Ustawa śmieciowa mocno uderzy w szpitale

  Ustawa śmieciowa mocno uderzy w szpitale

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  "Kopernik" zapłaci za odbiór śmieci o 30 procent więcej

  "Kopernik" zapłaci za odbiór śmieci o 30 procent więcej ©Krzysztof Szymczak

  Firmy i instytucje muszą się przygotować na dużo większe wydatki, związane z odbiorem odpadów. Rewolucja śmieciowa, która wejdzie w życie za trzy tygodnie, odbije się na sytuacji finansowej większości firm, m.in. zadłużonych szpitali.
  "Kopernik" zapłaci za odbiór śmieci o 30 procent więcej

  "Kopernik" zapłaci za odbiór śmieci o 30 procent więcej ©Krzysztof Szymczak

  Dyrektorzy dużych łódzkich szpitali łapią się za głowę, gdy słyszą o nowych zasadach odbioru śmieci i opłatach, które w związku z tym wzrosną kilkakrotnie.

  - Od 1 lipca wywóz odpadów będzie nas kosztował około 30 procent więcej niż do tej pory - mówi Adrianna Sikora, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi. - Nie chcemy dziś mówić o konkretnych kwotach.

  Do tej pory "Kopernik" płacił m.in. 60 zł za odbiór metra sześciennego śmieci komunalnych, których nie dało się już posegregować. Za surowce do segregacji płacił zaś jedyne 1,8 zł za metr sześcienny. Od 1 lipca za odbiór śmieci komunalnych szpital nadal będzie liczony z metra sześciennego - ale będzie go to kosztowało 30 procent drożej.

  - Oczywiście, zdecydowaliśmy się na segregację odpadów - dodaje Adrianna Sikora.

  Szpitale deklarują, że będą segregować odpady, bo wtedy metr sześcienny śmieci będzie tańszy. Choć w miejskim szpitalu im. Sonnenberga w Łodzi zastanawiają się, jak wyegzekwować segregowanie od pacjentów i odwiedzających.

  - Przygotowujemy się do postawienia odpowiednich koszy na każdym piętrze - mówi Marta Mariańska z działu zaopatrzenia i zamówień publicznych "Sonnenberga". - I chyba będziemy musieli przy wejściu do szpitala wręczać pacjentom instrukcję, dotyczącą segregacji.

  Szpital Sonnenberga nie ma innego wyjścia, jak tylko spróbować segregacji. Przy tym systemie zapłaci 3 tys. zł miesięcznie za odbiór śmieci. Gdyby nie chciał segregować, musiałby płacić 5 tys. zł miesięcznie za odbiór odpadów. Tak czy inaczej - drogo.

  - Do tej pory mieliśmy bardzo atrakcyjną trzyletnią umowę z firmą ze Zgierza - dodaje Marta Mariańska. - Za odbiór metra sześciennego surowców płaciliśmy 50 groszy netto, a za odbiór pomieszanych śmieci komunalnych 34,50 zł netto. W sumie płaciliśmy 1,5 do 2 tys. zł miesięcznie. Ale umowę musieliśmy zerwać.

  To bolesne dla szpitala, bo jest zadłużony i potrzebuje pieniędzy, m.in. na modernizację izby przyjęć.

  Szpitale to jedne z wielu placówek, dla których wprowadzenie nowych zasad odbioru śmieci może okazać się bolesne pod względem finansowym.

  - Za odbiór odpadów płacimy około 34 tys. zł miesięcznie - mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. - Z naszych szacunków wynika, że po 1 lipca te wydatki mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie, do ponad 100 tys. zł. Prowadzimy na ten temat negocjacje, ale jeśli stan taki miałby się utrzymać, władze uczelni rozważają możliwość zrezygnowania z selektywnej zbiórki odpadów.

  Według wyliczeń magistratu przedsiębiorca (także szpital, dom dziecka czy uczelnia), który odda pojemnik 1,1 metra sześciennego posegregowanych śmieci - zapłaci 55 zł brutto, a za taką samą ilość odpadów nieposegregowanych - 94 zł brutto. Ale firma, która całkowicie zrezygnuje z segregacji, musi przygotować się na opłaty wyższe o 30 proc.

  - Około 30 proc. placówek typu firmy, szpitale, domy dziecka zadeklarowało prowadzenie selektywnej zbiórki - mówi Ewa Jasińska, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  segregacja

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

  ............. może zapłacą mniej jak zaczną rzeczywiście segregować odpady, a nie utylizować komunalne odpady jako medyczne???

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny