Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Kongres AGD w Łodzi. Przedstawiciele branży w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Maria Kwiecińska
Maria Kwiecińska
W czwartek, 25 maja rozpoczął się V Kongres AGD w Łodzi. Firmy zajmujące się produkcją, dystrybucją czy recyklingiem urządzeń gospodarstwa domowego przyjechały do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na zdjęciu Marek Michalik, Prezes Zarządu ŁSSE.
W czwartek, 25 maja rozpoczął się V Kongres AGD w Łodzi. Firmy zajmujące się produkcją, dystrybucją czy recyklingiem urządzeń gospodarstwa domowego przyjechały do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na zdjęciu Marek Michalik, Prezes Zarządu ŁSSE. Mikołaj Zacharow
Firmy zajmujące się produkcją, dystrybucją czy recyklingiem urządzeń gospodarstwa domowego przyjechały do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na V Kongres AGD.

V kongres AGD w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

W czwartek, 25 maja i piątek 26 maja w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbywa się V kongres AGD. To niezwykle ważne wydarzenie nie tylko na mapie Łodzi, ale też w skali kraju i Europy. Przedstawiciele branży podsumowują ostatnie lata pracy, kiedy przedsiębiorstwa mierzyły się z popandemicznym kryzysem oraz skutkami wojny na Ukrainie. Wyzwaniem na najbliższe miesiące jest natomiast poszukiwanie nowych rozwiązań w branży.

- Od kilku lat inwestycje w przemyśle AGD przekraczają w ujęciu rocznym miliard złotych. W 2022 roku do tego wyniku dużą część dołożyli inwestorzy Łódzkiej Strefy. Niemieccy producenci AGD rozbudowują już istniejące fabryki w Łodzi i okolicy – uruchamiają kolejne linie, zwiększają moce produkcyjne, inwestują w nowoczesne technologie - podkreślił Marek Michalik, Prezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Na inwestycję pod Łodzią ze wsparciem Łódzkiej Strefy zdecydował się japoński producent pomp ciepła, który na budowę nowoczesnej fabryki planuje wydać minimum 1,5 miliarda złotych i zatrudnić blisko 3000 osób. Wszystkie inwestycje w sektorze AGD, te dotyczące bezpośrednio produkcji, ale także w cyfryzację, automatyzację, globalne i regionalne centra Badawczo-Rozwojowe, centra usług wspólnych i tak dalej, powodują wzmocnienie sektora, a także rozwój mniejszych firm i tworzenie nowych miejsc pracy.

Warto przypomnieć, że w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej produkowane są pralki niemieckiej marki Miele, suszarki bębnowe, zmywarki i pralki BSH oraz suszarki Whirlpool. W roku 2022 produkcja AGD w Polsce spadła ilościowo do poziomu z roku 2019. Ogółem wytworzono 25,8 mln sztuk dużego AGD. Ilościowo i wartościowo nadal największą grupę w produkcji stanowią pralki: 24% wolumenu sprzętu wielkogabarytowego oraz 26% wartości całej produkcji AGD w naszym kraju. Na miejsce drugie pod względem produkcji awansowały zmywarki: 21% (ilość) i 19% (wartość).

- Branża AGD ma w całej Polsce około 35 fabryk i zatrudnia 30 tysięcy bezpośrednich pracowników oraz blisko 100 tysięcy kooperantów. W Łodzi pracuje około 7 tysięcy bezpośrednich pracowników branży, co oznacza że nasze miasto jest potęgą na polskim rynku AGD. Chciałbym aby branża w Łodzi wciąż się rozwijała, ponieważ nasze miasto położone jest w centralnej części kraju, a 90 procent wyprodukowanego sprzętu AGD jest przeznaczane na eksport - podkreślił podczas kongresu wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Piotr Adamczyk.

Kongres AGD ważnym spotkaniem przedstawicieli branży

Jednym z gości V Kongresu AGD był także Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda. Podkreślił wagę łódzkiego wydarzenia w skali kraju:

- Wydarzenie jest bardzo ważne z punktu widzenia ogólnopolskiego, ponieważ około 40 procent sprzętu AGD sprzedawanego na terenie Unii Europejskiej produkowane jest w Polsce. Łódź również jest ważnym komponentem krajowej nomenklatury gospodarczej. Mamy bardzo dużo fabryk, ich ilość jest porównywalna z tą na dolnym śląsku. Weszliśmy w 2023 rok w niezwykle trudnym dla wszystkich momencie wojny na Ukrainie - dotknął on również branży AGD, ponieważ wojna wiązała się ze wzrostem cen energii i brakiem stabilności. Sukces branży AGD jest też uzależniony od runku budowlanego. W kwietniu i maju tego roku notuje się ożywienie branży mieszkaniowej, co zapowiada sukces na rynku AGD - liczymy na wzrost nabywców sprzętów - mówił minister Waldemar Buda.

Minister Rozwoju i Technologii podkreślił również, że obecna sytuacja na rynku AGD oznacza stabilność na rynku pracy. Planowane są nowe inwestycje, które zapewnią zatrudnienie nowym pracownikom branży. Waldemar Buda wspomniał również o wpływie nowych technologii i wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w branży AGD.

- Województwo Łódzkie jest siłą w produkcji AGD, ale taką samą siłą stoi cała polska. Mimo spowolnienia w wielu branżach, da się zauważyć rozwój, a my nie przestajemy inwestować - wkład w branżę w tym roku przekroczą prawdopodobnie 2 miliardy złotych, co oznacza, że po okresie spowolnienia branża będzie umocniona. Eksport, który stanowi 90 procent produkcji branży, będzie nadal rozwijany. Zainwestujemy również w rozwój najnowszych technologii - podkreślał Konrad Pokutycki, Prezes Zarządu BSH, Przewodniczący Rady Związku APPLiA. - Branża AGD to również odpowiedzialność za recykling i zbiórkę odpadów. Dążymy do tego, aby w naszych wyrobach używać ponad 50 procent materiałów z recyklingu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki