Uniwersytet Łódzki upamiętnił fabrykantów z Pomorskiej...

  Uniwersytet Łódzki upamiętnił fabrykantów z Pomorskiej [ZDJĘCIA]

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Uniwersytet Łódzki upamiętnił fabrykantów z Pomorskiej [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Maciej Stanik

  Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego upamiętniło dawnych właścicieli fabryki, w której znajduje się szkoła. W poniedziałek przed gmachem liceum odsłonięto tablicę poświęconą żydowskim rodzinom Seidenwurmów i Skurów. Ci pierwsi byli właścicielami wielkiej fabryki rajstop przy ul. Pomorskiej 161/163, zaś Skurowie skoligaceni z Seidenwurmami, administrowali interesem.
  Fabryką zarządzali bracia Mozes i Jankiel Seidenwurmowie, którzy zginęli podczas niemieckiej okupacji. Z dziewięciorga potomstwa Jankiela wojnę przetrwała tylko córka Ida. Była matką dr Gili Schild, która przyjechała na wczorajszą uroczystość z Izraela. Łódź opuściła jako 1,5-roczne dziecko.

  Do odsłonięcia tablicy w ogromnym stopniu przyczyniła się prof. Naomi Tadmor, historyk z Lancaster University w Wielkiej Brytanii. Prof. Tadmor badała dzieje swojej rodziny wywodzącej się od Wolfa-Hirsza Skury, dyrektora w fabryce Seidenwurmów. Naomi Tadmor jest jego wnuczką.

  Na uroczystość z Izraela przyjechała także córka Wolfa-Hirsza Skury - dr Devora Schreibaum. Pełnym przejęcia głosem opowiadała uczniom, że Łódź opuszczała jako 8-latka, a języka polskiego nie używała od tamtych czasów, bo kojarzył jej się ze straconymi przyjaciółmi.

  Po wojnie zabudowania przy ul. Pomorskiej stały się częścią zakładów "Feniks", a w latach 90. XX wieku przejął je uniwersytet, który po remoncie zakończonym w 2011 r. umieścił tu liceum.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo