Uniwersytet Łódzki ratuje szkołę dla cudzoziemców

  Uniwersytet Łódzki ratuje szkołę dla cudzoziemców

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Ostatnie dni nauki były burzliwe dla uczniów międzynarodowej szkoły dla dzieci cudzoziemców w Łodzi oraz ich rodziców. Na początku czerwca krakowski właściciel dotychczasowej British International School Lodz zadeklarował, że wycofuje się z prowadzenia placówki. Czesne wynosiło 4 tys. zł miesięcznie.
  Międzynarodowa szkoła dla dzieci cudzoziemców może się przenieść do liceum przy ul. Pomorskiej 161

  Międzynarodowa szkoła dla dzieci cudzoziemców może się przenieść do liceum przy ul. Pomorskiej 161 ©Krzysztof Szymczak/archiwum

  Płacący za naukę rodzice, głównie przedstawiciele inwestujących w mieście firm, zwrócili się o pomoc do prezydent Hanny Zdanowskiej. Prezydent doprowadziła do spotkania z władzami Uniwersytetu Łódzkiego i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W czwartek uczelnia, ŁSSE oraz magistrat ogłosiły, że kształcenie dzieci cudzoziemców w Łodzi zostanie utrzymane. Szkołę od 5 września ma prowadzić Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego, ŁSSE oraz trzeci podmiot mający doświadczenie w tym typie edukacji.

  W kończącym się roku szkolnym do obecnej placówki BISL uczęszcza ok. 40 uczniów w wieku od 3 do 17 lat. Edukacja prowadzona jest w tzw. systemie brytyjskim, a podobne szkoły można znaleźć prawie na całym świecie.
  To daje gwarancje rodzicom, że w przypadku, gdy korporacja "rzuci" ich do innego kraju lub nawet na inny kontynent, ich dziecko będzie mogło kontynuować naukę w przerwanym w Łodzi punkcie. - W przypadku braku szkoły, musiałabym opuścić Łódź - mówiła w czwartek Yvonne Kosowski z firmy zajmującej się produkcją korytek kablowych.

  Z utrzymania szkoły w nowej formie cieszył się także Amit Lath, wiceprezes Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej. Cudzoziemcy obecni w czwartekw rektoracie UŁ spodziewają się, że placówka w nowej formie szybko się rozwinie.

  W Łodzi pracuje blisko sto osób w podobnej sytuacji, które posyłają dzieci do szkoły w Warszawie, gdzie mieszkają one np. w internatach. Klientami szkoły mogłyby zostać także rodziny łodzian przebywających na kontraktach zagranicznych. Jeśli taki pracownik zacznie posyłać dziecko do placówki kształcącej w systemie brytyjskim, po przeniesieniu do rodzinnego miasta nie byłoby problemu z dokończeniem tego typu edukacji.

  Trwają jeszcze ustalenia dotyczące m.in. siedziby szkoły. - Zgłosiliśmy rodzicom propozycję, aby już od września nauka rozpoczęła się w budynku przy ul. Pomorskiej 161, gdzie mieści się już Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego - mówił dr Rafał Majda, kanclerz UŁ. - Ten gmach daje lepsze warunki niż obecna siedziba przy ul. Emilii Plater 34.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żenada i wstyd

  doktor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

  2 lata mydlenia oczu rodzicom i dzieciom jak to będzie pięknie a potem nogi za pas.4 tys. zł to rozbój w biały dzień,poziom szkoły sięgający piwnicy ale pazerność prowadzących na szczycie...rozwiń całość

  2 lata mydlenia oczu rodzicom i dzieciom jak to będzie pięknie a potem nogi za pas.4 tys. zł to rozbój w biały dzień,poziom szkoły sięgający piwnicy ale pazerność prowadzących na szczycie wieżowców.Szkoda,że zawsze cierpią dzieci przerzucane jak worki z kartoflami...zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Łódzkiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Łódzkiego

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny