MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kleszcze w sezonie letnim. Jak się przed nimi chronić i co zrobić gdy kleszcz nas ugryzie?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wycieczka lub spacer mogą zakończyć się przyniesieniem do domu kleszcza. Warto się przed taką sytuacją zabezpieczyć
Wycieczka lub spacer mogą zakończyć się przyniesieniem do domu kleszcza. Warto się przed taką sytuacją zabezpieczyć 123RF
Trwa sezon pikników, wycieczek i prac ogrodniczych. Takie aktywności niosą ryzyko ugryzienia przez kleszcza i zachorowania na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Jak się przed tym ustrzec?

Kleszcze. Jak wyglądają i kiedy są aktywne?

Kleszcze aktywne są od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni, mają różne postacie: od larwy przez nimfę aż po osobniki dorosłe. Są czarne lub ciemnoczerwone i niewielkie, dorosłe mają wielkość łepka od szpilki. Po napiciu się krwi kleszcze rosną. Ugryzienia nie bolą, a kleszcze mogą przenosić groźne choroby. I wcale nie są one rzadkie. Na boreliozę zapada w Polsce prawie 100 tys. osób rocznie, ale kleszcze przenoszą też m.in. zapalenie mózgu, które co roku diagnozuje się u około 500 osób.

Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia – i zakażenia - warto mieć odpowiedni stój: długie rękawy i spodnie, a nogawki wpuszczone buty, a także używać środków odstraszających kleszcze. Po powrocie ze spaceru czy biwaku trzeba obejrzeć dokładnie najpierw ubranie (najlepiej jeszcze przed wejściem do domu, bo kleszcze mogą przeżyć na ubraniach nawet kilka miesięcy), a następnie całe ciało, w tym także włosy i skórę głowy.

Jak usunąć kleszcza ze skóry?

W przypadku znalezienia na skórze kleszcza można usunąć go samemu. Kleszcza nie wolno smarować żadnymi substancjami, należy go usunąć używając np. pęsety lub specjalnych narzędzi, które można kupić w aptece. Po zabiegu trzeba zdezynfekować miejsce ukłucia.

Co robić, gdy ukąsi cię kleszcz? Czym to grozi i jak się go pozbyć?

Uwaga na kleszcze w sezonie letnim. Jak się przed nimi chronić i co zrobić gdy kleszcz nas ugryzie?

Jeśli nie uda nam się usunąć kleszcza w całości, możemy udać się po pomoc do przychodni POZ lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Do lekarza należy pójść koniecznie jeśli w miejscu ugryzienia przez kleszcza zaobserwujemy zaczerwienie lub obrzęk (zwłaszcza charakterystyczny okrągły rumień, który powiększa się i znika), a także jeśli pojawi się u nas gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne. Jeśli po ugryzieniu przez kleszcza wystąpią u nas objawy grypopodobne poza sezonem grypowym, powinno nas to zaniepokoić. Warto pamiętać, że objawy nie pojawiają się od razu, na przykład borelioza może się objawić od 1 do 6 tygodni od ugryzienia.

objawy boreliozy (mogą pojawić się od jednego do sześciu tygodni od ugryzienia):

  • w miejscu ugryzienia:
    Reakcja alergiczna lub zmiana zapalna. U około połowy zakażonych boreliozą pojawia się tzw. rumień wędrujący. To niebolesne pierścieniowate zaczerwienienie, w kolorze czerwonym lub czerwonawym, który powiększa się a potem znika.
  • objawy ogólne grypopodobne:
    może wystąpić gorączka, zmęczenie, bóle głowy, uczucie rozbicia oraz senność i zaburzenia równowagi.

Objawy wirusowego kleszczowego zapalenia mózgu:

  • gorączka
  • zaburzenia równowagi
  • zaburzenia świadomości

Choroby odkleszczowe trzeba leczyć, zwłaszcza antybiotykową kurację przeciw boreliozie należy wdrożyć jak najszybciej. Można to zrobić w ramach NFZ. Nieleczona borelioza może powodować wiele powikłań, w tym neurologicznych, dotyczących pracy serca czy chorób stawów.

Także kleszczowe zapalenie mózgu może prowadzić do powikłań neurologicznych. Chorobę tę leczy się jedynie objawowo. Na kleszczowe zapalenie mózgu można się natomiast zaszczepić. Szczepionka jest pełnopłatna. Trzeba udać się do lekarza po receptę, a po jej wykupieniu zastrzyki można zrobić w przychodni POZ.

Nie lekceważ ukąszenia przez kleszcza. Jak go usunąć?

Uwaga na kleszcze w sezonie letnim. Jak się przed nimi chronić i co zrobić gdy kleszcz nas ugryzie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki