Uczyli łodzian udzielania pierwszej pomocy [ZDJĘCIA]

  Uczyli łodzian udzielania pierwszej pomocy [ZDJĘCIA]

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Uczyli łodzian udzielania pierwszej pomocy [ZDJĘCIA]
  1/25
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Udzielania pierwszej pomocy uczyli we wtorek łodzian ratownicy medyczni na ulicy Piotrkowskiej. O potrzebie udzielania pierwszej pomocy przez każdego z nas rozmawiano na I Krajowym Kongresie Ratownictwa Niemedycznego - Pierwsza Pomoc.
  Statystycznie każdy mieszkaniec województwa łódzkiego raz w życiu znajduje się w sytuacji, w której powinien udzielić innej osobie pierwszej pomocy. Jak nam idzie?

  - To zależy. Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że umiejętność udzielenia pierwszej pomocy deklaruje ponad 80 proc. mieszkańców województwa łódzkiego. Faktycznie potrafi to zrobić niewiele ponad 40 proc. Mamy jednak nadzieję, że ta statystyka będzie się szybko zmieniała dzięki szkoleniom, które prowadzimy - mówi Tomasz Zagajewski, dyrektor operacyjny Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.


  We wtorek odbył się w Łodzi I Krajowy Kongres Ratownictwa Niemedycznego - Pierwsza Pomoc. Dlaczego "niemedycznego"?

  - Bo chodzi o to, by pierwszej pomocy potrafił udzielić każdy z nas, a nie tylko personel medyczny. Na kongresie rozmawialiśmy o potrzebie szkolenia strażników miejskich, policjantów, wojska, urzędników i zwykłych obywateli. Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w zakresie pierwszej pomocy przeszkoliło już kilka tysięcy osób w Łódzkiem i chcemy szkolić kolejnych. Mam nadzieję, że na Kongresie wypracujemy wspólny model działania - mówi Zagajewski.

  Podczas kongresu na ulicy Piotrkowskiej można było od ratowników nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Chętni mogli też z bliska obejrzeć karetkę pogotowia, zarówno obecną, jak i zabytkową, którą wożono łódzkich pacjentów w latach 80. Ciekawostką była karetka wojskowa, czyli opancerzony Rosmak, który jest własnością Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Taki sam sprzęt służy ratownikom medycznym na polu walki w Afganistanie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo