Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki proponuje nowy kierunek studiów - bezpieczeństwo narodowe

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W środku trwającego naboru na studia UŁ „dokłada” nowość: bezpieczeństwo narodowe. Dotąd najwięcej kandydatów zapisało się na prawo, a najbardziej „oblegana” - psychologia.

Rekrutacja na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie Uniwersytetu Łódzkiego trwa od 5 maja, ale wczoraj uczelnia poinformowała, że „dokłada” jeszcze jeden kierunek w ofercie dla maturzystów. To bezpieczeństwo narodowe na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych (WSMiP) UŁ. Minister nauki i szkolnictwa wyższego wydał zgodę na prowadzenie bezpieczeństwa 3 czerwca, a w poniedziałek senat uczelni włączył nowy kierunek pierwszego stopnia do rekrutacji. Na bezpieczeństwie narodowym jest 60 miejsc.

Kierunek o tej nazwie znalazł się już wcześniej w ofercie uczelni niepublicznych, ale bezpieczeństwo narodowe na UŁ ma wyróżniać praktyczny wymiar.

- W planie studiów przewidziano długoterminowe, bo 3-miesięczne praktyki w wybranych instytucjach - mówił wczoraj w rektoracie UŁ prof. Robert Łoś z WSMiP. Jak precyzował, te instytucje to m.in. policja, straż miejska czy izba celna.

Według opisu kierunku, „ważnym aspektem jest poznanie zasad funkcjonowania międzynarodowego i krajowego systemu bezpieczeństwa, szczególnie w aspekcie działania jego elementów i obronnych”. Ponadto „znaczna część wiedzy zostanie przekazana poprzez zajęcia warsztatowe z zakresu sztuki przetrwania, technik obrony osobistej i strzelectwa, ratownictwa medycznego, negocjacji oraz komunikacji społecznej”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego 6. w Polsce. Studencka poradnia najlepsza

Jak mówi prof. Robert Łoś, studenci będą m.in. strzelać na obiekcie policji, jednak to tylko część przedmiotu poświęconego obywaniu się z bronią, - wcześniej nie zabraknie prawa i teorii. Taki przedmiot został umieszczony pod koniec programu studiów - ma on służyć „oswajaniu się” z bronią na wypadek, jeśli absolwent trafi na drogę zawodową związaną ze służbami mundurowymi.

Władze UŁ przekonują, że WSMiP dobrze poradzi sobie z wprowadzaniem nowości, bo wydział ma doświadczenie ze studiami podyplomowymi o tej samej nazwie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ranking Perspektyw. Politechnika Łódzka na miejscu 14., Uniwersytet Łódzki - 16., Medyczny - 20.

Elektroniczna rejestracja na UŁ trwa do 8 lipca. Uczelnia opublikuje listy zakwalifikowanych do 15 lipca. Bezpieczeństwo narodowe to dziewiąta nowość pierwszego stopnia w ofercie.

Najwięcej znajdziemy ich na Wydziale Filologicznym. Są to: dziennikarstwo międzynarodowe, filmoznawstwo, nowe media i kultura cyfrowa, kulturoznawstwo oraz niemcoznawstwo. (Oczywiście, kulturoznawstwo, było wcześniej prowadzone na UŁ, ale program tego kierunku został w 75 proc. zmieniony. A np. filmoznawstwo wyrosło z kulturoznawstwa, gdzie działało jako jedna ze specjalizacji.) Nowości na Wydziale Ekonomicznym to ekonomia miasta zrównoważonego oraz finanse międzynarodowe, zaś Wydział Filozoficzno-Historyczny uruchamia wojskoznawstwo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rekrutacja na studia 2016. Nowe kierunki na największych łódzkich uczelniach

Jak informuje UŁ, do 14 czerwca na studia stacjonarne pierwszego stopnia i magisterskie zapisało się 4708 kandydatów. Najwięcej z nich na prawo (360), psychologię (351), filologię angielską (247) oraz pedagogikę (213).

Z kolei najbardziej „oblegane” kierunki, (czyli z największą liczbą kandydatów na jedno miejsce) to psychologia (2,93), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (2), filologia angielska (1,98), lingwistyka dla biznesu (1,77), logopedia z audiologią (1,65) oraz mikrobiologia (1,55).

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 6-12 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki