
Nauczyciele w marcu otrzymają 30- i 33-procentowe podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Co jednak z osobami niebędącymi nauczycielami, a zatrudnionymi do prowadzenia zajęć na podstawie art. 15 Prawa oświatowego? Czy takie osoby również otrzymają podwyżki? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.

Spis treści

Osoba niebędąca nauczycielem może uczyć w szkole

Zgodnie z art. 15 Prawa oświatowego w szkole publicznej (w uzasadnionych przypadkach i za zgodą kuratora oświaty) może być zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem. Musi ona jednak posiadać przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

Taką osobę zatrudnia się na zasadach zawartych w Kodeksie Pracy, jednak stosuje się do niej odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli, a także ustala się jej wynagrodzenie nie wyższe niż 184 proc. kwoty bazowej określanej corocznie w ustawie budżetowej. W indywidualnych przypadkach organy prowadzące mogą upoważnić dyrektorów szkół do przyznawania wynagrodzenia w wyższej wysokości.

Osoba niebędąca nauczycielem może być zatrudniona w szkole, jeśli spełniła warunki ujęte w art. 10 Karty Nauczyciela. Musi więc przedstawić dyrektorowi informację z Krajowego Rejestru Karnego.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

Co z podwyżkami dla osób niebędących nauczycielami?

Osoby, które zostały zatrudnione w szkole na podstawie art. 15 Prawa oświatowego, mogą się zastanawiać, czy ich również obejmą 30- i 33-procentowe podwyżki, które nauczyciele otrzymają wraz z wyrównaniem w dużej mierze już od marca.

W związku z tym, że takie osoby są zatrudnione w oparciu o Kodeks Pracy, a nie Kartę Nauczyciela, co do zasady wspomniany wzrost pensji ich nie dotyczy. Wysokość wynagrodzenia takiego pracownika jest ujęta w umowie o pracę, a ewentualna podwyżka tego wynagrodzenia odbywa się w drodze porozumienia stron. Tak to wygląda, jeśli w umowie podana jest konkretna stawka wynagrodzenia.

Osoba niebędąca nauczycielem może otrzymać podwyżkę

Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli w umowie pracownika zatrudnionego na podstawie art. 15 Prawa oświatowego, nie została podana stawka, ale ustalono w niej procent wynagrodzenia nauczyciela na danym stopniu awansu. Wówczas jeśli w górę idą konkretne stawki wynagrodzenia zasadniczego (zgodnie z rozporządzenie płacowym określającym te stawki), wzrasta także pensja takiej osoby.

Warto zaznaczyć, że wówczas dana osoba otrzyma podwyżkę, ale także wyrównanie od 1 stycznia 2024 roku – tak jak to zostało przewidziane dla nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego, a więc nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych.

Jakie podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku?

Przypomnijmy, że nauczyciele otrzymają 30- i 33-procentowe podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia. Zgodnie z podpisanym 20 lutego przez Barbarę Nowacką rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, stawki przedstawiają się następująco (dla nauczycieli posiadających przygotowanie pedagogiczne i tytuł magistra):

  • Nauczyciel początkujący: 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto);
  • Nauczyciel mianowany: 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto);
  • Nauczyciel dyplomowany: 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto).

Jeżeli chodzi o nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego, posiadających tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych lub pozostałe wykształcenie, stawki wyglądają tak:

  • Nauczyciel początkujący: 4788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto);
  • Nauczyciel mianowany: 4910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto);
  • Nauczyciel dyplomowany: 5148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto).
Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

Jak zapowiedziała minister edukacji, podwyżki mają pojawić się na kontach nauczycieli już w marcu. Pierwsze samorządy informują o tym, że wyższe pensje nauczycieli wraz z wyrównaniem zaczynają być wypłacane. Barbara Nowacka zaznaczyła jednak, że „w niektórych przypadkach, co już nie zależy od rządu, [podwyżki – przyp. red.] mogą pojawić się w kwietniu”.

Źródła: art. 15 Prawa oświatowego, Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczą w szkole, ale nie dostaną podwyżek? Wszystko zależy od tego, co jest w umowie. Podwyżki należą się osobom niebędącym nauczycielami? - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki