WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  W Łodzi ma być budowana spalarnia śmieci

  W Łodzi ma być budowana spalarnia śmieci

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Łódź będzie mieć spalarnię śmieci, która powstanie na działce przy ul. Jadzi Andrzejewskiej na Widzewie. Instalację, wartą 700 mln zł, ma wybudować prywatny partner. Spalarnia ma przerabiać 200 tys. ton odpadów rocznie.
  Spalarnia ma powstać na działce przy ul. Andrzejewskiej na Widzewie

  Spalarnia ma powstać na działce przy ul. Andrzejewskiej na Widzewie ©Grzegorz Gałasiński

  Zatrudniona przez Urząd Miasta Łodzi grupa doradców przygotowała wytyczne dla miasta w związku z budową spalarni. Instalację ma zaprojektować, wybudować i eksploatować prywatny partner. Magistrat ze swojej strony musiałby zapewnić działkę oraz stałe dostawy odpadów (w sumie 200 tys. ton śmieci rocznie). Miasto płaciłoby firmie zarówno za gotowość przyjęcia odpadów, jak i za samą usługę. Koszty tzw. termicznego przekształcania odpadów ponoszone byłyby z podatku śmieciowego.

  Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, że spalarnię wybuduje sama gmina lub powołana przez nią do tego celu miejska spółka. UMŁ liczył, że na inwestycję uzyska dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  Doradcy jednak wyliczyli, że budowa spalarni przez prywatnego partnera będzie tańsza. Ponadto odpada też problem sfinansowania wartej 700 mln zł inwestycji z budżetu miasta (dziś całkowite zadłużenie Łodzi sięga 1,9 mld zł i jest bliskie nieprzekraczalnego, 60-procentowego poziomu zadłużenia).

  Doradcy sugerują, by spalarnię wybudować w technologii pieca rusztowego. Jest ona polecana przez nich jako najbardziej rozpowszechniona, bezpieczna dla środowiska oraz najtańsza. Specjaliści nie polecają innych technologii, m.in. ze względu na duże koszty utylizacji odpadów pozostałych po spaleniu.

  Spalarnia ma powstać w Łodzi do 2020 r.

  Rada Miejska w Łodzi zapoznała się z opracowaniem zaproponowanym przez doradców na ostatniej sesji. Jednak projekt nie doczekał się dyskusji. Na wniosek Piotra Adamczyka, przewodniczącego klubu radnych PiS, odesłano go do komisji ochrony i kształtowania środowiska. Wywołało to protesty rajców z klubu PO (mają mniejszość w radzie).

  - Projekt odesłano do komisji, ale nie wiadomo po co - mówi Paweł Bliźniuk, radny PO.

  Piotr Adamczyk stwierdził, że radni zbyt późno dostali projekt i nie było możliwości zwołania posiedzenia komisji ochrony i kształtowania środowiska, która wydaje się najważniejszą dla tego tematu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo