Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki uruchomił poradnię języka polskiego

Maciej Kałach
Opiekę nad poradnią sprawuje prof. Barbara Kudra
Opiekę nad poradnią sprawuje prof. Barbara Kudra Grzegorz Gałasiński
Pracownicy Katedry Współczesnego Języka Polskiego pomysł na założenie poradni nosili w głowach od dłuższego czasu. Na ich piętrze w siedzibie Wydziału Filologicznego przy al. Kościuszki 65 wciąż dzwonił telefon - to łodzianie, także niezwiązani z Uniwersytetem Łódzkim, prosili o pomoc w rozstrzyganiu językowych wątpliwości.

W styczniu rektor UŁ i dziekan wydziału znaleźli środki na realizację pomysłu i już od ponad miesiąca w internecie działa poradnia językowa, nad którą opiekę sprawuje prof. Barbara Kudra, kierownik Katedry Współczesnego Języka Polskiego. Czuwa ona nad zespołem złożonym z sześciu doktorów (Beata Burska-Ratajczyk, Bartłomiej Cieśla, Katarzyna Jachimowska, Anna Sokół-Klein, Izabela Różycka, Agnieszka Wierzbicka-Olejniczak).

Zespół poradni przyjmuje zapytania napływające przez specjalny formularz zamieszczony na stronie www.poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl,lub na adres poczty elektronicznej: [email protected]

- Dajemy sobie czas do 48 godzin, aby odpowiedzieć na każde zapytanie, chociaż zwykle rozwiązanie wątpliwości publikujemy w internecie wcześniej - mówi prof. Barbara Kudra.

Odpowiedzi pojawiają się na stronie internetowej poradni wraz z zapytaniem. Pod każdą z nich podpisany jest autor porady. Pogrupowane są one w kilka kategorii m.in.: frazeologia, interpunkcja, nazwy własne. Obecnie liczba udzielonych porad zbliża się do pół setki.

O co pytają odwiedzający poradnię? W kategorii wymowa dowiemy się, że niepoprawna jest forma "przekonywujący", zaś należy używać wyrazów "przekonujący" i "przekonywający" (choć ten drugi jest nieco archaiczny). W kategorii znaczenie znalazło się pytanie o różnicę pomiędzy słowami "bluzka" i "koszula", do działu varia (różności) trafiła udzielona odpowiedź o poprawność określenia "dziennikarstwo modowe".

"W polszczyźnie wiele przymiotników odrzeczownikowych utworzonych jest za pomocą przyrostka -owy, także od podstaw o podobnym zakończeniu jak słowo moda (anodowy, jagodowy, pogodowy, przygodowy, ugodowy, itp.). Częstość występowania tego przymiotnika w tekstach związanych z modą świadczy o tym, że jest on potrzebny" - daje odpowiedź dr Izabela Różycka.

Zapytania trafiające do poradni są "na czasie". Znajdziemy tam także odpowiedź na wątpliwość, czy słowo "gender" jest odmienne.

Zasady poradni pozwalają na przesłanie jednego pytania w korespondencji. Odpowiedzi udzielane są na podstawie wydawnictw poświęconych kulturze polszczyzny i słowników, ale także uwzględniające zwyczaje użytkowników języka polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki