Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukazał się drugi tom bogato ilustrowanej historii Łodzi. Monografia dotyczy fascynującego okresu powstania i dziejów Łodzi przemysłowej

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Książkę zaprezentował prof. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego - redaktor monografii (na pierwszym planie).
Książkę zaprezentował prof. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego - redaktor monografii (na pierwszym planie). Wiesław Pierzchała
Ukazał się II tom wielkiej monografii Łodzi pt. „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”, która opisuje dzieje miasta w latach 1820 – 1914. Jej sygnalny egzemplarz zaprezentowano w piątek 17 listopada na konferencji prasowej w Łodzi. Ta pomnikowa monografia, wydana przez Uniwersytet Łódzki przy współpracy Urzędu Miasta, to jeden z pomysłów uczczenia 600-lecia miasta nad Łódką.

Badacze pochylili się nad okresem w dziejach Łodzi, kiedy niewielkie rolnicze miasteczko przekształciło się w wielki przemysłowy ośrodek miejski. W tomie są też informacje o przeszłości podłódzkich wsi, obecnie dzielnic miasta, w których wówczas zamieszkiwały dziesiątki tysięcy ludzi.

Książki o Łodzi: lodzermensche kontra proletariat

Książka jest efektem pracy zespołu 22 badaczy związanych w przeważającej części z Uniwersytetem Łódzkim. Autorzy monografii próbują przełamać utrwalone przez lata stereotypy Łodzi jako miasta zamieszkiwanego w XIX wieku przez bezwzględnych i pozbawionych gustu „lodzermenschów” czy też lansowanego wizerunku miasta rewolucji i miasta proletariatu.

Tekst główny uzupełniają kapsuły zawierające fragmenty wartościowych źródeł, biogramy i ciekawostki oraz ilustracje. Całość publikacji uzupełniają pomocne w lekturze dodatki: wykaz dawnych ulic, indeksy, wykaz skrótów oraz aneks zawierający listę wszystkich łódzkich burmistrzów i prezydentów sprawujących swoje urzędy w latach 1821–1914.

Książki o Łodzi: przemiana sennego miasteczka

Przypomnijmy, że w pierwszym tomie przedstawiono dzieje Łodzi od czasów najdawniejszych, prehistorycznych do 1820 roku, po którym nastąpił gwałtowny, przemysłowy rozwój miasta nazwanego z czasem „polskim Manchesterem”. Wcześniej było to senne, spokojne miasteczko rolnicze otoczone lasami. Poszczególne tomy monografii mają się ukazywać co kwartał, natomiast piąty, ostatni tom będzie zawierał wywiady z autorami monografii i ciekawymi mieszkańcami Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki