Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki „ściął” limity miejsc na popularnych studiach, bo dba o ich poziom oraz o swoje finanse. Co z naborem na psychologię UŁ?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Łódzka psychologia ma cieszyć się nową siedzibą za dwa lata. Może wtedy limit tych studiów się zwiększy?
Łódzka psychologia ma cieszyć się nową siedzibą za dwa lata. Może wtedy limit tych studiów się zwiększy? wizualizacja - materiały UŁ
Uniwersytet Łódzki wytłumaczył, dlaczego w trwającej rekrutacji na studia zmniejszył limity miejsc na część ze swoich najpopularniejszych kierunków – w porównaniu z naborem ubiegłorocznym. Przyczyna to m.in. konieczność trzymania się odpowiedniej proporcji liczby studentów do liczby wykładowców.

Przed ostatnim weekendem przyjrzeliśmy się bieżącej rekrutacji na kierunki Uniwersytetu Łódzkiego, która osiągnęła półmetek (na stacjonarne studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie – rozpoczynające się w roku akademickim 2020/2021 – można się zapisywać do 3 września). Przy tej okazji zauważyliśmy, że uczelnia zmniejszyła limity miejsc na trzy z dziesięciu najpopularniejszych kierunków. W poniedziałek (20 lipca) zadaliśmy UŁ pytanie w tej sprawie i uzyskaliśmy odpowiedź.

Nabór UŁ dla maturzystów mniejszy łącznie o 180 miejsc

Najbardziej obleganym kierunkiem pozostanie psychologia. Zgłoszeń na te studia jest już prawie pół tysiąca, przed rokiem ogółem było ich ok. półtora tysiąca. Ale przy limicie 130 miejsc – teraz zmniejszonym do 100. Poza tym „cięcia” w najpopularniejszej dziesiątce dotyczą biologii kryminalnej (ze 100 do 60) oraz dziennikarstwa (z 65 do 60).

W poprzedniej rekrutacji UŁ wyliczał, że ma 6781 miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich. W bieżącym ta bezpłatna oferta, adresowana głównie do maturzystów 2020, jest ogółem o 180 miejsc uboższa.

Psychologia UŁ z mniejszym naborem. Dlaczego?

– Rzeczone cięcia wynikają z kilku przyczyn – poinformował wczoraj Paweł Śpiechowicz, rzecznik UŁ. I najpierw przypomniał o istnieniu wskaźnika wprowadzonego przez ministerstwo nauki, które wskazuje optymalną liczbę studentów na jednego wykładowcę (13:1). Przypomnijmy, że już przed trzema laty resort zaczął wprowadzać politykę, zgodnie z którą uczelnie ze zbyt wysoką proporcją mają gorsze finansowanie ze strony państwa.
– Nie jest to oczywiście jedyne kryterium, którym się kierujemy. Innym jest poziom kształcenia na UŁ, który konsekwentnie podnosimy. Niektóre z wymienionych kierunków nie miały również w ubiegłym roku odpowiedników niestacjonarnych, teraz je mają – dodaje Paweł Śpiechowicz.
Rzecznik UŁ precyzuje, że liczba miejsc na kierunkach ustalana jest każdego roku przez wydziały, potem akceptuje je senat uczelni.
– W skrócie: to wydziały informują władze centralne, jak wygląda sytuacja i jak najlepiej w danym roku postąpić – kończy Paweł Śpiechowicz.

Jak jest z poziomem kształcenia na łódzkiej psychologii? W Rankingu Szkół Wyższych 2020, opublikowanym w piątek (17 lipca) przez Fundację Edukacyjną Perspektywy – w zestawieniu oceniającym poszczególne kierunki – najpopularniejsze studia UŁ zajmują 12. miejsce w swojej kategorii (na 26 uczelni prowadzących psychologię).

Do 2022 r., przy skrzyżowaniu ulicy Narutowicza i alei Rodziny Scheiblerów, ma się zakończyć budowa nowej siedziby dla łódzkiej psychologii. Obecnie mieści się ona w wysłużonym gmachu przy przy ul. Smugowej 10/12 (po dawnej szkole). Może wtedy limit się zwiększy?

Mniejsze limity także w Politechnice Łódzkiej

Limity na swoje kierunki „ścięła” także Politechnika Łódzka. W poprzednim naborze miejsc dla kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia – czyli z oferty PŁ adresowanej przede wszystkim dla maturzystów – było 4290. W bieżącym naborze liczy ona 3900 miejsc. Najwięcej z nich czeka na przyszłych informatyków: 210 na informatyce stosowanej i 180 miejsc na informatyce. A do tego dochodzi m.in. tegoroczna nowość: informatyka w ochronie środowiska. Inna nowość – anglojęzyczna – to modelling and data science (nauka o danych i modelowanie komputerowe). Elektroniczne zapisy w politechnice trwają do 18 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki