Nasza Loteria

Urlop 2024. Osiem długich weekendów. Odpoczniesz bez przerwy przez 9 albo 12 dni. Nie raz! Pośpiesz się – koledzy też czyhają na okazję

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Pośpiesz się z planowaniem urlopu, bo koledzy zgarną ci sprzed nosa najlepsze terminy
Pośpiesz się z planowaniem urlopu, bo koledzy zgarną ci sprzed nosa najlepsze terminy 123RF
Układ świąt w 2024 roku nie rozpieszcza, chociaż jest nieco korzystniejszy niż w roku 2023. Jak zaplanować swój 26-dniowy urlop, aby maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje kalendarz? Sprawdziliśmy! Jest szansa na 8 długich weekendów. Niektóre mogą być naprawdę baaaardzo długie!

Święta 2024

Rok 2024 będzie rokiem przestępnym oznacza to, że luty będzie miał aż 29 dni, a cały rok – 366 dni.

Trzynaście dni świątecznych wolnych od pracy – tyle będzie w 2024 roku. Jak ułożyły się one w kalendarzu?

  • 1 stycznia (Nowy Rok) – poniedziałek,
  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli) – sobota,
  • 31 marca (Wielkanoc) – niedziela,
  • 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) – poniedziałek,
  • 1 maja (Święto Pracy) – środa,
  • 3 maja (Święto Konstytucji) – piątek,
  • 19 maja (Zielone Świątki) – niedziela,
  • 30 maja (Boże Ciało) – czwartek,
  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) – czwartek,
  • 1 listopada (Wszystkich Świętych) – piątek,
  • 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości) – poniedziałek,
  • 25 grudnia (Boże Narodzenie) – środa,
  • 26 grudnia (Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia) – czwartek.

Jedno z przyszłorocznych świąt (6 stycznia) przypada w sobotę. W takiej sytuacji obowiązuje art. 130 §2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Za święto przypadające w sobotę przysługuje nam więc dodatkowy dzień wolny. Dzień wolny od pracy powinien zostać udzielony pracownikowi w ramach okresu rozliczeniowego. Na przykład, jeśli w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, pracownik powinien dostać wolne za 6 stycznia do końca stycznia. W wielu firmach odbiór zostanie wyznaczony na piątek 5 stycznia.

ZOBACZ Jakie wolne dni szykują się w 2024 roku

Pośpiesz się z planowaniem urlopu, bo koledzy zgarną ci sprzed nosa najlepsze terminy

Urlop 2024. Osiem długich weekendów. Odpoczniesz bez przerwy...

Jak wykroić osiem długich weekendów?

Rok 2024 można zacząć naprawdę długim, 9-dniowym weekendem, a skończyć jeszcze dłuższym – 12-dniowym. W trakcie roku też nie trzeba się przemęczać! Jeśli zaklepiesz sobie urlop we właściwych terminach, niemal w każdym miesiącu skorzystasz z przedłużonego weekendu.

Pośpiesz się z planowaniem – twoi koledzy też chcą upolować najlepsze terminy!

Styczeń
Zaplanuj sobie 3 dni urlopu na samym początku stycznia (od wtorku 2 stycznia do czwartku 4 stycznia). Dzięki temu będziesz mógł wypoczywać bez przerwy przez 9 dni – od soboty 30 grudnia do niedzieli 7 stycznia. Jest bowiem niezwykle prawdopodobne, że w piątek 5 stycznia w twojej firmie będzie oddawany dzień wolny za 6 stycznia (o czym pisaliśmy powyżej).

3 dni urlopu = 9 dni wypoczynku

Kwiecień
Nie pozwól, żeby ktoś cię ubiegł! Już teraz zaplanuj sobie 4 dni urlopu – od wtorku 2 kwietnia do piątku 5 kwietnia. Dzięki temu naprawdę solidnie wypoczniesz przy okazji Świąt Wielkanocnych. Będziesz miał 9 dni wolnych – od soboty 30 marca do niedzieli 7 kwietnia.

4 dni urlopu = 9 dni wypoczynku

Maj
Wkrótce po świątecznej kwietniowej labie, można będzie skorzystać z kolejnego długiego weekendu. Wystarczy wziąć zaledwie 3 dni urlopu (od poniedziałku 29 kwietnia do czwartku 2 maja), aby mieć 9 dni wolnych – od soboty 27 kwietnia do niedzieli 5 maja.

3 dni urlopu = 9 dni wypoczynku

Szansa na kolejny przedłużony odpoczynek pojawi się niewiele później – także w maju. Biorąc urlop na piątek 31 maja, będziesz mógł świętować od czwartku 30 maja do niedzieli 2 czerwca.

1 dzień urlopu = 4 dni wypoczynku

Sierpień
Nie zapomnij, żeby zaklepać sobie wolny piątek 16 sierpnia. Dzięki takiemu ruchowi zyskasz 4 następujące po sobie wolne dni – od czwartku 15 sierpnia do niedzieli 18 sierpnia.

1 dzień urlopu = 4 dni wypoczynku

Listopad
W tym miesiącu bez brania urlopu będziesz miał dwa 3-dniowe weekendy. Pierwszy od piątku 1 listopada do niedzieli 3 listopada i drugi od soboty 9 listopada do poniedziałku 11 listopada.

Grudzień
Mamy szansę pożegnać 2024 rok naprawdę długim lenistwem. Jak wiadomo, większość firm daje swoim pracownikom wolne na Wigilię. Jeśli tak będzie, wystarczy, że weźmiemy 4 dni urlopu – od poniedziałku 23 grudnia do wtorku 31 grudnia (a dokładnie na 23, 27, 30 i 31 grudnia), by cieszyć się wolnym trwającym aż 12 dni (!) – od soboty 21 grudnia do środy 1 stycznia 2025 roku.

4 dni urlopu = 12 dni wypoczynku

Plany wakacyjne

Jak łatwo policzyć, na obstawienie wolnymi dniami wszystkich 8 długich weekendów, zużyjemy 16 dni urlopu. Z 26-dniowej puli urlopu wypoczynkowego zostanie nam więc 10 dni. To dokładnie tyle, ile potrzebujemy, aby stało się zadość wymogom Kodeksu pracy, zgodnie z którym jedna część urlopu wypoczynkowego powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Mówiąc krótko: pozostałe 10 dni urlopu wypoczynkowego pozwoli nam zaplanować porządny 2-tygodniowy letni urlop.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki