Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udar mózgu coraz częściej u osób w wieku 20-30 lat! Najmłodszy pacjent z udarem miał 18 lat! Objawy i przyczyny udaru mózgu

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
- To przemiany epidemiologiczne - powoli, ale systematycznie wzrasta liczba takich chorych - mówi o młodych udarowcach Adam Stępka, ratownik medyczny łódzkiego pogotowia. - Kiedyś było to zdarzenie przytrafiające się pacjentom ok. 60 roku życia, a teraz coraz częściej w okolicy 30.
- To przemiany epidemiologiczne - powoli, ale systematycznie wzrasta liczba takich chorych - mówi o młodych udarowcach Adam Stępka, ratownik medyczny łódzkiego pogotowia. - Kiedyś było to zdarzenie przytrafiające się pacjentom ok. 60 roku życia, a teraz coraz częściej w okolicy 30. brak
Udary w młodym wieku dotyczą częściej mężczyzn niż kobiet. Z reguły obejmują większą część mózgu niż te w wieku starszym. Tylko co czwarty pacjent z udarem wychodzi z niego bez deficytu neurologicznego.

Udary w młodym wieku. Winny jest nasz styl życia

- To przemiany epidemiologiczne - powoli, ale systematycznie wzrasta liczba takich chorych - mówi o młodych udarowcach Adam Stępka, ratownik medyczny łódzkiego pogotowia. - Kiedyś było to zdarzenie przytrafiające się raczej bliżej 60 roku życia teraz w okolicy 30.

Na poparcie tych słów Adam Stępka przytacza przykład 29-latka, który niedawno doznał udaru w pracy. Koledzy zauważyli, że młody człowiek zaczyna bełkotliwie mówić, ma asymetrię twarzy. Natychmiast wezwali pogotowie.

Przyczyny udaru mózgu

- Winny jest nasz styl życia - dieta obfitująca w tłuszcze, która przyczynia się do zmian miażdżycowych w naczyniach, nikotyna, także ta zawarta w e-papierosach, która uszkadza nabłonek wyścielający od środka naczynia ułatwiając tworzenie się w nich blaszek miażdżycowych oraz nadciśnienie tętnicze, o epidemii którego także wśród młodych ludzi coraz częściej się mówi, a które wpływa na blaszkę miażdżycową przyspieszając jej oderwanie się od ściany naczynia i jego zablokowanie. Tym samym powodując udar niedokrwienny. Nie bez znaczenia jest też migotanie przedsionków, coraz częściej diagnozowane we wszystkich grupach wiekowych, w czasie którego może powstać skrzep, który ostatecznie zablokuje naczynie oraz stres przekładający się na wysokie wartości ciśnienia tętniczego.

Dla udaru w młodym wieku charakterystyczne jest to, że częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet (w okresie prokreacyjnym wysoki poziom estrogenów działa protekcyjnie na kobiecy układ sercowo-naczyniowy), nie występują w nim zjawiska często poprzedzające udar mózgu w wieku starszym (zawroty głowy, które pacjenci określają, że "coś nimi szarpnęło", a po którym to incydencie zwykle po po upływie kilku dni dochodzi do udaru).

Objawy udaru u młodych ludzi

- U młodych ludzi do udaru dochodzi nagle - dodaje ratownik medyczny. - Pacjent nagle przestaje ruszać ręką, nogą, zaczyna bełkotliwie mówić, ma wykrzywioną twarz. Poza tym udary w młodszym wieku bardzo często dotyczą większych obszarów mózgu. Pacjent musi się liczyć z wysokim prawdopodobieństwem kolejnego udaru w przeciągu najbliższych kilku czy kilkunastu lat.
W przypadku udarów mózgu podobnie jak w przypadku zawałów mięśnia sercowego bardzo ważny jest czas w którym pacjent dotrze do szpitala, oddziału udarowego, i otrzyma specjalistyczną pomoc. Lekarze mają tylko 4 godziny na podanie pacjentowi leku rozpuszczającego skrzeplinę (leczenie trombolityczne).Później już takiej możliwości nie ma - pacjent jeśli przeżyje, to będzie miał deficyty neurologiczne. Dlatego też tak groźne są udary do których dochodzi w czasie snu, bo uniemożliwiają one podanie choremu leku rozpuszczającego skrzeplinę.

- Na szczęście młodsi ludzie mają większą świadomość i jeśli tylko wychwycą objawy udaru, to nie zwlekają z wezwaniem pogotowia ratunkowego - dodaje Adam Stępka.

W Łódzkiem mamy 13 oddziałów udarowych na których jest 207 łóżek. W ubiegłym roku przyjęto na nie 4346 chorych, najwięcej oddział udarowy w szpitalu Kopernika – 685, najmniej - 169 szpital w Bełchatowie. Najmłodszy pacjent miał 18 lat (przeżył), podobnie jak i najstarszy (miał 107 lat i przeżył udar). W samej Łodzi i Zgierzu w ubiegłym roku na oddziały udarowe trafiło 2242 pacjentów. Śmiertelność w ciągu 90 dni od trafienia na taki oddział to ok. 15 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Udar mózgu coraz częściej u osób w wieku 20-30 lat! Najmłodszy pacjent z udarem miał 18 lat! Objawy i przyczyny udaru mózgu - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki