Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Łodzi nie będzie rekrutacji do klas sportowych w szkołach podstawowych i w liceach ogólnokształcących

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Magistrat potwierdził, że nie będzie rekrutacji do klas sportowych dla pierwszaków w łódzkich szkołach podstawowych oraz w liceach ogólnokształcących na rok szkolny 2020/2021. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Magistrat potwierdził, że nie będzie rekrutacji do klas sportowych dla pierwszaków w łódzkich szkołach podstawowych oraz w liceach ogólnokształcących na rok szkolny 2020/2021. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Krzysztof Szymczak / archiwum "DŁ
Magistrat potwierdził, że nie będzie rekrutacji do klas sportowych dla pierwszaków w łódzkich szkołach podstawowych oraz w liceach ogólnokształcących na rok szkolny 2020/2021. Urzędnicy twierdzą, że nie jest to wynik cięć budżetu miejskiej oświaty – lecz efekt braku możliwości przeprowadzenia testów sprawnościowych bez ryzyka narażania zdrowia dzieci.

O zaniechaniu rekrutacji jest w mieście głośno za sprawą petycji internetowej pt. „NIE dla uśmiercania sportu dzieci i młodzieży w łódzkich szkołach”, pod którą podpisało się już prawie tysiąc użytkowników sieci.

Petycja, ogłoszona 14 kwietnia, jest adresowana do Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi. Autorka tego apelu (podpisana jako „Monika J.”) za „uśmiercanie sportu” uważa decyzję o „niekontynuowaniu naboru do klas sportowych”, która miała zostać podjęta bez konsultacji z dyrektorami szkół oraz z mieszkańcami Łodzi.

Autorka petycji domaga się wznowienia rekrutacji w 12 szkołach, które klasy sportowe prowadziły.

„Chętnych dzieci nie zabraknie” – zapewnia autorka apelu do Hanny Zdanowskiej. – „Klasy sportowe w szkołach podstawowych posiadają wieloletnie tradycje, jaki los czeka uczniowskie kluby sportowe?! Na koniec najważniejsze pytanie: czy nas jako społeczeństwo stać na zamykanie klas sportowych? Dzięki ruchowi dzieci mają szansę na wszechstronny rozwój, zdrowe współzawodnictwo, zdobywają pewność siebie a także odrywają się od gier komputerowych i internetu. W jaki sposób promujemy zdrowy tryb życia? Czy cięcie kosztów ma odbywać się kosztem dzieci?”

Z wyjaśnień magistratu, wynika, że przed nastaniem obecnej epidemii sześć klas sportowych miały uruchomić łódzkie podstawówki, zaś pięć – ogólniaki. Szkoły podstawowe planowały zacząć nabór do klas pierwszych 1 kwietnia, natomiast w ostatnim tygodniu bieżącego miesiąca kandydaci do oddziałów sportowych mieli przejść testy sprawnościowe, aby poznać ich wyniki 29 kwietnia. Według magistratu, z uwagi na zamknięcie szkół konieczne było przesunięcie naboru w podstawówkach na termin 4-29 maja, czyli nieco krótszy niż pierwotny.

„Szkoły nadal są zamknięte i nie wiadomo kiedy zostaną ponownie otwarte a zajęcia dydaktycznie wznowione” – przekonuje magistrat w stanowisku przesłanym przez Katarzyna Grzelak, asystentkę Małgorzaty Moskwa-Wodnickiej, wiceprezydent Łodzi (odpowiada za edukację). – „Biorąc powyższe pod uwagę oraz troskę o bezpieczeństwo uczniów oraz nauczycieli zdecydowaliśmy że w tym roku szkolnym nie będzie naboru do klas sportowych zarówno w szkołach podstawowych jak i średnich. Chodzi o testy sprawnościowe, których w obecnych warunkach po prostu przeprowadzić nie można bez narażania zdrowia uczniów.

Jak reagują szkoły?
– „Jest nam przykro, że w tym roku w Łodzi nie będzie rekrutacji do klas sportowych ze względu na epidemię koronawirusa i niemożność przeprowadzenia testów sprawnościowych. Tym serdeczniej zapraszamy rodziców przyszłych pierwszoklasistów do zapisu chętnych dzieci do klas ogólnodostępnych, w których będziemy kontynuować tradycje sportowe naszej szkoły” – obiecuje w swoim oświadczeniu SP nr 190, słynąca z kształcenia pływaków (basen przy niej na zdjęciach w galerii do tego artykułu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki