Uszkodziłeś samochód przez dziurę? Dostaniesz odszkodowanie...

  Uszkodziłeś samochód przez dziurę? Dostaniesz odszkodowanie z budżetu Łodzi

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Uszkodziłeś samochód przez dziurę? Dostaniesz odszkodowanie z budżetu Łodzi
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  O tym, że łódzkie drogi są bardzo dziurawe i to nie tylko po każdej zimie, wiedzą wszyscy kierowcy. Zniszczone felgi i amortyzatory to standard, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na walkę w sądzie o zadośćuczynienie ze strony miasta. I wygrywa.
  Do końca września Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi musiał zapłacić 1,1 mln zł odszkodowania na podstawie wyroków sądowych, dotyczących wypadków i szkód komunikacyjnych. We wrześniu wydział majątku w łódzkim magistracie wyliczył, że na odszkodowania i koszty procesowe (czternaście spraw sądowych) musi znaleźć dla ZDiT 278,56 tys. zł.

  Z kolei w połowie maja była mowa o prawie 166,9 tys. zł odszkodowania na podstawie sześciu wyroków z listopada 2012 r.
  oraz stycznia i lutego 2013 r. Kwoty niby nie są spore, ale biorąc pod uwagę, że drogowcom przysługuje ubezpieczenie w wysokości 10 mln zł, odszkodowania w ogóle nie powinny być płacone z miejskiej kasy.

  - Zarząd Dróg i Transportu wypłaca odszkodowania oraz pokrywa koszty procesu tylko w sytuacji skonsumowania się sumy gwarancyjnej z ubezpieczenia, tj. gdy wypłacone przez firmę ubezpieczającą miasto odszkodowania wyczerpały sumę gwarancyjną z polisy miasta - wyjaśnia Wojciech Kubik, rzecznik ZDiT. - W przypadku, gdy suma gwarancyjna na dany rok nie została wyczerpana, odszkodowanie pokrywa polisa miasta Łodzi. To znaczy, że jest ono wypłacane przez firmę ubezpieczeniową.

  W tym i w ubiegłym roku pula ubezpieczenia wynosiła 10 mln zł. Jednak za cały ubiegły rok drogowcy musieli zapłacić odszkodowania w wysokości 1,1 mln zł. W tym roku taka kwota uzbierała się już do końca września. Najwyraźniej w 2013 r. na łódzkich jezdniach było znacznie więcej dziur.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziury

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Dlaczego Zarząd Dróg nie naprawia likwidując dziury i szczeliny w jezdniach w okresie letnim na wiosnę będą przełomy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo oni sa bardziej skupieni na własnych gierkach i polityce niz na pracy i normalności.

  ........................................ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ...........................................................

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Tez tego nie rozumiem - to samo jest z torowiskiem -czesto jest ono w takich plytach betonowych (jak Gdańska,Przybyszewskiehgo) i zamiast to co chwile naprawiac to czekaja az sie porobia wielkie...rozwiń całość

  Tez tego nie rozumiem - to samo jest z torowiskiem -czesto jest ono w takich plytach betonowych (jak Gdańska,Przybyszewskiehgo) i zamiast to co chwile naprawiac to czekaja az sie porobia wielkie dziury i potem torowisko sie niszczy, a jezdnia jest nierowna...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo