Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Oskara Langego w Tomaszowie: mieszkańcy nie chcą zmiany nazwy

Andrzej Wdowski
Andrzej Wdowski
Oskar Ryszard Lange jest postacią kontrowersyjną. Zajął niewątpliwie czołowe miejsce w gronie najwybitniejszych ekonomistów XX wieku. Jego dokonania na tym polu dostrzeżone były nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Lange był też politykiem, posłem na Sejm I, II, III i IV kadencji oraz członkiem KC PZPR i Rady Państwa PRL, był także, co położyło się cieniem na jego osobie i dokonaniach,  agentem NKWD o pseudonimie Przyjaciel
Oskar Ryszard Lange jest postacią kontrowersyjną. Zajął niewątpliwie czołowe miejsce w gronie najwybitniejszych ekonomistów XX wieku. Jego dokonania na tym polu dostrzeżone były nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Lange był też politykiem, posłem na Sejm I, II, III i IV kadencji oraz członkiem KC PZPR i Rady Państwa PRL, był także, co położyło się cieniem na jego osobie i dokonaniach, agentem NKWD o pseudonimie Przyjaciel Wikipedia
Tylko 6 osób spośród 629 chce zmiany nazwy ul. Oskara Langego w Tomaszowie Maz. W Opocznie chcieli zmienić nazwę ul. Armii Ludowej.

Mieszkańcy Tomaszowa Maz. nie chcą zmiany nazwy ulicy Oskara Langego na inną. Zakończyły się właśnie w tej sprawie konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział 629 mieszkańców - 623 osoby są przeciwne tej inicjatywie, a jedynie sześć osób ją poparło.

Z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy Oskara Langego wystąpiło Towarzystwo Oświatowe z siedzibą w Piotrkowie Tryb.

Urodzony 27 lipca 1904 roku w Tomaszowie Maz. Oskar Ryszard Lange jest postacią kontrowersyjną. Zajął niewątpliwie czołowe miejsce w gronie najwybitniejszych ekonomistów XX wieku. Jego dokonania na tym polu dostrzeżone były nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Lange był też politykiem, posłem na Sejm I, II, III i IV kadencji oraz członkiem KC PZPR i Rady Państwa PRL, był także, co położyło się cieniem na jego osobie i dokonaniach, agentem NKWD o pseudonimie Przyjaciel.

CZYTAJ: Jak zmieniały się nazwy ulic w Łodzi

Uchwała w sprawie zmiany nazwy ulicy Oskara Langego na wniosek prezydenta Marcina Witko zdjęta została z punktu obrad październikowej sesji Rady Miejskiej.

Zdaniem prezydenta Tomaszowa Maz., sprawa zmiany nazwy ulicy powinna być szczegółowo rozpatrzona. Marcin Witko podkreślał wówczas, że ważny jest dla niego udział społeczeństwa w życiu miasta i dlatego zostały zorganizowane konsultacje społeczne.

Przeprowadziło je biuro partnerstwa i rozwoju w kancelarii prezydenta miasta. Odbywały się od 1 do 14 grudnia w formie ankiety konsultacyjnej, którą po wypełnieniu można było dostarczyć w formie papierowej (do Urzędu Miasta i Informacji Turystycznej) oraz elektronicznej (e-mail, MMS).

W ramach konsultacji dostarczono łącznie 640 ankiet, z których 11 uznano za nieważne (7 ankiet nie podpisano, 2 wypełniły osoby niebędące adresatami konsultacji, 2 ankiety złożono podwójnie).

Prawidłowe ankiety złożyło 629 osób, co stanowi około 40 proc. mieszkańców ulicy Oskara Langego. 6 osób opowiedziało się za zmianą nazwy ulicy, a 623 osoby są przeciwne tej inicjatywie. Teraz z wynikami zapoznają się radni miejscy.

CZYTAJ TEŻ: Towarzystwo Oświatowe z Piotrkowa Trybunalskiego nie chce ulicy Oskara Langego w Tomaszowie

Zmiany nazwy ulicy w Opocznie chcieli też niedawno młodzi ludzie skupieni wokół Opoczyńskiego Ruchu Katolicko--Narodowego. Sugerowali likwidację ul. Armii Ludowej i jednocześnie zastąpienie ją ulicą imienia Żołnierzy Wyklętych, dla których wolna Polska była dobrem rzeczywistym.

- Nie chcemy ulic z nazwami mającymi jakikolwiek związek z komuną mówił Paweł Milcza -rek, jeden z działaczy ORKN. - Dlatego zwróciliśmy się do mieszkańców, by poparli naszą inicjatywę. Jeśli spotka się ona z pozytywną reakcją, to będziemy działać konsekwentnie dalej, by ulica, nosząca nazwę zdradzieckiej, komunistycznej organizacji, zniknęła z naszego miasta na zawsze.

Jest to problem, którym warto się zająć, uważał Milczarek.

- Jeśli otrzymamy poparcie mieszkańców, wystąpimy z wnioskiem do Rady Miejskiej o likwidację nazwy tej ulicy, a także innych, bo tych w mieście jest wiele - dodaje. Sprawa jednak ucichła. Opocznianie mieszkają dziś także przy ul. Janka Krasickiego, Przodowników Pracy, 1 Maja i 17 Stycznia.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
21-27 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki