W Łodzi trwa boom na rynku mieszkaniowym. Lokale są kupowane głównie pod wynajem

Marcin BereszczynskiZaktualizowano 
Urzędnicy łódzkiego magistratu zwracają uwagę na rosnącą dynamikę wzrostu na rynku nieruchomości zarówno biurowych, magazynowych i hotelowych. Wpływa to w naturalny sposób na rozwój budownictwa mieszkaniowego, bo pracownicy biur i osoby zatrudnione przy nowych inwestycjach pragną mieć swój kąt. Dlatego większość mieszkań na rynku pierwotnym skupują inwestorzy w celu wynajmu.- Od 2017 roku notujemy boom na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Popyt rośnie o 10 proc. rocznie. W budowie są duże inwestycje z setkami mieszkań i małe, kameralne obiekty, w których znajduje się po kilka lub kilkanaście lokali. Kołem zamachowym jest Śródmieście, bo mało innych miast w kraju ma możliwość inwestowania w centrum - powiedział Michał Śmiechowicz, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi. Marcin Bereszczyński
Łódzki rynek budownictwa mieszkaniowego stale, dynamicznie się rozwija. W trakcie budowy jest 110 inwestycji deweloperów, którzy w najbliższych latach oddadzą 10 tys. mieszkań. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale w Śródmieściu, gdzie zazwyczaj kupowane są mieszkania pod wynajem.

Urzędnicy łódzkiego magistratu zwracają uwagę na rosnącą dynamikę wzrostu na rynku nieruchomości zarówno biurowych, magazynowych i hotelowych. Wpływa to w naturalny sposób na rozwój budownictwa mieszkaniowego, bo pracownicy biur i osoby zatrudnione przy nowych inwestycjach pragną mieć swój kąt. Dlatego większość mieszkań na rynku pierwotnym skupują inwestorzy w celu wynajmu.

- Od 2017 roku notujemy boom na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Popyt rośnie o 10 proc. rocznie. W budowie są duże inwestycje z setkami mieszkań i małe, kameralne obiekty, w których znajduje się po kilka lub kilkanaście lokali. Kołem zamachowym jest Śródmieście, bo mało innych miast w kraju ma możliwość inwestowania w centrum - powiedział Michał Śmiechowicz, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi.

Urzędnicy powołują się na portal rentier.io, który przygotował pierwszy w Polsce ranking najbardziej dochodowych dzielnic, w których można najwięcej zarobić na wynajmie mieszkań. W pierwszej piątce znalazły się dwie dzielnice Łodzi: Śródmieście i Widzew. Zostały umiejscowione w doborowym towarzystwie gdańskiej dzielnicy Strzyża, warszawskiej Białołęki i wrocławskiej Fabrycznej. Ranking powstał na podstawie danych z 125 dzielnic i 247 tys. ofert z największych miast. Liderzy mieli największą stopę zwrotu z inwestycji (ROI). Strzyża miała 8,87 proc., Śródmieście 8,04 proc., a Widzew 7,90 proc. Średnia dla całej Łodzi według Home Broker i Open Finance jest znacznie niższa - 4,64 proc.

W najbliższym czasie na łódzkim rynku nieruchomości przybędzie 10 tys. mieszkań. Wiele z nich jest kupowanych pod wynajem dla osób, które przyjeżdżają spoza Łodzi do pracy w nowych biurowcach. Najemcy wybierają mieszkania jedno- lub dwupokojowe do 55 mkw. Dlatego deweloperzy budują obiekty pod takie zapotrzebowanie.

Przykładem firmy, która buduje mieszkania pod kątem inwestorów zamierzających wynajmować nabyte lokale jest Real Development Group. Inwestycja Neopolis powstaje przy Kopcińskiego 13/19, czyli w pobliżu uczelni i biur w Śródmieściu. Neopolis to dwa budynki. W pierwszym na sześciu piętrach znajdzie się 138 mieszkań jednopokojowych i dwupokojowych o powierzchni od 26 do 56 mkw. Drugi budynek będzie miał 11 pięter i 185 mieszkań od 31 do 101 mkw.

- W pierwszym sprzedaliśmy już 85 proc. mieszkań. Klienci lokują tam kapitał. Wśród nabywców jest wiele osób spoza Łodzi, którzy chcą wynajmować mieszkania. W drugim budynku poziom sprzedaży osiągnął już 40 proc. Tam lokale są większe i kupują je zazwyczaj osoby, które pragną się tam osiedlić - powiedziała Anna Mazij z Real Development Group.

Deweloperzy chcą inwestować w Śródmieściu w mieszkania pod wynajem nie tylko z racji wysokiej stopu zwrotu. Drugą przyczyną są wolne przestrzenie, które można zabudować w centrum Łodzi. Inne miasta nie mają takich powierzchni i tam budownictwo mieszkaniowe rozwija się na obrzeżach.

- Centrum Łodzi coraz bardziej się zacieśnia, ale ciągle przyciąga nowe inwestycje - mówi Anna Mazij. - Z analiz wynika, że inne miasta zwolniły tempo inwestycji, a łódzki rynek mieszkaniowy dynamicznie się rozwija.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE...

Specjaliści twierdzą, że koniunktury nie hamuje w Łodzi nawet wzrost ceny mieszkań na rynku pierwotnym.

- Jeszcze niedawno stawka powyżej 5 tys. mkw. w Łodzi była odstraszająca. Obecnie dobrze sprzedają się znacznie droższe mieszkania. Łódzkie stawki zbliżyły się do poziomu krajowego i nie są już tak drastycznie niskie w porównaniu z Warszawą - mówi Anna Mazij.

Z ostatniego raportu firmy OPG Property Professionals wynika, że średnia cena transakcyjna na łódzkim rynku pierwotnym wynosiła w połowi e zeszłego roku 5.212 zł za mkw i wzrosła w skali roku o 7 proc. Aż 70 proc. lokali było oferowanych do sprzedaży w ubiegłym roku w przedziale cenowym 4,5-5,5 tys. zł za mkw. Poniżej 4,5 tys. zł za mkw było dostępne tylko 2 proc. nowych mieszkań.

Najniższe średnie ceny ofertowe odnotowano na Górnej (5.023 zł za mkw). Najwyższe były w Śródmieściu (5.605 zł za mkw). Najdroższe projekty mieszkaniowe w centrum sięgały 7,9 tys. zł za mkw. Specjaliści OPG Property Professionals dostrzegają, że ceny transakcyjne były w zeszłym roku niższe od ofertowych o 2-3 proc.

Wśród największych inwestycji mieszkaniowych, które rozpoczęły się w ubiegłym roku i w dużej mierze będą zakończone w tym roku to dwa projekty firmy Atal: Apartamenty Drewnowska (pierwszy etap - 264 mieszkania, drugi etap - 199 mieszkań) i Pomorska Park (trzeci etap - 222 mieszkania). Kolejnymi dużymi inwestycjami są Osiedle Primo (pierwszy etap - 212 mieszkań), realizowane przez firmę Profbud oraz kompleks Senatorska 29 (238 mieszkań), budowany przez firmę Polnord.

Najwięcej inwestycji mieszkaniowych dotyczy Polesia. Tam znajduje się 27 placów budowy, a po zakończeniu tych inwestycji będzie dostępnych 2,2 tys. mieszkań. Na Bałutach prowadzonych jest 26 inwestycji, które powiększą rynek nieruchomości o 1,5 tys. mieszkań. Na Widzewie prowadzone są 23 budowy pod kątem 2,1 tys. mieszkań, a na Górnej 19 inwestycji dla 1,8 tys. mieszkań. W Śródmieściu powstaje 1,9 tys. mieszkań przy 16 budowach.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
w
ws

pod wynajem? Powodzi sie! Czyli większość łodzianian ma juz swoje własne mieszkanie

zgłoś
P
Pytanie

Do zera kropki . Więcej kultury....
Ulice tzw. rewitalizowane, a raczej remontowane są zwężane. Ale nie tylko w centrum. Na osiedlach też. Dlaczego?

zgłoś
R
Rządy PO = ROZWÓJ !!!

A jednak prywatni inwestorzy są gotowi zainwestować MILIARDY wierząc w rozwój Łodzi

zgłoś
C
Co było złe ???

Co było złego Dzienniku Łódzki w poprzedniej formie komentarzy, że zmieniliście? Dawna forma była bardzo dobra, bo można było ocenic post czytelnika, a nawet na niego odpowiedzieć. I znalismy nastroje innych czytających, którzy nie komentowali ale mogli dawać "lajki" . Teraz to forum jest bezpłciowe. A może własnie o to chodzi , żebyśmy nie znali nastrojów innych. I żeby nie było widać tego barometru nastroju mieszkańców Łodzi.

zgłoś
D
Drogi dzienniku łódzki

Dlaczego zlikwidowaliście coś , co było bardzo dobre, czyli możliwość oceny komentarza innego czytelnika lub odniesienie sie do niego. Nowe forum nie spełnia swojej roli , bo nie pokazuje nastrojów czytelników, również tych , co czytają, ale nie komentują. Dziwna zmiana.
Chyba , że to jest specjalny zabieg, żebyśmy nie mogli " lajkować " postów, bo w nowej formie nie nie widać jak potężny potrafi być czasem odzew czytających na jakiś post. A często były to posty nieprzychylne obecnej władzy.

zgłoś
J
Jakie zasługi PO ????

Boom budowlany nie jest zasługą rządów PO , jak ktoś niżej napisał. Tu lokalne rządy nie mają żadnych zasług. Dostepność do kredytów hipotecznych jest zapalnikiem takiego boomu. Więc jakieś podrygi klakiera , że PO , że rozwój są co najmniej śmieszne , jak nie żałosne. Więc uśmiechamy sie , ale z jego głupoty :). Niskie stopy procentowe, to dostępny tani pieniądz, a co za tym idzie kredyt hipoteczny, więc jest popyt. I dotyczy to też innych miast , nie tylko Łodzi. Urząd Miasta znowu na ogólnokrajowej tendencji chce coś pijarowo ugrać.

zgłoś
G
Gość

Ze zwrotem z wynajmu jest tak jak z hossą na giełdach. Kiedy zaczynają o tym pisać w prasie , to znaczy , że górka za chwilę za nami. Hossa mieszkaniowa ( szał budowania i kupowania ) zwiastuje często załamanie się rynku. A szał ten objął nie tylko Łódź, jest obecny w Szczecinie, Poznaniu , Bydgoszczy, Krakowie i Gdańsku ... Miejmy tylko nadzieję, że nie skończy się tak jak 10 lat temu.

zgłoś
.

Pytasz? Pierdolisz
Ulice są zwężane?
Ale które? Inflancka? Bartoszewskiego?
Józefiaka?

zgłoś
t
tubylec

Eugeniuszu, debilu
Mieszkania się kupuje, a nie dostaje

zgłoś
P
Pytam

Dlaczego w Łodzi są wciąż zwężane ulice? Miasto jest całkowicie zakorkowane.

zgłoś
e
eugeniuszZ.

Banda złodziei i bandytów,gdzie ludzie z wysiedlonych kamienic do rozbiórki ?.Ludzie kupują bo coraz drożej ?,wolne żarty.Faktycznie biurwy muszą gdzieś mieszkać,domki pod miastem za małe.

zgłoś
B
B.Linda

Miasto meneli odc. 4051
Menele narzekają na boom mieszkaniowy.
Nie odpowiada im jakość i cena, powątpiewają w opłacalność inwestycji mieszkaniowych.
Tylko to nie ich biznes...
...ani nie stanowią potencjalnej klienteli.

zgłoś
G
Gość

Będą pustostany, komu to budować, co roku 2000 tys ludzi ubywa z Łodzi, po 10 latach 20 tys pustych kawalerkę,

zgłoś
z
zając

I tak większość łodzian będzie za parę lat mieszkać w Gałkówku. To może cudzoziemcy ze wschodu zamieszkają w tych, nie rozśmieszać zająca, apartamentach.

zgłoś
r
realista

Ci co kupują te psie budy z pustaka i styropianu z myślą o wynajmie, podbijają ceny.
Nikt normalny nie zapłaci 5 czy więcej tysięcy za m2.
I nikt normalny nie weźmie kredytu w tym kraju na lichwiarski procent, bo go nigdy nie spłaci.
Rynek mieszkań został zaburzony.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3